Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arkadaşlar çok Önemli Bir Sorunum Var Aynakol İle İlgili

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Mert Sezgin tarafından paylaşıldı.

1. Mert Sezgin

Mert Sezgin Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar Bundan 5 Ay önce Shimano fc-m151 aynakol aldım yeni topladığım bisiklete taktım 1 ay sorun olmadı 1 aydan sonra büyük dişlide kullanırken zincir krank dışına çıkmaya başladı sizce sorun nedir vites tourney ruble megarange full orjinal set zinciri geçen hafta değiştirdim ama sorun nerde anlayamadım bu büyük dişlideyken 5-6 ya atınca zincir dışarı atıor yardım pls :mad: :mad: AVATARDAKİ BİSİKLEYİMDİR !!

2. SedatT

SedatT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Erhan_Yılmaz ve Mert Sezgin bunu beğendi.
  3. erdem öncel

erdem öncel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    ön vites ayarlarının buradaki linkteki bilgilere göre yapılabileceğini tahmin etmiyorum. çünkü çoğu şey eksik. buna sadece bir özet diyebiliriz.

en dıştaki aynakol dişlisinde mi yoksa en içteki arka dişlide mi problem var.

4. Mert Sezgin

Mert Sezgin Yeni Üye

Seviye:
    erdem kardeş sadce sorunum fc m151 aynakol kullanıyorum en büyük dişlide kullanıyorum ama ön vites kullanmıyorum arka vitesi 5 6 ya atınca birde fazla yüklenince zincir aynakolun karbon korumasına fırlıyor bisikletçiye gittim sorun ona göre megarange dişli bozuk ondandır dedi ama daha deiştirmedim sizde öyle olur mu ?

5. erdem öncel

erdem öncel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    ben şimdi büyük dişliden zincirin sağa ya da sola mı attığını anladım. ama bu en büyük dişlinin aynakol dişlisi mi yoksa arkadaki büyük dişli mi olduğunu anlayamadım :rolleyes:

şöyle anlatırsan daha kolay olacak. örneğin bisikletin zinciri H ve Y konumundayken dışarı (mavi dişlilere) doğru hareket ediyor.

bir de ön vites kullanmıyorum demişsin ama sanırım bisikletimde ön vites değiştirici yok demek istemiyorsun.

tam olarak ön ve arka vites değiştiricinin modelini yazarsan anlamamız daha kolay olacak.

Mert Sezgin bunu beğendi.
  6. önder Yönlü

önder Yönlü Yeni Üye

Seviye:
    Aynı sorun benim ilk bisikletimde vardı. Zinciri aynakolda en büyük dişli ve rublede en küçük dişliye aldığımda zincire baskı yaptığımda dışa doğru atıyordu. Bisikletin orjinal aynakolu 2 dişliydi ve ben 3 dişli aynakol ile değiştirmiştim. Bu sebeple aynakoldaki büyük dişli biraz daha dışarda kalıyor ve zincir çapraz oluyordu. Sizdeki sorun da bu yüzden olabilir. Eğer kadorunuz eski model kadro ise yeni aldığınız aynakol ile uyumlu değildir. Böyle ise malesef sorunun çözümü yok.

7. erdem öncel

erdem öncel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    kullandığın aynakolun uyumlu olduğu zincir, ön vites değiştirici ve orta göbek modelleri burada var:

http://techdocs.shimano.com/media/t...01/SI-0087A-001-TUR_v1_m56577569830696684.pdf

normalde eğer parçalar arasında uyumsuzluk yoksa ve örneğin arkadaşın bahsettiği gibi B ve H üzerindeyken, H aynakol dişlisi üzerinden dışa doğru atıyorsa ön vites değiştiricinin üst ayar vidası (H) ayarları ile ilgili bir problem olabilir. çünkü üst ayar vidası (H) ön vites değiştiricinin en büyük aynakol dişlisi üzerinden ne kadar mesafe hareket edebileceğini belirliyor. ön vites değiştiricinin dışa doğru hareket sınırlarını belirliyor.

normalde de zaten ayarlar yapılırken zincir en dıştaki B ve H dişlileri üzerindeyken zincir ile zincir kılavuzu dış plakası arasında 1mm civarı bir boşluk olması isteniyor.

8. Mert Sezgin

Mert Sezgin Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar Ön Vites Deiştiricim Yok Ama Gerek olmadığı İçin Kullanmıyorum Çünkü Aynakol 3'üncü Kademede Kullanırım Hep Rublem Megarange 7'li Olduğu için Gerek Duymuyorum Arka Vites Deiştiricim Shimano Tourney vitesle ilgili bi sorunda yok tek sorunum ama tek sorunum mesela vites 3'teyken 4 atıyorum bazen olmuyor bazen yüklendiğimde zincir krank'ın karbon muhafazsına geliyor aynakolda dandik değil fc m151 shimano model ama nedendir yani anlamadım zinciride 1 hafta oluo deiştireli ama bu sorunum 1 aydır var :S :S

9. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Vites'i düzgün kullanmadığınız için oluyor
    Zincir aynakolda en sağdayken rublede en solda olduğu için çapraz geliyor ve atıyor.
    Önce viteslerin nasıl kullanılacağına bakın

10. Mert Sezgin

Mert Sezgin Yeni Üye

Seviye:
    evet biraz hızlı atıyorum ama önceden böyle olmazdı şimdi anlamanız için fotoları çekiyorum daha rahat anlaşılır

11. Buğra Celayir

Buğra Celayir Kıdemli Üye

Seviye:
    Zincir viteslerin yanlış kullanımından ötürü deforme olmuştur belkide. Buda bir ihtimal olabilir mi?

12. Mert Sezgin

Mert Sezgin Yeni Üye

Seviye:
    zincir yeni alındı,