Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arkadaşlar, arka değiştirici - ruble hakkında biraz yardıma ihtiyacım var

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Can Yoldaş tarafından paylaşıldı.

1. Can Yoldaş

Can Yoldaş Yeni Üye

Seviye:
    Sedona 711 v 'ye sahibim. Çekiş sisteminde bikaç değişiklik yaptım ve buna devam etmek istiyorum. Bisikletin üzerindeki altus arka hazne ve altus rubleyi de değişime katarsam vites ve fren kolları zincir vb birçok komponentin de değişmesi gerekiyor ve bu genel bi hesapla aşağı yukarı 400 lira civarı tutuyor. (deore ön ve arka hazne, deore ruble, deore arka artırıcı, deore fren kolları, deore vites kolları) Bu kadar harcamaya gitmek yerine üzerinde bulunan altus ruble, hazne ve fren-vites kollarını değiştirmeden sadece arka artırıcıyı deore xt shadow yapsam deore aynakol deore lx ön artırıcı ve altus rublelerle (8'li) uyumlu kullanabilir miyim? Yardım ve önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

2. mustafa kemal güler

mustafa kemal güler Kıdemli Üye

Seviye:
    bende 8li sistem kullanıyorum aktarıcımda deore xt hicbir sıkıntı yaratmıyo akıslar vites gecisleri cok guzel zaten ön ve arka aktarıcılarda onemli olan vites kollarıdır aktarıcılara hukmeden vitesler arasında ne kadar mesafe gidecegini bildiren dedigim gibi vites kollarıdır..

Can Yoldaş bunu beğendi.
  3. Can Yoldaş

Can Yoldaş Yeni Üye

Seviye:
    Peki ekipman seçimi için ne önerirsiniz?

4. furkan istanbulluoğlu

furkan istanbulluoğlu Aktif Üye

Seviye:
    eğer köklü değişiklik düşünüyorsanız 440 liraya komple deore set alınabilmekte daha ucuza gelir.

9lu kaset dişli, 3lü ayna kol, zincir, ön ve arka vites mekanizması, fren takımı, fren vites kolu, ön ve arka göbekler, kartuş göbek dahildir. Grup için siyah ve gümüş olmak üzere 2 ayrı renk seçeneği mevcuttur.

şeklinde komple deore set alabilirsiniz.

Can Yoldaş bunu beğendi.
  5. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    şunu söylemek istiyorum; viteslerden daha önemli olan parça vites koludur...en iyi arka aktarıcıyıda taksanız vites kolunuz aktarıcıyı düzgün sürmüyorsa vites geçişleri düzgün ve performanslı olmayacaktır.

Test ettim:

slx vites kolu-deore xt shadow arka arttırıcı kullanıyordum.Daha sonra Xt vites kollarına geçtim..Aradaki farkı anlatamam..Gerek vites geçiş kesinliği olsun gerek hızı olsun gerekte performans olsun gözle görülür şekilde arttı.

Bu durumda altus vites koluna xt arktarıcı takmak bence çok bir değişim yaratmayacaktır..Daha doğrusu verdiğiniz paraya denk gelecek bir değişim diyelim

Can Yoldaş bunu beğendi.
  6. Can Yoldaş

Can Yoldaş Yeni Üye

Seviye:
    Ful Deore set 440 lira çok iyi bir fiyatmış ama internet fiyatları v fren setinin bile nakit ödemeyle 715 liraya denk geldiğini gösteriyor. Ki hidrolik diskli olanı 900 küsüre denk gelmekte. Üstelik bunlar 2010 olmayan modellerin fiyatları. Vites kolların çekiş sistemine bu denli etki edebildiğine çok şaşırdım. Teşekkürler bu bilgi için. Arka değiştirici ve vites kolu hakkındaki yorumlarınızı merak ediyorum. Shimano'nun deore, deore lx, deore xt, slx gibi modellerinden hangi lerini hangi kısımda kullanmalıyım? Bu modelleri tecrübe eden arkadaşlar bu ürünlerin karakteristiği, yeterliliği, kalitesi hakkında yorum yaparlarsa çok sevinirim. Profesyönel olmayan amatör ilerisi bir bisiklet kullanıcısı olduğumu hesaba katarak bu iki komponent türü için sunacağınız önerileri ve yapacağınız yorumları bekliyorum. Zira kendim karar vermekte zorlanıyorum ve bu modelleri denemek gibi bir şansım da yok. Deneyenler yukarıda yazdığım modeller hakkındaki eleştirilerini forumumuzla paylaşsınlar. :in:

7. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    ne beklendiğine bağlı tabiki..şimdi siz full xt donanımlı bir bisiklete binerseniz ve bir süre kullanırsanız daha sonra full deore bisikleti bir süre kullanırsanız aradaki farkı anlarsınız..Bu durumdada iki komponent arasındaki fiyat farkı yaşanan deneyime değer mi diyerek hesabını yaparsınız.

Denemeden anlatılmaz sonuç olarak.O hissi yaşamak lazım.Ondan sonra karar verirsiniz ..

Benim kişisel deneyiyim xt komponentler kesinlikle aradaki fiyat farkını hakediyor.

Can Yoldaş bunu beğendi.
  8. mertcan gölge

mertcan gölge Forum Bağımlısı

Seviye:
    vites kolu daha önemli olduğu için viteslerin çalışma prensibinde bir sorun olacağını sanmıyorum yani önemli olan vitesleri değiştiren vites koludur 9lu vites ler 8 lilerdede çok iyi uyum sağlıyor

Can Yoldaş bunu beğendi.
  9. bozokaydin

bozokaydin Kıdemli Üye

Seviye:
    Önümüzdeki yıl XTR, XT ve SLX 10'lu sisteme geçiyor, Shimano Tourney hariç 8'li sistemi terk ediyor. Türkiye Distribütöründen böyle bilgiyi geçen cuma aldım. 9'lu sistemde parçalar alacak iseniz, aciliyeti yoksa 10'lu XT ve SLX'ler gelince fiyatlar eski 9'lular için iyice düşecektir.

Ruble ve vites kolları sabit iken bütün sistemi Shimano 9'luya terfi ettirebilirsiniz. Hafiflikse XTR ve XT'de kullanabilirsiniz ama mantıklı seçim olarak Deore yani giriş seviyesi daha iyi olacaktır. Rubleyi Sram pg-850 alabilirsin. Bende 11-30 versiyonu var yalnızca 260 gram ağırlığında ve fiyatı da 40tl civarında. Şu an Sram pg-850 ruble, özel delrin makaralı ve Afcbike shimano pivot vidalı deore lx arka attırıcı, Shimano XTR aynakol, deore xt ön attırıcı ve shimano ez-50 vites-fren kolunu (frenler v fren deore xt) kullanıyorum. Tamamen sorunsuzca çalışıyor. Yalnız ön attırıcıyı 9'lu sisteme terfi ettirirsen aynakolun 42 li değil en az 44lü yaprak olsun aksi halde vites geçişlerinde sorun oluyor. Vites geçişlerindeki keskinlik için vites fren kolu takviyesinden önce kendi teflon telleri olan bisikletin üzerinde açıkta geçen vites tellerini dahi kaplayan şeffaf koruyucusu olan alligator kablo setlerini öneririm. Her türlü hava şartında vites tellerinin ortam şartlarında etkilenmesini engelliyor ve yağlı zemin her zaman korunuyor. Ebay üzerinden komple seti 40-50 Tl civarında alabilirsin.

Can Yoldaş bunu beğendi.
  10. furkan istanbulluoğlu

furkan istanbulluoğlu Aktif Üye

Seviye:
    Pedal bisiklet diye bi firma satıyo lastiklerimi ordan almıştım. Yine de alışveriş öncesi arayıp stok durumunu sormakta fayda var.