Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arkadaşlar 3 bisiklet arasında kaldım

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında muzisyenx tarafından paylaşıldı.

1. muzisyenx

muzisyenx Yeni Üye

Arkadaşlar merhabalar. Günlerdir bisiklet almak için araştırmalar yapıyorum. Forumu bayagı kurcaladım ve şu 3 bisiklet arasında kaldım. Yardımlarınızı, önerilerinizi bekliyorum.

1) Carraro Sportive 224 28 jant
    2) Sedona 300
    3) Salcano city sport 40 v

Boyum 190, kilom 90. Bütcem 900-1000 arası. Bu bisiklet senin boyuna kilona uygun değil diyorsanız lütfen baska önerilerde bulunun. Çünkü bu konularda cok fazla bilgi sahibi değilim.

2. hayatgezi

hayatgezi hayatgezi.com

Adı:
    Caner
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @muzisyenx Bisiklet konusunda profesyonel biri değilim. Bende sportive 224 ve city sport 40 arasında kalmıştım geçen ay ve forumlardan okuduğum kadarı ile city sport 40 'ın üzerinde ki donanım daha iyi deniliyordu. Kilitlenebilir maşanın olması benim açımdan avantajdı. Gönlümden nedense carraro kelimesi geçse de forumu bayağı bir kurcaladıktan sonra, kullananların gerek şehirde gerekse kısa süreli yarı toprak yolda kullanımları sonucu yazdığı düşüncelerinden sonra city sport 40 aldım ve şu an pişman değilim, oldukça memnunum 2 ay oldu alalı herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadım. City Sport 40'ı öneririm

muzisyenx bunu beğendi.
  3. muzisyenx

muzisyenx Yeni Üye

Tavsiyenizi dikkate alacağım hocam teşekkür ederim :)

4. ozhakan41

ozhakan41 Yeni Üye

Adı:
    Hakan
    Seviye:
    Nedir iyi olan iki parça merak ettim yarın 224 almaya gidicem bilmediğimiz bir şey varsa öğrenelim bizde. Ben ikisinin arasında bir fark göremedim. Belki salcano cok az daha hafiftir, (250-300 gr ) Salcanonun gidonu açı ayarlı mı hocam ?

5. TSigalko

TSigalko Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Ben de 224 alacam hocam, muhtemelen haftaya alırım.

Erdoğanlar bisikletten mi alacaksınız ? Ben de Ankara'dayım ;)

6. ozhakan41

ozhakan41 Yeni Üye

Adı:
    Hakan
    Seviye:
    Aynen dostum erdoğanlar dan almaya niyetliyim yarın kısmetse... Bende polatlı dayım buradaki bisikletcilere sordum var mı diye, abicim biz 750 tl ustu bisiklet satmıyoruz gitmiyor burda dediler :) Bakalım işte nasipse yarın almaya gelicem bende çok araştırdım en sonunda 224 almaya karar verdim.

7. TSigalko

TSigalko Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Anladım abi, ben de ODTÜ'deyim oradan alacam haftaya ;)

Boy, kilo durumun nasıl ? O konular da bisiklet seçiminde mühimmiş meğer :)

172 cm boy, 63 de kilo var bende umarım sorun olmaz bisiklet açısından :)

8. hayatgezi

hayatgezi hayatgezi.com

Adı:
    Caner
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @ozhakan41 profesyonel biri olmadığımı ve okuduğum yorumlardan yola çıkarak tercihimi yaptığımı belirttim.

karşılaştırma ile ilgili örneğin bu forumda oğuz çetinkaya adlı kullanıcı geçen aylarda

"Bisikletimi seçerken ben de aynı ikilemde kalmıştım. Birbirlerine çok yakın modeller. Salcanoda olan carraroda olmayan bir kaç özellik var. salcanoda Continental touring plus lastikleri patlamaya dirençli. Bu lastikte yanlarda fosforlu bir şeridi de var. Carraroda lastik CST. İkisi de 24 vites altus olmasına rağmen vites değiştiricilerde salcano yine önde. Salcanoda sele jel takviyeli. Carraroda sele kaliteli de olsa jel özelliği görmedim. Salcanoda v fren tektro carraroda sadece v fren aliminyum denmiş. Marka göremedim daha önceki bianchimde de markasız bir aliminyum v fren vardı ben memnun kalmadım. Elcikler konusunda da salcanonunkiler çok daha anatomik. İşte bunlardan dolayı benim seçimim city sport 40 oldu. Albümler bölümüne city sport 40 başlığı altında koyduğum orta çözünürlükte bir kaç fotoğrafı var. Kötü bir bianchi tecrübem de olduğu için ben salcanoyu tercih ettim. Ama yine de kişisel beğeniler farklı olabilir. Şu ana kadar city sport 40 ile ilgili ciddi bir problemle karşılaşmadım. Yolda akıcılığı yokuş performansı oldukça iyi."

şeklinde bir yorum yazmış, bir başka forumdan saadettin adlı kullanıcı;

"Şehir bisikleti alırken bütçe hesabı yapan hemen herkesin takıldığı ikilemde kalmışsınız, hayırlı olsun. Google'da "carraro sportive 224 vs salcano city sport 40" şeklinde bir arama yaptığınızda, bu konuda çeşitli forumlarda açılmış bir dolu konuya ulaşırsınız. Her ikiside F/P ürünü olan bisikletleri kıyaslarken donanım haricinde servis, görünüm, kadro kalitesi gibi kriterleri de araştırmaya başlarsınız.

Yapılan yorumlara göre iki bisikletin de kendine göre avantajları var :

Salcano City Sport 40

- Daha kaliteli lastikler (continental touring plus)
    - Biraz daha iyi vites değiştirici
    - Tektro V fren
    - Daha anatomik elcikler
    - Shimano göbekler (sportive 224 için kesin bilgi alamadım)
    - Weimann jantlar (carraro'dan daha iyi)
    - Jelli sele
    - Renk seçeneği

Carraro Sportive 224

- Daha sorunsuz teknik servis (kullanıcı yorumlarına göre)
    - Sağlamlık hissi veren kadro

Her iki bisiklet de ortalama 14 kg civarı, pek hafif değiller. City Sport serisinde farklı bir kadro geometrisi kullanılmış. Görsellik için canlı görüp karar vermek gerekir. Fiyatları da hemen hemen aynı. İkisi arasında benim tercihim üstteki farklardan ötürü City Sport olurdu."

şeklinde yazmış.

Buna benzer bir çok kullanıcı yorumlarında salcano ön plana çıkmış. Yorumları okurken 2-3 mesajlı hesaplardan ziyade mesaj sayısı yüksek kullanıcılara daha çok dikkat ettim, malum birçok popüler forumda markaların trolleri her zaman vardır. Google'da "sportive 224 city sport 40" şeklinde yazarsanız bu forum ve diğer bazı sitelerde fikir soran arkadaşlara verilen cevaplar çıkıyor, Carraronun'da iyi bir marka olduğu ve 224 modelinin çok tutulan bir model olduğu belli. Salcano ismi bana itici geliyordu, Ben carraro için niyetlenmiştim ama bunları kendim açısından değerlendirerek salcanoyu tercih ettim. fiyat açısından da salcano yine uyguna geliyordu. Memnunum bisikletimden. Bu konunun kişisel zevk ve tercih meselesi olduğu da bir gerçek herkes içinden geçeni seçer tabiki.. Şimdiden hayırlı olsun.

TSigalko bunu beğendi.
  9. ozhakan41

ozhakan41 Yeni Üye

Adı:
    Hakan
    Seviye:
    Kardeşim şöyle söylesem yanlış olmaz sanırım, kadro boyunu bisiklet almaya gittiginde, yerinde dene ki alacağın yer profosyonel hizmet veriyorsa zaten sana uygun kadroyu toplayacaktır.Kimi insanın bacağı gövdesinden uzun olur veya tam tersi o yüzden kilo boy ile yaklaşık bir şey söylenebilir.

10. TSigalko

TSigalko Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Eyvallah, çok teşekkür ederim ;)

11. Tolga ibili

Tolga ibili Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bende city sport 30 veya 20 alıcam görünüşü fiyatı ve kalitesi açısından salcano beni cezb etti teknik servis sıkıntısı var diyor herkes ama alacagım yerdeki abi çok ilgili her soruma çok güzel açıklamalarla cevap verdi sıkıntı olacagını dusunmuyorum

12. ozhakan41

ozhakan41 Yeni Üye

Adı:
    Hakan
    Seviye:
    @hayatgezi Arkadaşım umarım beni yanlış anlamadın, paylaşmış olduğun bilgiler belki benimde kararımı bir kez daha düşünmeme vesile olacak türden , ben 224 ü gerçekten beğendim ama körü körü nede aşık değilim :)
    Ilgin ve alakandan ötürü teşekkürler.

13. muzisyenx

muzisyenx Yeni Üye

Değerli arkadaşlarım, ben de Salcano almaya karar versim. Bitliste oldugumdan dolayı internetten alıcam. Ykbisikletten almayı düşünüyorum.

14. hayatgezi

hayatgezi hayatgezi.com

Adı:
    Caner
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @ozhakan41 yok hocam problem yok :) bisiklet alacak arkadaşlara hayırlı olsun şimdiden :)

15. obezkirpi

obezkirpi Forum Demirbaşı

Adı:
    Oytun
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    sportive serisi 2015 modellerde lastikler michelin protek patlamaya dirençli yalnız, cst eski modellerde.
    krank takımı shimano (salcanoda suntour)

Mehmet Cemre Kısa bunu beğendi.
  16. muzisyenx

muzisyenx Yeni Üye

Arkadaşlar, Salcano city sport 40 siparişini verdim. Geldiğinde en kısa zamanda fotoları paylaşırım :) Araba alsam bu kadar heyecanlanmazdım sanırım :)

TSigalko bunu beğendi.
  17. r.ezk

r.ezk Erdem YILMAZ

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    tebrikler, iyi pedallar

muzisyenx bunu beğendi.
  18. Çağrı Fatih Yamalı

Çağrı Fatih Yamalı Bisiklet Terbiyecisi

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Salcano City Sport 40 - Carraro 224

- Daha kaliteli lastikler (continental touring plus)----- Bu lastik sayesinde frene bastığınızda, pedal bastığınızdan daha hızlı gidersiniz.
    - Biraz daha iyi vites değiştirici --- Aynı aktarım organlarına sahipler.
    - Tektro V fren - Alhonga V fren
    - Daha anatomik elcikler - Sağlamlaştırılmış antibakteriyel true grip elcikler.
    - Shimano göbekler (sportive 224 için kesin bilgi alamadım) Merak etme, shimano göbek kullanıyor.
    - Weimann jantlar (carraro'dan daha iyi) - Carraro çift katmanlı alüminyum jant. (Kendi kadro üretiminde kullandığı alüminyum)
    - Jelli sele - Bi halta yaramıyor, daha iyisi jel kılıf, 10 tl.
    - Renk seçeneği - Salcanonun satış yapamama nedeni.

Sr suntour aynakol (Salcano) , Shimano Fcm131 aynakol (Carraro)
    Maşaya hiç girmiyorum zaten.
    Kadroya da laf etmicem.

Eğer konu Salko bisikletle Carraro arasında geçiyorsa, fazla konuşmaya gerek yok arkadaşlar. Fanboyluk yapmak istemiyorum ama Carraro nere, Salcano nere :D

19. burak wsnj

burak wsnj Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Çağrı Fatih Yamalı açıkcası salcano'yu neden bu kadar küçümsediğinizi anlamadım. sonuçta carraro da allemi cihan değil bildiğime göre, manisa'da üretilen bianchi'nin yan markası. italya'dakiyle bağlantısı yok diye biliyorum.

ben de iki bisiklet arasında kaldığımda salcano'nun 2015 modelini daha çok beğenmiştim. kullandıkları yeni kadro bence 2014 ve önceki modellere göre çok daha şık ve daha sağlam bir his uyandırıyor, renkleri ise carraro kadar sade bir güzellikte olmasa da başarılı bence. aynakol ise shimano olmadığı için kağıt üzerinde dezavantaj gibi duruyor. (carraro'dakiyle farkı nedir bilmiyorum, sadece markası suntour diye kötü olduğunu varsaydım.)

yanılıyor olabilirim ancak her iki bisiklette de maşa aynı diye biliyorum, maşaya neden "hiç girmiyorum zaten" dediğinizi anlayamadım.

20. Çağrı Fatih Yamalı

Çağrı Fatih Yamalı Bisiklet Terbiyecisi

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @burak wsnj Maşalar aynı sayılır. Fark olarak gösterilemez. Dedikleriniz doğru, italya ile alakası yok. Bir kaç çizim dışında. Velhasıl testlerin onayı da italya'dan tayin edilmekte. Salcano sağlamlık konusunda bianchi, ghost, carraro yada lapierre gibi üstünlük göstermiyor. Biz de zaten carraro s-works'ten sağlam demiyoruz. Yada bir giant demiyoruz. Arkadaş bilmeden salcanoyu üstün göstermiş donanım açısından, bu yanlıştı ve doğrusunu savunma yaparak yazmak durumunda kaldım. Dedim ya, sağlamlık ve renk ön planda olmalı. Komponentler zaten paraya dönüştürüldüğünde aynı miktara tekabül edecektir hemen hemen. O yüzden göze hitap etmesi ve dayanıklılık konusunda iyice düşünülmeli, ona göre tercih edilmeli. Keza 2 ay öncesinde Assos XT ile Crx 970 arasında kalıp Crx'i aldım. . .