Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arkadaşım Ucuz Atlattı

Konu, 'Bisiklet Kaza Haberleri' kısmında Burcuu tarafından paylaşıldı.

1. Burcuu

Burcuu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Bugün arkadaşımla sahile inmek için buluştuk. Kaldırıma çıkmak isterken lastik kenara sürtmüş. Dengesini kaybedip düştü. Neyse ki kaskı vardı ama dudağı hafif yarıldı, ön üst iki dişi kırıldı. Şükür ucuz atlattı. Hastaneye gitmemize gerek kalmadı. Bir anlık dikkatsizlik olabiliyor işte. Bu arada bir an önce benim de bir kask almam gerekiyor. Dikkatli ve keyifli sürüşler dilerim herkese.

2. YüzSürKoş

YüzSürKoş Onursal Üye

Seviye:
    Kaldırım da bir şey var mıydı ? :D Büyük geçmiş olsun.Kaskınız kaskonuzdur

3. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Kaldırıma çaprazdan çıkmış muhtemelen o yüzden düşmüş. Kaldırım çıkarken tam karşısından çıkmak lazım dikkat. :)

4. numanstein

numanstein Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Yakın zamanda aynı kazayı ben de yaptım. İşin kötü tarafı kaskımı eldivenimi vs, bir gün sonra alacaktım o nedenle korumam yoktu. İyi tarafı ise eskiden bol bol düştüğümden sadece ellerim zarar gördü hızımın yüksek olduğunu düşününce ucuz atlattım diyorum. Sonraki gün direkt techizatlarımı aldım, her düşüş yeni birşey öğrenmek için fırsat

Bu arada kaldırımlara çapraz çıkarken arka lastikteki baskıyı mutlaka biraz azaltmak gerekiyor(ayağa kalkıp hafif öne eğilmek gibi), ya da bilenler varsa ufak bir bunnyhop ile çıkılabilir ama üşengeçlik bu kazaya sebebiyet verebiliyor işte. :D

5. mert.e

mert.e Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Çok geçmiş olsun arkadaşınıza.
    Ben de aynı şekilde kaldırıma çok yakın olduğumu fark etmeden kaldırıma sürttüm lastiği ve kaldırımda park eden araca fırladım sonuç kafada 8 dikiş :) Yakın mesafe diye de kask da almamıştım, eğer olsaydı hiçbir şey olacağını da zannetmezdim. Tekrardan mesafe önemli değil kafanız önemli, omzum tampona çarpıp yavaşlamasam çok çok daha kötüsü olabilirdi. Kısaca kask takın,taktırın.

6. Emre Örsel

Emre Örsel Aktif Üye

Adı:
    Emre
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arkadaşınız için çok geçmiş olsun ve kask taktığı için tebrik ediyorum, Allah başka kaza vermesin.

7. Umut Tekin

Umut Tekin Forum Demirbaşı

Adı:
    Umut Tekin.
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    bende bugün sahilde düştüm. kafa üstü düştüm. allahtan kask vardı. şuan kollarım santim hareket etmiyot sabaha geçer inş. şu yazıyı yazarken bile neler çektim anlatamam. sanki kollarım çıktı hiç oynatamıyom. ama kırık yok. kırık olsa duramazdım ..)

8. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    geçmiş olsuun... kaldırım gibi yerlere çıkarken ve hortum gibi şeylerin üstünden geçerken dikkat etmek lazım... tekerler mümkünse yaklaşık dik açıda olmalı... (ustalaştıkça, tekerleri kaldırmayı, hoplamayı zıplamayı öğrendikçe açı küçülebilir :) paralel bunny hop diye bişey var :) )

9. Burcuu

Burcuu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Sağolun arkadaşlar. Sizlere de geçmiş olsun :( Konuyu açarken düşünmüştüm "acaba bu teker sürtme hatasını yapan var mı?" diye. Varmış.

Kaldırım çıkarken ben de direkt karşıdan çıkarım çünkü bu arkadaşımın yaptığı hatayı çocukken birkaç kez yapmıştım. İnsan düşe düşe öğreniyor demek :eek:

Arkadaş sanki soğudu bisikletten. Anlam veremedim. "Yahu her an herkese oluyor bu kazalar, bir anlık dikkatsizlik" dedim ama işe yaramadı.

10. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Kaldırımlar yayalar içindir vs. gibi aforizmalara hiç girmeyeceğim.Bisiklet aheste aheste kullanılan bir aractır.Kaldırım vb. yerlere cıkarken(illa cıkılacaksa)bisikletinizi durdurup iki elinizle cıkarabilirsiniz.Aceleye gerek yok.Candan'ın söyledigine ek olarak cop konteynırlarının(yesil kapaklı olan)yerlerde duran,calınmasını önleyen zincirlerine de dikkat edin.Hatta bir seferinde iyi hatırlıyorum bir virajı dönerken bisikleti yatırdıgımda arka tekerlegimin birden kaydıgı olmuştu.Durup etrafa baktıgımda yerde ne buldum sizce?Su cocukların oyuncak tabancalarıyla attıgı küçük plistik yuvarlak mermilerden.
    Ha bu arada gecmiş olsun

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Ağustos 2014
  11. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    ahah :) akıllı insanlar yaptıkları hatalardan ders alırlar... daha akıllı insanlar başkalarının yaptığı hatalardan ders alırılar... ;)

-- valla şakası yok bu işin... bi yandan mazgalı, bi yandan kaldırımı, bi yandan otobüsü, bi yandan otomobili derken.... aman dikkat... kimin hatasından ders alırsak alalım, ders alalım, dikkatli olalım.... mümkünse hatayı görmeden, öngörüyle önlem alalım ;)

12. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    O kaldırıma cıkma ve düşme hatasını bir kez yaşadım yalova yolu üzerinde panayır kavsagına yakın bir yerde.Bursada olanlar bilir.Ondan sonra daha da cıkmadım kaldırıma.Sol tarafıma düşsem direk aracların altında kalma tehlikesi.Ellerim kanaya kanaya heryerim sızlaya sızlaya bir gidişim vardı yagmur altında tam komedi.Sonra iş yerinde duşun altında almıştım solugu.Artık sag seridi kapatıyorum istedikleri kadar korna bassınlar.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Ağustos 2014
  13. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    yani... ülkemde bisiklet kullanan birinin can güvenliği açısından kaldırımlar şart...

(ankara'da bi yokuş var... kepekli... muhtemelen mapmyride'da da course olarak işaretlenmiştir... ama ben o yokuşu hep ter yönde kaldırımdan çıktığım için hiç hesaba katılmıyo... bende kaldırım üstünden kendi course'umu oluşturdum... kendimle yarışıyorum :D )

bu arada geçmiş olsun... çöp konteynırının zincirine takılmak... gerçekten görünmez kaza olmuş :S

14. Burcuu

Burcuu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Bahsettiğiniz hareketi ben yıllardır yapıyorum (gerçi şu an eski ve ağır bir klasik model şehir bisikletine bindiğim için onunla pek beceremiyorum bu hareketi, çok ağır bisiklet) :D ama adının bunny hop olduğunu şimdi öğrendim ^_^

Barış Bey o zincirlere hiç rastlamadım ama sağolun bilgi için. İnsan çok dikkatli olmalı. Arkadaşlarla sohbete dalmamak lazım ki zaten kazadan önce böyle demiştim ama olacağı varmış işte ne yapalım.

15. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Yok konteynır zinciri sebep olmadı kaymama,plastik oyuncak tabanca kurşunuydu. :D

Bursa'da o konteynır ve zincirler bolca mevcut.Özellikle çöpçüler konteynırları boşalttıklarında bol ve uzun olan zincir yola dogru uzun bir şekilde kalıyor.

16. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    şunu görünce aklıma geldi... paylaşıyım diyorum hep unutuyorum...

yoncalara veya nispeten sert dönüşü olan yollara girerken (sağa doğru) arkayı da kontrol etmeyi ihmal etmeden, kullandığım şeridin soluna doğru yaklaşıyorum... böylece arkadan gelen araç beni aramızdaki mesafe fazlayken görebiliyo... -- bi de sağa girişlerde araçlar içeri yaklaşır ya... -- işte çat diye burnunun dibinde belirmiyim sürücünün, bi zahmet beni önceden fark edip yavaşlasın... -- işe yarıyo... -- ama dediğim gibi arkayı kontrol ediyorum mutlaka... gelen hızlıysa falan, sağa yaklaşıyorum yine...

(barış da benim serbest çağrışım nedenim oldu bugün :)) )

17. Burcuu

Burcuu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Evet istedikleri kadar korna çalsınlar olayına katılıyorum !

Mazgal dediniz de iki sene önce babam çok fena takılmıştı, havada takla atmıştı o derece ! İnsan bisiklete uzun bir ara verince mi acaba böyle kazalar yaşıyor diye düşünmüştüm ama annem örneği var : çok iyi biner bisiklete, çocukken Almanya' da okula bisikletle gidecek kadar şanslıymış. Kara Orman bölgesinde ormanda yokuş aşağı filan giderken ellerini bırakırmış !!

18. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    eksik okumuşum, pardoon... :)

19. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Bir de arada arkanıza bakıp arkadan gelen sürücü aranızda yeterli takip mesafesi bırakıyor mu diye kontrol etmeyi ihmal etmeyin.Cok yakınsa biraz tebessüm ederek elinizle geri geri işaret edin ve baş parmagınızla ok/eywallah hareketi yapın.İletişim halinde olmalıyız sürücülerle.Gerçi geçen gün bir tanesiyle çok yakın iletişime geçtim ama neyse o konumuz değil :))))

20. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:

Bir miktar teknik gerektiriyor hafif yan çıkışlar için elbette bunun için spd pedal da ... Geçmiş olsun diyelim siz siz olun başınızdan kaskınızı eksik etmeyin unutmadan bunlar bisikletin doğasında olan şeyler bu vb sebebler yüzünden bisikletten soğumayın sakın