Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arka Vites

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Onrgksl tarafından paylaşıldı.

1. Onrgksl

Onrgksl Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar shımano bi arka vitesim var modelini bilmiyorum ama iyi bişey değil onun yerine acera yada alvio falan almak istiyorum ama alırsam vites kolları uyar mı o aktarıcı ya çok bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim

2. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Bir arkadaşım var kaç yaşında, kaç kg, boyu kaç bilmiyorum. Adidas, nike t-shirt almak istiyorum uyar mı?

Sorunuz aynen buna benziyor. Bisikletiniz kaç vitesli? Almak istediğiniz arka vites hangi model yazmadan ve ya resmini koymadan cevap almanız mümkün değil.

Tamam bisiklet ve parçaları hakkında bilginiz olmayabilir ama lütfen düşünün yazmadan önce hiç bilgi vermeden olmaz ki böyle.

3. medetkerem

medetkerem Aktif Üye

Seviye:
    gayet açık bence soru.arkadaşta sanırım tourney veya altus var.alivio veya acera almak istiyor.kanımca kollar ve vites uyar.çünkü mesela whistle 1161 de deore arka aktarıcı ve alivo kol var

4. Tolga Günsezer

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Gayet açık soruda "sanırım" ifadesi kullanmanız ne derece doğru bilemiyorum.

6'lı ruble ile kullanılan turney veya daha altı seri dışı Shimano vitesler var. Bunlara uygun çalışan vites kolları var ki vites kolunun ne olduğu yazılmamış. 9'lu Acera arka aktarıcı bu durumda uyumlu olurmu sizce? Uysa bile ayar tutar mı?

yigitkirca bunu beğendi.
  5. Onrgksl

Onrgksl Yeni Üye

Seviye:
    7 vites ben orda acera ve alivio model demişim farkındaysanız :) şu an ki modeli bilmiyorum o yüzden yazamadım siz ne önerirsiniz eskinin bi önemi yok yani shimano marka olması yeterli değil mi vites kollarına uyması için her modelin kendi kollarından mı almak gerekiyor.Telefondan yazdığım için örnek bi resim bişey bulamadım böyle çıkısmaniza da anlam veremedim yine de teşekkürler.

6. Onrgksl

Onrgksl Yeni Üye

Seviye:
    7 vites ben orda acera ve alivio model demişim farkındaysanız :) şu an ki modeli bilmiyorum o yüzden yazamadım siz ne önerirsiniz eskinin bi önemi yok yani shimano marka olması yeterli değil mi vites kollarına uyması için her modelin kendi kollarından mı almak gerekiyor.Telefondan yazdığım için örnek bi resim bişey bulamadım böyle çıkısmaniza da anlam veremedim yine de teşekkürler.

7. Ersin Erbeden

Ersin Erbeden Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Vites kollarının konuyla alakası yok diyebiliriz her türlü uyar 7 li sistem bir aktarıcı olduktan sonra.

8. Tolga Günsezer

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Sevgili kardeşim, ben çıkışmadım sadece yazdığınız bilginin yeterli olmadığını bisiklet bilginiz olmadığını yazdığınız için farklı bir örnek vererek açıkladım.
    Gelelim cevabınıza;
    7'li sistem vites kollarında en fazla çok iyi bir ayar yapmak kaydıyla 8'li sistem aktarıcı kullanabilirsiniz. Acera 2011 model 8'li 2012 model 9'lu olarak üretildi. Alivio 9'lu sistem. Eğer güncel modeller dışında stokta kalmış bir ürün almayacaksanız 8'li sistem Acera maksimum kullanabileceğiniz model.

Size cevap verebileceğim bilgileri yazdığınızda ben de bilgilerimi aktarmaktan kaçınmam.

9. Onrgksl

Onrgksl Yeni Üye

Seviye:
    Bilgileriniz için teşekkür ederim :) Bende bilgilenmek için soruyorum ve okuyorum bu forumdaki konuları çünkü bisiklet sporunu gerçekten çok seviyorum bisikletim benim dış organım gibi oldu :) ve son bişey benim arka vitesi değiştirmemin asıl sebebi geçen gün kaldırımdan atlarken arka vites geriye doğru 10 cm kalktı ve zincir dişlilere sıkıştı bana arka vites olarak ne önerirsiniz yada başka bir çözümü var midir ?

10. Tolga Günsezer

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Başka bir konuda DH bisikletlerde kullanılan zincir gergisini sormuşsun, bu ve ya buna benzer bir çözüm maalesef yok.
    Senin sorununda kaldırımdan atlamakla arka vitesin hemen bozulmaması gerekirdi, sorununun ayarsızlık olduğunu, belki zincir fazla gevşek olduğunu düşünüyorum. Turney aktarıcılar asfaltta sakin kullanım için uygundurlar. Eğer biraz daha hareketli kullanacaksan Alivio ve yukarısını öneriyor Shimano. Bu durumda sistem 8'li ve ya 9'lu olmak zorunda kalacak. Yani sadece aktarıcı değil vites kolları, ruble, göbek, zincir hatta belki de aynakol değişimi gerekecek. Kullandığın bisikleti bilemiyorum ama bu yatırıma deyip deymeyeceğine iyi karar vermelisin. Senin durumunda en ekonomik çözüm Altus aktarıcı ve işini iyi bilen bir usta ile çok dikkatli ayar yapmak gerekiyor. Viteslerin uzun süre ayar tutmayacak ve sıklıkla ayarlamak zorunda kalacaksın kendin yapmayı öğrenmeni tavsiye ederim.
    Sıkıntısız kullanım için en az 24 vites ve Alivio üzeri sistem önerdim şimdiye kadar, XT ve yukarısı fazla maaliyetli ve sporcu değilseniz çok gerekli değil.

11. Onrgksl

Onrgksl Yeni Üye

Seviye:
    Hemen soyliyım bisikletim salcano 212 HD onun hakkında ne söyleyebilirsiniz hem teknik hem de sizin görüşünüz olarak ?

12. Tolga Günsezer

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Bu seneki modelin özelliklerine baktım üzerinde Altus aktarıcı var. İdare eder. Sizin başınıza gelen olay için ben ayar problemi olduğunu düşünüyorum. Arka jantı çıkarıp tekrar taktınız mı? Belki zincir çok gergin ya da bol olabilir. Vites ayarları doğru olmayabilir.
    Arazide ve günlük hayatta hareketli kullanımda sıkıntı çekmemek için Deore veya LX tavsiye ediyor Shimano. Forumda Ferhat Köse'nin sürüş tiplerine göre Shimanonun tavsiyeleri ile ilgili bir yazısı vardı mutlaka okumanı tavsiye ederim.
    7'li kaset göbek ve ruble ile en fazla Acera kullanılabilir ki o da çok iyi ayarlanmalı. Bisikletin kötü değil biraz masrafı hakkediyor. İyi durumda 2. el ya da sıfır Alivio / Deore set(arka göbek, ruble, arka aktarıcı, aynakol, zincir, ön aktarıcı ve vites kolları değişmeli) bulabilirsen yıllarca sorunsuz kullanılabilir.

13. Onrgksl

Onrgksl Yeni Üye

Seviye:
    İkamet ettiğim yer Urla.Vites ayarı için servisine götürmüştüm ancak pek anladığını sanmıyorum..Bunu duyduğuma gerçekten sevindim çünkü o kadar para verip alıyorum üstüne bu çıkınca biraz üzülmüştüm malum öğrenciyim ve kendi paramla alıyorum böyle şeyler olunca da biraz daha fazla üzücü oluyor.Yani bisiklete biraz daha harcama yaparak daha iyi hale getirebilirim.Kadro sağlamlığına ne diyorsunuz ?

Dip not:Kıymetli bilgileriniz için çok teşekkür ederim yanlış bir şey söylediysem affola.