Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arka Vites Uyumu (7 liğe 8 yada 9 uyar mı?) Kron XC 250

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Göktuğ ÖZEL tarafından paylaşıldı.

1. Göktuğ ÖZEL

Göktuğ ÖZEL Aktif Üye

Seviye:
    Merhabalar Ben Kron XC 250 (21 Vites) sahibiyim.. Geçen aylarda daha öncesinde hasar gören arka aktarıcım kırıldı ve tamamen kullanılmaz hale geldi. Ben de yeni bir aktarıcı almak istiyorum ancak geleceğe yönelik bir seçim olsun diye düşünüyorum. Yani 8 lik yada 9 luk alıp maddi yönden rahatladığım zaman dişli ve vites kollarını da değiştireceğim. Ancak şimdi benim 7 dişli üzerine takmaktan başka çarem yok. :( Almak istediğim Aktarıcı Shimano Alivio Ancak benim arka dişlim 7 lik iken bu almak istediğim aktarıcılar 8 ve 9 luk. Bu Aktarıcılar benim dişli ve Vites kollarına uyar mı? Seçtiğim 3 Aktarıcı var ve ben aralarındaki farkı da bilmiyorum..

Seçtiğim ürünlerin detay ve resimleri için Linkleri veriyorum:
    SHIMANO ALIVIO RD-M410 ARKA AKTARICI (8lik)
    SHIMANO ALIVIO RD-M430 SGS ARKA AKTARICI SILVER (9 luk)
    SHIMANO ALIVIO RD-M430 SGS ARKA AKTARICI BLACK (9 luk)

Sonuç:
    1- Bu Aktarıcıların Hangisi benim bisikletime uayar?
    2- Vites kolları uyumsuzluk çıkarır mı?
    Not: Bisikletim ile genelde uzun yok yapıyorum ve hangi aktarıcı uzun yol için daha idealdir bilmiyorum.. Farklı model önerilerine açığım ancak mümkünse 60 tl yi geçmemeli :)

Yardım ve önerileriniz için şimdiden çok teşekkür ederim

2. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    7 li dişliye 8-9 lu arka attırıcı kullanabilirsin sorun olmaz vites geçişlerinde, bir ihtimal zincirin kalın olduğu için 9 lu attırıcının dişlilerini erken yiyebilir, ondan da emin değilim.

Göktuğ ÖZEL bunu beğendi.
  3. halil fatih akbaş

halil fatih akbaş Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    bence shimano altus'un aktarıcısı işini görür alivio'yu 8-9'lu sisteme geçerken alırsın

Göktuğ ÖZEL bunu beğendi.
  4. Göktuğ ÖZEL

Göktuğ ÖZEL Aktif Üye

Seviye:
    Teşekkürler biraz olsun aydınlandım.. Ancak zincir kalın derken 8-9 luların kullanıldığı zincir daha mı ince? peki ince bir de zincir alsam sorun çözülür mü?

5. Göktuğ ÖZEL

Göktuğ ÖZEL Aktif Üye

Seviye:
    Öneriniz için çokk teşekkür ederim :) ya ben açıkçası öğrenci olduğum için =) sonradan değiştirmeler zor olur hani ileri dönük almak istememin sebebi de bu... yani benim bisiklete ve bütçeme uygun alabileceğim en iyi parçayı almalıyım ki ilerde sürekli değiştirmem gerekmesin çünkü maddi açıdan bana sıkıntı verecektir :(

6. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bisikletin orjinal zinciri duruyor nasıl olsa aynı zinciri kullanırsın,aktarıcı 8'li,ruble 7'liymiş.Aktarıcıdaki vidaları ayarlarsan zincirin fazla aşağı yukarı kaçmasını önlersin.Ama vites kolları buna uyumlumudur,vites değiştirirken sorun olur mu bilmiyorum.Benim bisikletimde sram sistem var,mesela kolları shımano yapsam arka aktarıcı bunu desteklemiyor illa aktarıcı ile uyumlu bir konsol olacak.

7. buğra kuddaş

buğra kuddaş Kıdemli Üye

Seviye:
    7'li sistemlerin zinciri daha kalındır ama bu ruble'deki dişlerin arasındaki açıklıkla daha çok ilgilidir. 7'li rubleye 8-9'lu aktarıcı takılırsa zincirle iligli bir sorun olmaz. Ancak şöyle bir şey var: 9'lu aktarıcının hareket alanını sınırlayan vidalar bir zaman sonra gevşiyor illa ki (lx aktarıcı 8'li ruble ile kullanıyorum) yani sadece 9'lu aktarıcıya özgü bir sorun değil bu. Zaman, titreşim falan...sonuçta bu vidalar aktarıcının içindeki yayın hareket kabiliyetini düzenliyor ve vidalar sıkıldığında sürekli yayın baskısıyla karşı karşıya kalıyorlar.

sonuç olarak, 7'li ruble için 9'lu aktarıcı kullanabilirsiniz ama sıklıkla ayar sorunu yaşarsınız. üstelik bu ayar vitesin konumu değil hareket mesafesi ile ilgili olacağından görece uzun sürede düzeltilebilecektir. En iyisi, 8'li bir aktarıcı kullanmanız ya da arka göbeği değiştirip 8'li rubleyle 9'lu aktarıcı kullanmanız olacaktır.

ek olarak, vites kollarında bir sıkıntı olmaz tabii eğer hem aktarıcı hem de vites kolu aynı markaysa.

8. metehan0024

metehan0024 Yeni Üye

Adı:
    Metehan
    Seviye:
    Sonuc nedir ? :D