Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

arka vites değiştirmede zorlanma

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Sin tarafından paylaşıldı.

1. Sin

Sin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    merhabalar
    tourney vites sistemimin arka vites değişimlerini zor yapıyorum. attırıcı kol olduça sert ve geçişler belli belirsiz. arka vidadan geçiş ayarlarını yaptım sorunsuz geçiyor fakat vites kolu daha önce ki haline göre oldukça sertleşti. zincirim dişlilerim gayet yağlı. attırıcı mekanizmasının içini açıp onuda yağladım hatta. arka arttırıcıda yaya biraz yağ sürdüm. yağlamadığım bi tel kaldı. gerekiyor biliyorum fakat arka attırıcıyı tekrar ayarlayamamaktan korktuğumdan müdahale etmek istemiyorum.
    sizce attırıcıda ki sertliğin sebebi nedir ? tx55 bu arada arka attırıcı.

2. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Merhaba. Özellikle kış aylarında vites ve fren tellerinin bakımını yapmak çok önemlidir. Tellerin içerisine yağmur ve çamurdan sonra çelik düşmanı olan kar suyu da katılıyor. Vites tellerini ve hortumlarını yağlarsanız yumuşadığını göreceksiniz.. :)

3. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    İkinci olarak, kabloyu aktarıcıya doğru taktığınızdan emin olun.
    Eğer kablo herhangi bir yerde keskin bir dönüş yapıyorsa, o da böyle bir tepki vermesine neden olabilir.

4. Sin

Sin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    k
    kablolarda bir sorun yok aldığım günden beri aynı pozisyondalar. keskin bir dönüş yok.

başa gelen çekilir yapıcaz demek ki mecbur :)

5. Sin

Sin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    vitesi 1 e alıp duru halde sona kadar yükselttim kablo gevşedi sökmeden kabloları yerinden çıkardım kablo içindeki telin durumu içler acısı. acilen tüm tellerimi değiştirmem gerekiyor durum öyle gösteriyor. telleri gresle yağladım inanılmaz farketti tavsiye verenlere teşekkür ediyorum.

6. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Konuyu okumaya başladım, aklımdan "her yeri yağlamışsınız, asıl yağlanması gereken kısmı atlamışsınız" yazmak geçiyordu. :)
    Bir de bazen aşırı soğuk havalarda da sıkıntı çıkabiliyor ama Çanakkale'de pek etkilenmez bence. Sıcaklık buralardan iyidir.

Vites telleri bu durumdaysa fren tellerini de gözden geçirin bence. Fren kolu yumuşar daha rahat çalışır, eğer telleri vites teli gibi olduysa.

Sin bunu beğendi.
  7. Sin

Sin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    feenlerde biraz problemli gibi ama arka vitesin ki gibi değil. hareket etmiyordu nerdeyse, özellikle soğuk havalarda. hava burada da etkiliyor ama sanırım benim teli yağsızlığından :) ön attırıcı hiç etkilenmiyor oda yağsız ama saat gibi çalışıyor. telide sağlam. onun ki hariç tüm telleri değiştireceğim yakında