arka vites ayarı

M.Haktan Derin

Forum Bağımlısı
Tepki
79
Arkadaslar benim vitesim 4 te gosterirken arka taraf 3 te oluyor surekli bir eksiklik var hangi vidaları nasıl ayarlamam lazım ki
duzgun calıssın tesekkurler simdiden

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
vites ayarı burada anlatakla olmaz bir bisikeltçide yaptır .bisikeltçiler bile zor yapıyor bu ayarı .

İdris ACA

Forum Bağımlısı
Tepki
1.425
Arka vitesini 1. dişliye(en küçük dişliye) getir.Sonra vites telinin gerginliğini kontrol et.Vites telin gevşemiştir muhtemelen,vites telinin boşluğunu alıp tekrar dene.Mümkünse arka vitesin,vites kollarının ve rublenin marka modelini de yaz

mecaoz

Forum Demirbaşı
Tepki
173
@İdris ACA

idris abinin dediği gibi vites telini en rahat oldugu yere yani 1.dişliye al sonra bu teli gerginlestir

eer viteslerde geciş sorunu varsa bunu da oradaki kucuk iki vida aracılıgıyla yani birisi hıgh diğeri low vidasının ayarıyla oynayarak yaparsın

ama sen en iyisi bisikletcinin yolunu tut biraz zordur ayarı tutturmak

marule

Daimi Üye
Tepki
406
zamanında bu konu hakkında çok yazıldı çizildi :)
eski bi konubaşlığından kendi cevabımı direkt yapıştırıyorum...

"evvet bir vites ayarı gazisi daha... böyle dediğime bakmayın ben de kendi ayarlarımı bozmuştum nasıl geri yaptığıma gelince: şu konudaki uzun yazıyı okuyorsunuz,

(link)

işin teorik kısmını iyice kaptıktan sonra, geçiyorsunuz bisikletin başına ve sonra bi 3-4 saat(ben bu kadar sürede yapabilmiştim) uğraşıyorsunuz sonra süper vites ayarlarınız oluyor... kolay gelsin..."

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Vites ayarı sandığınız kadar zor değil, ayrıca bisikletçiler bile zor yapıyor dediğinize göre o bahsettiğiniz bisikletçi değilmiş o zaman :). Benim vaktim olmadığı ve o anda turda olduğumuz zaman aklıma geldi ve metin bisiklete gittik ufak kardeşimin bisikletinin ön arka ve vites telleri iç dış ve arka vites kolu değişip ayarlanıp yağlanması hiç abartmıyorum 10 dk. sürmedi. Vites ayarı ile ilgili defalarca konu açıldı. Onlara okuyup denerseniz sizde 10 dk. içinde vitesini en iyi şekilde ayarlayacağınıza emin olabilirsiniz.

marule

Daimi Üye
Tepki
406
arkadaşlar link çalışmıyormuş, neden böyle olduğunu anlamadım kusura bakmayın...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
--------------------------------------------------------------------------------

Kardeşim sana işi başından anlatayım..8 anahtarla arka attırıcınıın vites telini tutan somunu gevşetiyosun..zinciri 7. vitese alıyosun..zincir ve dişi aynı doğrultuyken 8 anahtarla gevşettiğin somunu sıkıyorsun..büyük ihtimal artık sorun çözülür..ki çözülmezse arka attırıcında 2 tanede vida var..alıyosun eline tornavidanı ayar yapıyorsun kolay gelsin sonucu paylaşırsan sevinirim

Başka bir konuya yazmıştım ama seninki ilede alakalı.. ;)