Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arka tekerlek mandalı gevşiyor :S

Konu, 'Kadrolar' kısmında Mustafa Alatay tarafından paylaşıldı.

1. Mustafa Alatay

Mustafa Alatay Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Son 1-2 haftadır anlayamadığım bir sebepten dolayı arka tekerlek mandalım gevşiyor. Tekerleği takıyorum biraz bindikten sonra gevşediğini hissediyorum, acaba gevşek mi ayarladım diyerek tekrar sıkıca taktım sonuç yine aynı. Bu neden olur acaba? Yardım lütfen.

2. İnfinite Mania

İnfinite Mania Yeni Üye

Seviye:
    Somunların dişleri yenmiş olabilir

Mustafa Alatay bunu beğendi.
  3. Mustafa Acar

Mustafa Acar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    arkadaşın dediği gibi somunun yada milin dişleri aşınmış olabilir.bisikleti kullanınca belli süre sonra açılıyorsa kadroya iyice sıkıştığındanda eminseniz mandalı sıkıştırdığını yerin başına bakın.orada çatlak eğilme vs olmuş olabilir.orasıda sağlam ise bu gibi dönme ile açılmaları engellemek için. tırtıklı rondela (ismini tam bilmiyorum) veya yaylı rondela kullanabilirsizin resimlerini bulursam eklerim..:)

yaylı rondela

tırtıklı rondela

bunlardan biride olmadı ise yeni mandal alın hem yenilenmiş olur (eskidir inşallah elinizdeki) hemde sağlamlaşmış olur..:)

4. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Bu arada, mandalınız bu durumdayken bisikleti kullanmayın. Tekerlek mandalları bisiklet için hayati önem taşıyor, aman dikkat :)

5. Mustafa Alatay

Mustafa Alatay Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    milde yada mandalın dişlerinde sıkıntı yok gayet iyi durumdalar. yalnız birşey fark ettim kadronun ruble tarafındaki milin temas ettiği iç kısım biraz iç tarafa doğru aşınmış bunun etkisi olabilirmi acaba? söyledeiniz rondelaları kullanmalımıyım bu durumda?

6. Mustafa Acar

Mustafa Acar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Aşınma sadece sıyırma tarzında bir durumda ise yani ruble tarafındaki milin oynadığı yerde belli bir çukurluk varsa bir sorun var demektir..ama sadece milin somununun deydiği yerde aynı boyutta ufak bir sıyırma normal sayılabilir..rondelanın amacı burada sadece gerginlik vermek değildir..rondelanın reel anlamda amacı somunun bulunduğu yeri aşındırmadan yüzey alanını genişleterek daha fazla sıkma direnci oluşturmasıdır..:)

Siz bisiklete bindiğinizde eğer mandalınız gevşiyor ise bence en yakın bisikletciye bi uğrayın.sorununuz tam anlamıyla eksiksiz çözünürü..:)

iyi bayramlar...

7. Mustafa Alatay

Mustafa Alatay Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Aşınma aynen söylediğniz gibi, ruble tarafında milin oynadığı yerde çukurluk var. Neden oldu bilmiyorum ilk defa karşılaşıyorum böyle bişeyle ama sorunun burdan kaynaklandığını sanıyorum. İşin ehline müracat etmekte fayda var kesin çözüm bulmak gerekli. Yardımınız için teşekkürler :)