Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

arka teker sürekli patlıyor yardım edermisiniz?

Konu, 'Dağ Bisikleti / MTB / Mountain Bike' kısmında serhat uslu tarafından paylaşıldı.

1. serhat uslu

serhat uslu Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    arkadaslar bir ara disklere yağ geldi firenler çok kötü duruma geldi.yıkadım,deterjanladım,pudra yaptım,hatta en son çıkardım balataları sildim yıkadım tertemiz oldu disklerede aynını yaptım hem de 2 defa firenlerde eskiye oranla yüzde elli performan kaaybı yaşıyorum.daha bu sorun çözülmeden arka teker patlamaya başladı 1 dedim 2 dedim artık bu 5. falan yani 2 haftada gezmediğim halde anlayamadım.Dış lastiği çıkardım ters bile çevirdim iççinde en ufak bir şey yok.ığdırda yasıorum burda bisikletten anlayanda yok kendi çabalarımla çırpınıyorum söküyorum bakıorum soğuttu bu sorunlar beni bisikletten eski frenlerimi özledim ve arızasız günlerimi.bu arada frenler hidrolik bisikletimde afx7001.sizce ne yapmalı fikri olan varsa yardım ederse sevinirim.

2. Murat Bolel

Murat Bolel Aktif Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    kardeşim balataların için balata spreyi kullanabilirsin yağı kiri tozu akıtır gider tertemiz olur zincir ruble temizliğindede kullanabilirsin hatta balata temizleyici spreyi pırıl pırıl yapıyor. bir kutu sprey 5-10 tl birşey. dış lastiğinde birşey yoksa içten mi patlıyor acaba lastiğin jant telleri açıktamı? eğer açıktaysa elektrik bandı vs. sarabilirsin güzelce birkaç kat, içten patlama söz konusuysa. ben lastiklerime slime sıktım patlama derdinden kurtuldum uzun süredir lastik söküp takmıyorum dağ bisikletimde. diken ıvır zıvır girse bile çıkartıp yola devam ediyorum anında kapanıyor delik.

3. Çağlayan

Çağlayan Onursal Üye

Seviye:
    cam kırığı batmış olabilir yada gözle görülmeyecek bir iğne saplanmış olabilir

4. Tugay Kalbinur

Tugay Kalbinur Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    frenler için balata temizleyici öneririm

5. serhat uslu

serhat uslu Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    bu son söküp takısım olacak eğer yine aynı arızayı verirse bende slime sıkayım fakat o nedir:)lastiğin içine sıkılan sıvımı patlamalarda devereye giriyor.birde teller açıktamı derken cantın içinde plastik var tel iç lastige temes etmiyor.gerçi ben canta hiç bakmadım belkide cantın içinde bir problem vardır.bu hfta cantıda kontrol edecem.aslında dediğin gibi sprey alacaktım arkadsın birisöylemşti forumdan saolsun fakat merkeze inemedim indiğimde alaacam artık.çok saol.

6. Serhat Karataş

Serhat Karataş Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
  7. Ramazan Gürel

Ramazan Gürel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    würt vs yada balata temizleyici boşuna dostum kaliperleri aç içerdeki balata ların üstünde modeli yazıyor

sahibinden yada gittigidiyorda bisikletci firmalar var ara sor 2 çift göndersinler tak kullan benimde aynı şey başıma geldi

not : bende afx 7001 kullanıyorum.

8. Murat Bolel

Murat Bolel Aktif Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    evet slime lastiğin içine sıkılan sıvı. jantın içindeki plastik belki sağa sola kayıp tellerden biri açığa çıkmış ta olabilir. ama lastiği iyice bir kez daha kontrol et bence evire çevire :)

9. serhat uslu

serhat uslu Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    teşekkür ederim dostlar yardımlarınız için.

10. serhat uslu

serhat uslu Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bisikleti yeni aldım kardeşim, balataların eskiyeceğini zannetmiyorum.şimdi gidip yenisini taksam yeni aldığımda aynı şekilde yağlanır diye düşnüyorum.çünkü baltaları 2 defa çıkarım tertemiz detarjanlı suyla yıkadım tertemiz oldu fakat taktıktan sonra yine yağlanıyor yani balatada bi sorun yok.diskide çok sildim fakat nerden geldiğini çözemediğim bir yğlnma var balata temizleyici sprey alacam ilk aşamada sonra eğerki geçmesse yenisini alacam.işin sonucunu yazarm buradan belki başka birinin başına gelir oda sizin bilgilerinizden faydalanır.teşekkürler.

11. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Fren kollarinda da yumusama varsa eski sertliginde degilse eger, sistem yağ kaciriyor balata ve diskleri de yeniden yağlıyordur. Kaldi ki yağ kaçırma sorunu varsa balata ve disklere bulaşmasa dahi bir sure sonra sistem yağsız kalip hiç işlemeyecektir. Eğer yağ kaçırma varsa aldığınız yere goturup garantiden sorunu halletmeye çalışın.

Lastik patlama konusuna gelince olasi sebepler:

1. Yeni bisikletlerde jant teli veya jant içbantlarinin hatalı olmasından sorunlar olabilir. Ancak bu olay daha önce başınıza gelmiyormuş. Yine de söktüğünüzde jant telleri ve lastik arasındaki bantın kayıp kaymadığını, bir orselenme veya bozulma olup olmadigini kontrol edin. Jant tellerinin jant içinde kalan ucunun lastige zarar vermediginden emin olun.
    2. İç lastigin tam oturmamasi ile bir sure sonra sibop girisinden kucuk kesikler almasi.
    3. Dusuk lastik havasi ile kullanildiginda tumsek ve cukurlarda (ozellikle kaldirimda) lastigin sert bir vurusla esneyerek janta dayanması ve jant kenarlarinca kesmesi
    4. Herhangi bir patlak sonrasi dis lastikteki cismin lastik ic duvarindan kontrollerde farkedilmeyerek kalmasi ve yeniden patlamaya sebep olması
    5. Inik halde uzun sure bekleyen veya kullanimda eskiyen dis lastigin yan duvarlarinda olusan kucuk catlaklarin, ic lastigi "isirma" tabir edilen kistirmalarla delmesi
    6. Dış lastik ile uyumsuz iç lastik kullanımı (2.10 dış lastige 1.50 iç lastik veya 1.50 dış lastige 1,75 iç lastik gibi)

Tum bunlar kısa aralarla tekrar eden lastik patlamalarina sebep olur. Yeni bisiklete başlayan ve lastik sorunu yasayan / yasayacak arkadaslara yardimci olur umarim bu bilgiler...

12. serhat uslu

serhat uslu Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Arkadaşlar bugün akşam merkeze gittim ve balatalar için sprey aldım 404 marka vardı sadece frenlere sıktım fakat firenler hala kötü biraz düzelme oldu ama daha önceki performansı hal yakalayamadım.yarın balataları tekrar çıkartıp yıkayacam ve tekrar sıkacam spreyi sonrada pudra yapacam bütün gücümü kullanacam dahada olmassa artık yeni balata siparişi verecem.lastiğe gelince söktüm baktım kontrol ettim görünen birşey çıkmadı.teker su anda iyi gibi havasında azalma yok.balataların yarın son şansı: iyi geceler herkese kazasız sürüşler.

13. serhat uslu

serhat uslu Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    sonunda firenlerim mükemmel oldu.arkadaslar bir daha firenlere yağ bulaşırsa direk olarak balataları çıkarın ve ocakta ısıtın daha sonra zımparayla yada eğeyle güzelce törpüleyin sonra deterjanlı suyla yıkayın ve sonuç mükemmel firenlerim ilk günkü gibi hatta daha güzel bile diyebilirim.(tabi balataları takmadan önce diskleride iyice temizleyin).

Çağlayan bunu beğendi.