Arka Teker Göbekten Dolayı Dönmüyor!

Özer Koç

Daimi Üye
Tepki
91
İsim
Özer Koç
Bisiklet
Salcano
Dün bisikletim ile bakırköy-yenikapı turu yaptım. yolun yarısına geldiğimde tekerin dönerken zorlandığını farkettim. Rotorların sürtmesinden dolayı yavaşladığını düşündüm. Dönerken artık hiç dönmemeye başladı. Bense hala rotorların sürtmesinden zannediyorum. çıkardım rotoru düzeltim ama baktım yine dönmüyor. Giderken yardıma ihtiyacın var mı diye soran iki bisikletli abi gidip geldiler ben hala uğrasıyorum rotorla. Onlar giderken hallettim abi demiştim. Dönerken beni gördüler. Hani halletmiştin dediler. Baktı senin göbekte sıkıntı var dedi. fazla sıkılmış galiba. Saatlerce onu yapmaya çalıştılar. Sağlsunlar eve gitmeye yetecek kadar hallettiler. Acaba arka göbeğin sorunu nedir. Ne yapmalıyım?

Scudo

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Özer merhaba,

(link)

Şu baslıkta Hüseyin çok güzel anlatmış bakım nasıl yapılır. Eğer jant setin Shimano ise (veya rulmanlı değil de bilyeli sistem ise) bir deneyebilirsin bence..

Özer Koç

Daimi Üye
Tepki
91
İsim
Özer Koç
Bisiklet
Salcano
Teşekkürler Edip abi

Özer Koç

Daimi Üye
Tepki
91
İsim
Özer Koç
Bisiklet
Salcano
Link için teşekkürler Edip abi. Sorun bu yolla çözülür mü dersin?

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Çözülüp çözülmeyeceği konusunda kesin bir şey diyemem ama denemekte fayda var.. En azından göbek bakımını yapmış olursun.
Belki de o yoldakilerin dediği gibi göbek kapağı çok sıkılmış ise onu da görmüş olursun ;).

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
bende nasiplenmiş oldum. bu link ile.
ilerki zamanlarda böyle bi bakım yapmam lazım bende

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Edip Dinçer

Teker dönmeyecek kadar çok sıkılmış ise ve o şekilde uzun mesafe kat edildiyse bilye yatakları zedelenmiş yada parçalanmış olabilir. Dikkat edilmesi gereken husus bu.. İnşallah sadece fazla sıkılaşmıştı o anda kendi kendine ve hasarı yoktur..

Özer Koç

Daimi Üye
Tepki
91
İsim
Özer Koç
Bisiklet
Salcano
Rubleyi nasıl sökebilirim acaba?

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Ruble anahtarın falan yok mu Özer?

Özer Koç

Daimi Üye
Tepki
91
İsim
Özer Koç
Bisiklet
Salcano
@Serkan HODANCI

İnşallah abi sadace sıkılaşmıştır sadece :(

Özer Koç

Daimi Üye
Tepki
91
İsim
Özer Koç
Bisiklet
Salcano
Yok ruble anahtarım. Kurbağacık pense vs. var ama o yok :( Nasıl yapabilirim?

Özer Koç

Daimi Üye
Tepki
91
İsim
Özer Koç
Bisiklet
Salcano
Yardımı için Edip abiye çok teşekkürler. Ayrıca tavsiye veren herkes sağolsun.

kskbiker

Üye
Tepki
21
Bisiklet
Diğer
Merhaba göbek kontra somunlarının ayarı çok önemli gerçekten.Kendi yaptığım ve iş gören bir alet olan göbek anahtarını şu resimdeki kapı karşılıklarından da yapabilirsin fikir vermesi açısından koyuyorum.Kalın modellerden yaparsan iş görüyor.

https://i.hizliresim.com/5pbroA.jpg

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Cem Ö.

Hiç denemedim. İşe yarar mı bilmiyorum. Genelde pirinç malzemeden yapılırlar. O basınca sıyrılır atar diye düşünüyorum..

kskbiker

Üye
Tepki
21
Bisiklet
Diğer
@Serkan HODANCI

Acilen lazım olduğu sırada aklıma gelen bir yöntemdi bu :) İllaki dökme anahtarların yerini tutmayacaktır ama kalın olanlar iş görüyor, ince olanlar dediğin gibi sıyrılıyor.3 bisikletimin göbeklerini greslerken bununla sıkıştırdım hiç bir sorun yok mutlaka kalın olanları seçilmeli :) İkinci bir alternatif şu eski bisiklet tamir anahtarlarından da yapılabilir bu anahtar.Bende iki tane var bundan pek kullanmıyorum şu yukardaki anahtar iş görmez ise bunu keserim diyordum ama işimi görünce hiç yeltenmedim :)
https://i.hizliresim.com/OJmXE5.jpg

Özer Koç

Daimi Üye
Tepki
91
İsim
Özer Koç
Bisiklet
Salcano
Edip abi greslemem de yardımcı oldu ama galiba arka göbeğin sorunu bu değil.

(link)

3 numaralı yeri sıkınca 2 numaralı yerde dönüyor. 1 numaralı yerde tam oturmamış gibi sanki. Bir tarafı biraz dışarıda. 3 numaralı yeri sıkınca teker yuvasında çıkıyor. Ne tam sıkılıyor ne de yuvasında duruyor.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Sorun somunların kontrasını düzgün yada yeteri kadar yapamamışsınız. En dış göbek somunlarını sıkarken bir sağ bir sol bir sağ bir sol şeklinde sürekli anahtarı değiştirerek yapmalısınız. Eğer hala sıkma esnasında resimdeki en dış somun miiln dışarı çıkmasına neden oluyorsa milin kadroda girdiği o kızak deforme olmuş ve arası açılmıştır. Ayrıca sanki resimde en dış somun ile kadro kızağı arasında pul yok gibi geldi bana.. Eğer yoksa bir adet pul ekleyin..

Özer Koç

Daimi Üye
Tepki
91
İsim
Özer Koç
Bisiklet
Salcano
Bir sağı bir solu sıkıyorum ancak içteki somunların dönmesine engel olamıyorum. Dış somunu sıkınca içteki de dönüyor. Kadro kızağı ile en dış somun arasında pul mevcut.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.389
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Özer yasini sora bilirmiyim?