Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arka Teker Ayarı

Konu, 'Tekerlekler' kısmında baltazar11 tarafından paylaşıldı.

1. baltazar11

baltazar11 Aktif Üye

Seviye:
    arkadaşlar ilk önce araştırma yapma geleneğini yerine getirdim ama detaylı bir bilgiye ulaşamadım... forum kirliliği yapmak istemedim ama bisikletimi sevdiğim için dayanamadım başlığı açtım

sorunum şu;

arka tekerleği sağa ve sola oynattığım zaman göbekte boşluk olduğunu farkettim(yaklaşık olarak 1 cmden az olmakla birlikte, oynama)... bu hem frenleri etkiliyor hem de bisikletin yıpranmasına neden oluyor... bisikletimin markası sedona borla...

bununla ilgili olarak birşeyler anlatabilecek (resimlerle desteklenmiş sayfalarda olabilir) bir arkadaşımız var mı?

yardım ettiğiniz için şimdiden teşekkür ederim.. eğer kendim yapamazsam bir bisikletçiye götüreceğim ama güvenemiyorum...

2. Murat CER

Murat CER Onursal Üye

Seviye:
    göbekte ince ayar yapılması gerekiyor gibi görünüyor.
    bence bu hâli ile bisikletini kullanma, göbeğe zararı olabilir.

3. tekteker

tekteker Forum Demirbaşı

Adı:
    Volkan
    Seviye:
    geçen akort yaptım arkaya taktım baktım bir gariplik var elle çevirince ses yapıyo ve boşluk olduğunu farkettim
    hemen söktüm elimle milin boşluğunu aldım.
    püf noktası şu sağa sola salladığında boşluk olmayacak bir. sıkşmıyacak biraz rahat dönecek mil buda iki. (hafif tatlı sıkı gibi bunun amacı milin tüm bilyelere esit şekilde basıp yük dağıtmasıdır.)

bu şekilde binersen bilye ve yataklara zarar verirsin
    gerekirse anahatala sıkarsın

4. baltazar11

baltazar11 Aktif Üye

Seviye:
    forumdan birkaç yerde okuduğum kadarıyla tekerleği sökmem gerektiğini öğrenmiştim.. bundan sonra ayarlanması gerektiğini anladım, daha ayrıntılı bir çözüm yolu var mı.. zaten bisiklete böyle binmeyeceğim...

5. oktay tiryakioğlu

oktay tiryakioğlu Forum Demirbaşı

Seviye:
    bence bisikletini bir bisikletçiye götür. bahsettiğin problemi işten anlayan birinin halletmesi gerekir. iyi ayar yapılmassa yolda kalabilirsin.. bence her bisikletçi yapabilir. parça değişmedikten sonra güvenilmeyecek bişey yok bence.

6. basar

basar Kıdemli Üye

Seviye:
    Göbekteki boşluğu ayarlamak için en az bir tanesi uygun ölçüde olan ince göbek anahtarı ile kontrayı sıkmak için bir ikinci anahtara ihtiyacın var.

Bunlar 13-17 mm arasında oluyor.

Tekerleği söküp göbeği tutan somunları iki anahtar ile gevşetmeli, sonra da el ile göbek somununu sıkarak boşluğunu almalı ve sonra anahtarları kullanarak kontrayı sıkıştırmalısın. Sonuçta göbek rahatça dönebilmeli ve boşluk da olmamalı. Biraz tecrübe isteyen bir iş.

Daha kolayı: bir bisikletçiye götür ve göbekteki boşluğu sıkmasını, ama fazla sıkarak sürtünme yaratmamasını iste. güvenmiyorsan başında dur. Çok abanmasın. İşini bitirdiğinde göbeği elinle çevireceğini, ve bir sürtünme hissetmemen gerektiğini söyle ve yap. Eğer "o sürtünme normal" diyorsa bisikleti kafasına at.

tuninger_haa bunu beğendi.
  7. tekteker

tekteker Forum Demirbaşı

Adı:
    Volkan
    Seviye:
    başarın dediği gibi boşluk ne kadar zaralıysa fazla sıkmak ta çok zaralıdır.
    bilyelerin yatakların sıkılıktan dolayı anası ağlar. bilyeler kırabiilir yatakları aşındırır.
    bide hızını keser bisikletin.

8. baltazar11

baltazar11 Aktif Üye

Seviye:
    çok sağolun arkadaşlar... bu tip forum başlıklarının artması diğer arkadaşlarımız için de faydalı olabilir... bazen bazı arkadaşlarımız tekerlek değiştirmenin(patlak) resimlerini detaylarıyla yayınlıyor... onlardan çok şey öğrendik... bende öğleden sonra bir bisikletçiye gideyim bari... dediklerinizi harfiyen yapacağım.. hatta bisikleti değil kendimi atacağım adamın üstüne..:)

9. baltazar11

baltazar11 Aktif Üye

Seviye:
    çok zor değilmiş... bugün yaptırdım... bakalım kullanıyoruz...:)

10. shaddock

shaddock Yeni Üye

Seviye:
    milin eğilme ihtimalide var hiç değilse benim ki öyle oldu sıktıktan 1 gün sonra eski halini aldı

11. Mustafa İçdağ

Mustafa İçdağ Bisikletkolik

Seviye:
    Slm. ben mustafa.
    Eski bir yol takım mekaniği olarak derimki:
    bahsettiğin oynama çok fazla, sakın binmeye devam etme, göbekler( hubs)
    dağılabilir yada çoktan dağıldı. Bisikletin yolmu yoksa mountain bike mı bilmiyorum ama kendin şöyle tamir edebilirsin.
    Jantı çıkar, göbeklerdeki solda ve sağda olan kontra sıkmalı ikişer adet somun vardır, bunları 14-15-16 numaralı ince tip anahtarlarla kontra yönde sıkman gerekir. Ama önce elinle bolluğu al daha sonra somun bilyalara dayandığında
    kontra sık. Fakat bollama çark tarafındaysa bunu yapman zor.
    Derimki bir mekaniğe git.

Atila Filmer bunu beğendi.
  12. selfpower

selfpower Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    bendede borla var ve problemim baltazar11 arkadaşla aynı göbekde boşluk var,bugün götürecem sıktırmaya inş. hallolur

13. baltazar11

baltazar11 Aktif Üye

Seviye:
    sadece vidalar gevşemiş yeni aldığım için zaten dağıtacak kadar binme şansım olmadı.. :) hehe... sıktılar şimdilik herhangi bir sorun gözükmüyor.