Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arka Süspansiyon

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında İlker Eren tarafından paylaşıldı.

1. İlker Eren

İlker Eren Aktif Üye

Seviye:
    Herkese selamlar. Forumlardaki ilk mesajım. Umarım bisikletten keyif alırımda son mesajlarımdan biri olmaz :)

Bulunduğum şehirdeki bir kaç düzgün mağazayı gezip ellerinde modellere baktım. Bianchi ve Salcano'nun tüm satılan modelleri arka süspansiyonluydu. Ben şehir-dağ kombinasyonunda kullanmayı düşünüyorum. Ön süspansiyonun katkısını az çok biliyordum ama arka süspansiyon konusunda pek bir bilgi göremedim. Bu sadece sürüş konforu ile mi ilişkili?

2. muratt35

muratt35 Kıdemli Üye

Seviye:
    Arka süs pansiyonu bu forumda sana öneren 1 kişi bile bulamassın.Güç kaybından başka bişi değildir.Dikkat ederseniz +500 tl üzerindeki 2000-3000tl lik bisikletlerin hiç birinde orta tarafta süspansiyon yoktur.Yolda giderken durmadan sallanır hızınızı yola verceğinize yaylanmadan dolayı hızınızı %30 azaltır.O yüzden biraz önce orta süspansiyondan vazgeç dadaşım :D
    Bak mesela sana önerebileceğim sağlam bisikletler
    1- http://www.eforbisiklet.com.tr/urunlerimiz.php?marka=4&kategori=5&id=277
    2- http://www.eforbisiklet.com.tr/urunlerimiz.php?marka=4&kategori=5&id=286
    Pişman olmak istemiyorsan ömür boyu garantili Kron marka bisiklet almanı şiddetle tavsiye ederim.Haydi hayırlısı olsun bende Kron Xc500 alıcam 1ay sonra.Erzurumda bulacağını sanmıyorum.O nedenle bu önerilere göz atmasanda olur ama aklında kalsın.

İlker Eren bunu beğendi.
  3. uygar çamlıbel

uygar çamlıbel Üye

Seviye:
  4. Sinan Ceylan

Sinan Ceylan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Foruma hoşgeldiniz. :)

Kategori olarak Down Hill ve XC (cross country) bisikletlerde arkada süspansiyon olması avantaj elbette.
    Onlar da şu bisikletler:
    http://www.mtbr.com/cat/bikes/xc-suspensio/pls_1526crx.aspx

http://www.vitalmtb.com/product/category/Bikes,3/riding_type/cross_country

Bu modeller genellikle üst seviye ve pahalı bisikletler. Yani dağdan tepeden inişlerde filan kullanılır.
    Bianchi ve Salcano vb bisikletlerin çift yaylı olması ağırlık ve yaylanmaya bağlı güç kaybından başka bir şey olmayacaktır.

Arkasında süspansiyon olmayan sabit kadro bisiklet işinizi görecektir. Şehir-dağ demişsiniz, dağ derken tam olarak neyi kastettiğinizi bilmiyorum ama ön maşası başlangıç için bi Suntour XCm/XCt dahi olsa işinizi hayli hayli görecektir.

İlker Eren bunu beğendi.
  5. muratt35

muratt35 Kıdemli Üye

Seviye:
    Sinan abi söylemiş söylenecekleri.

Sinan Ceylan bunu beğendi.
  6. Emrah Güvendik

Emrah Güvendik Yeni Üye

Ne alakası var Arka süspansiyonların vidalı olanları var şahsen benimkisi öyle. Gevşetirsen çok yaylanıyor sıkarsan sertleşiyor neredeyse süspansiyonsuz gibi bir moda bürünüyor.

7. Oguzhan.Pilgir

Oguzhan.Pilgir Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Arka süspansiyon down hill kullanımlarda yani tepeden aşağıya (arazide) hızlı inişlerde konfor sağlayan bir sistemdir. Düz yolda ve düz arazide hız/güç kaybı yarattığından tavsiye edilmez. Siz bisikletinizi şehir-dağ kombinasyonunda kullanacağınızdan size en iyi hitab edebilecek bisiklet ön amörtisörlü (mümkünse kilitli) bir MTB'dir. MTB size arazi koşullarında iyi bir performans verebileceği gibi, asfalt yolda da her ne kadar şehir/tur bisikleti rahatlığı vermese de işinizi görür. Alacağınız bisiklet kilitli maşalı olursa, düz asfaltta ve rampa çıkarken amörtisörü kilitlediğinizde güç kaybınızı en aza indirerek size daha konforlu ve performanslı bir sürüş sağlar.

Başlangıç bütçenizi belirtmemişsiniz bu nedenle minimum 400-500 TL den başlayan üst seviye MTB bisikletlerinin başlangıç modellerine bakabilirsiniz. Bu aralıkta size uygun Salcano NG650 ve Kron XC250 olabilir. Bütçeyi 1000 TL ye zorlarsanız yine Kron ve Salcano'nun daha üst modelleri ile Giant'ın Revel3 modeli ne de bakabilirsiniz. Eğer bütçenizi 1500TL civarına taşırsanız o zaman daha profesyonel, size uzun yıllar hizmet edecek sağlamlıkta kadroya ve donanıma sahip Trek, Scott, Cannondale, Merida vs gibi üst klasman markaların bütçenize uygun farklı modellerine bakabilirsiniz.

İlker Eren ve Mutlu Onur ÖZDEMİR bunu beğendi.
  8. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Sorunuzun karşılığı;

Arka süspansiyon dağ inişlerinde engebeli arazinin şoklarını alıp güvenli ve konforlu sürüş sağlamaktır. Bu nedenle bu amaca uygun üretilmiş bisikletlerde bulunur. Bu bisikletlerin mantığı, dayanıklı, güvenli, geniş tabanlı lastikleri buluna, büyük disk frenli, en az 160mm çalışma mesafeli ön amortisörlü vs... bisikletlerdir. Bu bisikletlerde amaç pedal ile yol almak değil, dağ tepe inişi yapmaktır. Ağırlık sorun değil aksine avantajdır.

Gelelim sizin gördüğünüz bisikletlere. Bu bisikletler estetik amaçlı üretilmiş hiç bir sürüş mantığına uymayan bisikletlerdir. Arka süspansiyon ilave ağırlık demektir. yol almak amaçlı bisikletler mümkün olduğunca hafif olmak ister. En sıkı pozisyonda dahi pedala verdiğiniz gücü emerek performansınızı %30 lara varan oranda düşürürler.
    Genelde en kalitesiz çelikten kötü kaynakla yapılmıştır. Düz yolda giderken dahi kırılabilirler. Ön amortisörü gerektiği gibi çalışmaz.

Söyleyebileceğim tek iyi şey göreceli olmakla birlikte estetik olduğudur.

Bunları neye göre yazdığımı merak edenleriniz için ben de bu bisikletlerden aldım, kullandım ve hatalarımdan anladıklarımı yazdım.

Sinan Ceylan ve İlker Eren bunu beğendi.
  9. İlker Eren

İlker Eren Aktif Üye

Seviye:
    Herkese çok teşekkürler.

Forumlarda biraz gezindikten sonra çift amortisörden uzak durmam gerektiğini anladım. Aslında kesin bir bütçe belirlemiş değilim ama yeni başlayacağım için sınırlı para harcayıp daha sonra kendimi tanıdıktan sonra nihayi bir bisiklet almayı planlıyorum. 500-800 aralığında planladım.

Kilitli maşa fikri çok güzel. Web sitelerinde gezinirken teknik özelliklerini anlattıkları yerlerde böyle bir ifade göremedim. Hangi bisikletleri önerirsiniz?

Ha bu arada Erzurumda 5 tane kötü salcano-bianchi modeli dışında hiç bisiklet görmedim. Muhtemelen bir yerlerde denedikten sonra internetten sipariş vereceğim. Yada İstanbul'dan alıp otobüse verebilirim.

10. İlker Eren

İlker Eren Aktif Üye

Seviye:
    KronXC 500'de varmış şimdi gördüm.

11. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Verdiğiniz fiyat aralığında bir çok bisikletin maşası kilitlidir.
    Özelliklerde: *kilitli, *gidondan kilitli, *MLO (mekanic lockout) vb. yazar.
    MTBlerin hemen hepsinde SR Suntour maşalar kilitlidir. Zoom maşadan kesinlikle uzak durun.
    Hibrit bisikletlerde kilitli olmayabilir sorup kesinleştirmekte fayda var.

12. Oguzhan.Pilgir

Oguzhan.Pilgir Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye: