Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arka Lastikte sağa sola oynama.

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Oguzhan UGUR tarafından paylaşıldı.

1. Oguzhan UGUR

Oguzhan UGUR Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar bugün sabah bisikletimdeki demir çamurlukları söktüm(çok ağırklk oluyo diye) malum lastikleri çıkarmam gerekti lastikleri yeniden taktığımda arka lastiğin sağa sola oynadığını gördüm 3 cm flan oynhuyodu hemen bisikletçiye gittim ayarladı çok hafif 5-7mm arasında bi oynama var bisikletçi o kadar boşluk kalsın rahat döner bisiklet dedi ama benim pek içime sinmedi siz bu durum hakkında ne diyosunuz. Şimdiden Teşekkürler.

2. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Göbek mil vidaları az sıkılmış. Rahat dönecek derken yatakları falan bozabilir bilyeler. Yaklaşık yarım santim oynamadan bahsediyorsunuz, biraz daha sıkılaştırılmasında fayda var.

3. Oguzhan UGUR

Oguzhan UGUR Yeni Üye

Seviye:
    biraz daha sıktığımda lastik tamamen kilitleniyo ya kendisi dönmüyo ya da pabuçlara sürtüyo

4. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Öncelikle frenlerin kablosunu arka yuvasından çıkartın. Pabuçlar dışa açılsın. Frenleri boşalttıktan sonra teker rahat dönecek ve boşluk kalmayacak kadar sıkın. Daha sonra fren ayarlarını yeniden yapın, düzelmesi lazım.

5. Oguzhan UGUR

Oguzhan UGUR Yeni Üye

Seviye:
    yardımlarınız için saolun şimdi garaja iniyorum :)

6. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    sizin sorunun tekerleği bisiklete bağlayan somunlar ile alakası yok.
    Bisikletçi tekerlek göbeği içerisindeki bilyaları değiştirdi mi?Eğer değiştirdi ise;göbek ayarını yapamamış ki,tekerlek göbeğinde boşluk var.Hiç boşluk olmaması lazım.Ayrıca bisikletiniz yeni mi?

7. Oguzhan UGUR

Oguzhan UGUR Yeni Üye

Seviye:
    bisikletim yeni değil 2 yıllık sayılır .Bisikletçi bilyelere hiç dokunmadı onun yaptığıda göbeketeki somunlarla oynamaktı sürerken (şimdilik ) pek bi rahatsızlık vermiyor ama yinede tedbirli olmak istiyorum

8. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    dostum hıc oynama olmaması gerekıyor sen eskısehırde nereye goturdun bısıkletını bır an once bısıkletcını degıstır derım senın 5-7 mm dedıgın boşluk senın agırlıgın ıle bırlıkte her yuke bındıgınde daha da buyuyerek bıryerlere muhakkak zarar verecektır bu sekılde bınme bır an once saglam bır bısıkletcıye goster senın de anlamadıgını varsayarak kendın de bırseyler yapmaya çalışma bence.

Hasan Kuru bunu beğendi.
  9. Oguzhan UGUR

Oguzhan UGUR Yeni Üye

Seviye:
    Biliyorum biraz uzun oldu ama kusura bakmayın.
    tamam kardeşim saol ama ben eskişehir merkezde değilim çiftelerdeyim yani bisikleti merkeze götürmem biraz zor burdaki bisikletçilerde dediğin gibi pek bişeyden anlamıyo. Zaten en kısa zamanda yeni bisiklet almak için para biriktiriyorum(cx 1000,sedona 741v yada 711 almayı düşünüyorum ama karar veremedim) benim korkum yeni bisiklettede diyelim ki lastik patladı arka lastiği söktüğümde tekrar taktığım zaman böyle bi dengesizlik olması.Şu an kullandığım bisiklette( 130 tl lik kalitesiz bişey) kadronun arka lastik kısmında jantı oturtuğumuz iki tane kol varya kadro üstünde onlara tam oturmuyo o kolların tam ortasında kalıyo yada göbekteki uçların biri ya çok içeri yada dışarı oturup lastiğin yamuk montajına sebebiyet veriyo bu tümn bisikletlerdemi böle yoksa kaliteli bisikletlerde yuvaya tam oturuyomu göbekler tek korkum bu arkaşdaşlar sorularıma cevap verirseniz gerçekten çok makbule geçecek şimdiden teşekkürler.

10. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    En kolay takıldığını gördüğüm göbekler, Quick Release özelliği bulunan göbekler. Göbeği sızdırmazlık contası içeren ve QR özelliği olan bir bisiklet tercih ederseniz daha rahat edebilirsiniz lastik söküp takarken. Sızdırmazlık contası ise yağın daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor, içine pislik ve su gibi şeyler kolay kolay girmediği için.

Şimdiki bisikletinizde ise:
    -tekeri kadrodan çıkartın
    -tekeri kadroya sabitlemeye yarayan somunları değil de içte kalan somunları aşırı sıkı olmayacak şekilde sıkın. Dikkat, göbek mili rahat dönebilmeli!
    -kadroya tekeri oturtun
    -kadro ile içteki somun arasında çok boşluk varsa kadro ile içteki somun arasına pul veya başka somun takın. Önemli olan nokta: somun veya pul taktığınızda lastik kadroya sürtmemeli. Hatta tam ortalanmış olmalı.
    -son olarak, iki adet anahtar ile her iki tarafın dış somunlarını da sıkarak eşit şekilde sabitlemeye çalışın.

Tüm bunları yapınca tekerlek (frenler açılmış haldeyken) zor dönüyorsa, içteki somunları biraz gevşetip tekrar sıkın. Bu sorun yivleri yenmiş göbek millerinde çıkabiliyor. Çünkü somunu çevirirken mil de somunla beraber dönerek diğer taraftaki iç somunları sıkabiliyor.

Umarım karışık olmamıştır.

orneken, Hasan Kuru ve Atila Filmer bunu beğendi.
  11. Oguzhan UGUR

Oguzhan UGUR Yeni Üye

Seviye:
    Quick Release mandallı lastiki oluyo demi. En iyisi ben bunları elimdeki eski pinaokya bisilette bi deniyim bi elim alışsın sonra kendi bisikletimde deniyim ilk baştan bi hata yapmıyalım çok saolun.

12. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    yeni aldığınız bisiklette aynı sorun olmaz,fakat götürdüğünüz bisikletçi arkadaş,işi baştan aşağı sallamış ve hiçte bakmamış.Yapılacak olay basit,ama birazda rizikolu.Bir arkadaş anlatmış,anlattıkları doğrudur,ama tekerlek göbeğini ayarladıktan sonra,tekerleği,tekerlek milinin iki uçundan elinizle tutun,zaten tekerlek sökülmüş durumdadır ve tekerleği çevirin.Mil ile tekerlek beraber dönmemelidir.Mil dönmediği için elinize böyle hafiften vuruntu yapar.İşte o zaman tekerlek göbek ayarı ok dir.
    Şu da var.Eğer tekerleği söküpte,bu ayarı dediğim gibi elle yapmaya çalışırsanız,tekerlek göbeğine zarar vermezsiniz.Fakat tekerlek göbek ayarı sıkı şekilde bisiklete monte edilirse,zaten ilk pedalla tak sesi gelir ve tekerlek göbeğindeki bilyalar kırılır.

13. StreetRide

StreetRide Üye

Seviye:
    Bu olay en önemli dikkat edilmesi gereken şeydir.Bilyalar kırılırsa ucuz yırtmışsın derim çünkü bu olayda haznelerde kırılabiliyor hele hele o göbeği tutan somun gibi bişey onlar çok çabuk kırılıyor eğer o kırılırsa ya yeni göbek alırsın yada o parçayı bulacam diye dolaşırsın.