Arka kisimdan gelen tikirti ?

Tepki
1
Arkadaslar merhaba, Hayirli kandiller olsun :)

Uzun zamandir yavas yavas artan bi tikirti artik beni rahatsiz etmeye basladi. Pedali cevirmeye basladigimda tikirti sesi geliyo, ters duz farketmez. Arka kaseti en buyuk disliden tutup salladim cok hafifi bi oynama var. Normal oldugunu dusunuyorum. Ya gobekten geliyo ya kasetten karar veremedim. 2012 Scott aspect 10 biraz atlayip zipliyorum merdiven iniyorum. Problem nerde olabilir ? Kisa zamanda bisikletciye goturucem ancak once sizlerle paylasmak istedim.

Not: On ve arka tekerlegi soktum ve gobeklere baktim. Ondeki gobek yag gibi arken arka gobek donmekte baya bi zorluk cekiyor. Sanirim gobekte sikinti var. Dogru tespitmidir acaba. Kaseti cevirdigim zaman herhangi bir ses olmuyo lastiksiz pedalida cevirdigimde bi ses olmadi. Ama gobegi cevirdigimde baya bi tutukluk yapiyor ?

Scudo

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
Yağsız kalmış olabilir arka göbek fakat dönmektede zorluk cıkarıo ve ses sorunu varsa muhtemelen atlama zıplama sırasında bilyelerden bir yada bir kaçı kırılmıştır. Dönüşü takım olduklarında tam olduklarında sagladıkları için biri kırılırsa zincir bozulur ve hem ses hem dönüşte zorluk hemde bilye yatagının bozulmasına sebep olur.

Bilyeler cok pahalı bişe degil fakat o sekilde kullanırsan komple göbegi deiştirmek zorunda kalabilirsin kendin ac deiştir yada biskletciye deiştirt ve yagla. Ayrıca bilye degişimi yaparken sadece kırık olanı degil komple tüm bilyeleri deiştirmelisin.8 li 10 lu 12 li neyse hepsini aynı aynda deiştirmende fayda var .

• Beğen
Tepkiler: Emirhan Sph
Tepki
1
Oncelikle cevabiniz icin tesekkur ederim. Ben aslinda direk gobegi degistirmeyi dusunmustum. Egerki bilyelerden kaynaklanan bir sknti varsa hazir sokulmuskende direk rulmanli gobek takmayi planliyordum. Tavsiye edermisiniz boyle biseyi yoksa gobegi tamir etmek dahami mantikli olur ? Maddi yondende onemi var ancak ufak bi fiyat farki olucaksa daha iyi bi gobek takmak isterim.

Not: Acikcasi sadece jantlari goturmeyi dusnuyodum zincirin boyle bi durumda bozulma olasiligi varmidir?

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
Her rulmanlı göbek normal bilyeye göre daha iyidir diyemeyiz . Shimano misal en alttan en üste hiçbir modelinde rulman kullanmıyor acık bilyeli göbekler var fakat bakımmını düzenli yaparsanız üst seviye modelleri onlarca yıl sizi götürebiliyor. direk al tekeri götür zincire bişe olmaz ses gelio bilyelermi kırık falan de bi acsın baksın o sana söyler zaten. Yeni göbek alıcaksan da eger deiştirmene degmesi için baya iyi bişe almalısın . Neden dersen aynı jant setine ördürmen için epey bi işcilik parası isticek bisikletci göbegi örmek için buda ucuz bi göbek için degmez. Atlayıp zıplıosanda göbek tabiki önemli fakat jant cemberin ve tellerin daha saglam olursa göbege düşen yükte azalır daha az sorun yasarsın.
bilye deiştirip yaglaması 3-5 lira bişe tutar. bilye yatagında asınma yoksa bence öle yap en mantıklı ve ucuzu şimdlik

Her rulmanlı göbek normal bilyeye göre daha iyidir diyemeyiz . Shimano misal en alttan en üste hiçbir modelinde rulman kullanmıyor acık bilyeli göbekler var fakat bakımmını düzenli yaparsanız üst seviye modelleri onlarca yıl sizi götürebiliyor. direk al tekeri götür zincire bişe olmaz ses gelio bilyelermi kırık falan de bi acsın baksın o sana söyler zaten. Yeni göbek alıcaksan da eger deiştirmene degmesi için baya iyi bişe almalısın . Neden dersen aynı jant setine ördürmen için epey bi işcilik parası isticek bisikletci göbegi örmek için buda ucuz bi göbek için degmez. Atlayıp zıplıosanda göbek tabiki önemli fakat jant cemberin ve tellerin daha saglam olursa göbege düşen yükte azalır daha az sorun yasarsın.
bilye deiştirip yaglaması 3-5 lira bişe tutar. bilye yatagında asınma yoksa bence öle yap en mantıklı ve ucuzu şimdlik

Tepki
1
Bugun goturdum arka lastiği bana yakın ve eskidende gittiğim için metin bisiklete gittim. Göbekte bişey yok ama aşınmıştı. Yatakları ve bilyeleri değiştirdi yağladı. Şu an gayet akıcı durumda. Bisikleti henuz kullanma fırsatım olmadı. Yarın uzun bi rotam var :) Göbeği değiştirmememin asıl nedeni ise diğer aktarma organlarından kaynaklı bi sorun olup olmadığını anlayabilmek. Eğer tekrardan aynı durum olursa (yakın zamanda) Bisikletin aktarma organlarında sıkıntı olabileceğini anlarım. Ozaman skntılı bölgeyi halledip iyi bir göbek takarım diye düşündüm.

Abdullah Cimis

Forum Demirbaşı
Tepki
208
Bisiklet
Scott
Göbek hakkında geniş çaplı bilgi nerden alırız konu var mı? Ben de bir göbek bakımı yapmak istiyorum evde. İlk olacak.

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
#emirhan sevindim senin adına nekadar tuttu? hemen deiştirmen iyi olmus asıl o sekilde kullansaydın zorlanmadan dolayı vites dişli sisteme zarar verebilirdin bu sekilde tekrar sıkıntı cıkarcanı sanmıorum belki kısa süre içinde iyi sıkılmadıysa eger ve arka göbekten bahsediosan arka dişlide bosluk olabilr onuda anlarsın tekrar sıktırırsın.

#abdullah bisiklet mtb mi nasıl bir göbek kulanıorsun bilmiorum ama genel olarak yanda 2 somun var biri göbege yakın ve yanları düz ve ince bunu sabit tutarak dıştakini gevsetip cıkarıosun içinde bilyeli ise sıralı sekilde bilyeler mevcuttur bilyelerin hepsini zedelenmicek biyere alıosun ve sayısına bakıosun eksik takarsan fazla takarsan sıkıntı olur. Sonra gaz yagı buluosun benzinlikten veya wd 40 falanda olabilir veya hiç.bişe kullanamdanda kabataslak olabilir göbegin içindeki eski yagı komple temizliorsun sonra biyerden kırmızı gress yagı ediniyorsun varsa kullanıosun kolay olsun die parmakla yada sulu boya fırcası ile sürebilirsin göbegin içine bilyelerin oturcak kısmına bolca sür fazlası sıkınca tasar dıstan temizlersin. Sürdükten sonra sayısını bildigin bilyeleride iyice silip tek tek grese diziosun ve aynı sekilde göbegi topluosun.

Tekrar toplarkende dikkat etmen gereken ince ayar var göbegi fazla sıkarsan zor döner hatta dönmez az sıkarsanda sallantı bosluk olur. Deneme yanılma ile yavasca sık gevset yaparak dogru ayarı bulup bisiklete takıosun.

kendimce anlatmaya calıstım umarım faydası olur bi sök toplayamassan en kötü herseyi alıp biskletciye gider toplatırsın tecrube olmus olur. yannız ince anahtarlardan lazım 13-14-15-17 falan bisklete göre deişio

• Beğen
Tepkiler: Emirhan Sph

Abdullah Cimis

Forum Demirbaşı
Tepki
208
Bisiklet
Scott
@Uğur Recep AKGÜL
Çok güzel anlattınız Teşekkürler. Bisikletim scott sub 30 açacağım göbekleri bir gün. Ön, arka, orta hepsi aynı şekilde mi? Birde bilya nereden bulacağım uygun?

Tepki
1
20 tl tuttu aslında sklmadım degil ama biraz daha canını çıkartmak istiorum açıkçası gittiği kadar gitsin :) Sonrasında daha hafif ve kalıteli göbeğe sahip bi jant takımı almayı planlıyorum. Böylesi daha mantıklı geldi bana :)

Kerim BEŞER

Forum Demirbaşı
Tepki
414
@Abdullah Cimis
Göbeklerinin markasına bakıp internetten bilyeleri bulabilirsiniz mesela bende deore xt ön arka göbek var geçenlerde bakımlarını ilk kez yaptım arkada 18 bilye önde 20 bilye çıktı ve boyutları farklı... Bir çok komponentlerin parçalarını bike-components.de sitesinde bulabilirsiniz....

Abdullah Cimis

Forum Demirbaşı
Tepki
208
Bisiklet
Scott
@Kerim BEŞER
Çok teşekkür ederim. Modeli shimano fh rm60 bunları yükseltmek istiyorum aslında daha iyisi varsa alabilirim. Tabi uğraştıracaksa hiç bulaşmamak daha iyi.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Abdullah Cimis

18 tane 1/4" bilye almanız gerekiyor.
(link)

Bunları yerleştirmek gayet kolaydır. Jantları açtığım bir gün fotoğraf çekip buraya koymayı planlıyorum :).

• Beğen
Tepkiler: Abdullah Cimis

Abdullah Cimis

Forum Demirbaşı
Tepki
208
Bisiklet
Scott
@Edip Dinçer
1 set 18 tane sanırım. Bu siteyi ilk kez görüyorum. 2 set sipariş vereceğim herhangi bir sıkıntı olmaz heralde. Teşekkür ettim. Bu arada konuyu değiştirdiğim için özür dilerim.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Bu sadece arka göbek için. Arka göbekte toplamda 18 adet bilye var (9 bir tarafta 9 diğer tarafta).
Eğer ön de değişecekse ve modeli HB-RM60 ise onun için de toplam 20 adet 3/16" bilye almanız gerekiyor.

(link)
Ama 22'li paket bu. 2 tanesi fazla olacak :).

Yalnız Uğur Bey göbeklerin içine de WD40 veya mazot uygulanmasını önermiş ama bence böyle bir şey yapmayın. Göbeğin için kuru bir bez veya kağıt havlu ile temizleyin. Bilyeleri ise bahsedilen yağ sökücüler ile temizleyebilirsiniz.. Hatta şu video gayet iyi anlatıyor;

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
@Abdullah Cimis

Anlattıgım ön arka jant göbekleri içindir ve shimano ise göbekler rulmanlı degildir shimano rulmanlı üretmiyor bilyelidir. Muhtemelen asınma yoktur sadece yagı silip eskimiş yagı yenilerseniz aynı bilyeleri takıp kullanırsınız sorun olmaz. Yok eğer bilyelerde yada yatakta asınma varsa ki bu genelde yag komple tükenmeden yada bozulmadan olmaz eger öle ise internetten veya hatrı sayılır bir bisikletciden bulabilrisiniz. Bilyeler demir parcalarıdır ve markadan ziyada önemli olan ebatlarıdır ve genelde bisiklet tamiri yapan bir bisikletcide her ebadından mevcut olur.

Edip bey haklı wd 40 ve mazot yag temizleyici özellikleri var fakat söylerken unuttugum konu onlarında tekrar yeni yag sürülmeden önce ucmasını beklemek iyice kurutmak yoksa yeni sürdügümüz yagıda deforme edicektir. En sonda kuruda temizlenir dedigimde oydu teşekkürler düzellttiginiz için yazarken atlamısım

• Beğen
Tepkiler: Abdullah Cimis