Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arka jantın kadroya oturmaması

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Emre Akcan tarafından paylaşıldı.

1. Emre Akcan

Emre Akcan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Arka jantı takıyorum sola yatık oluyor geriye çekince tam yerine geliyor, başka jantta böyle olmuyor. Hatta bugün kadroya sürtüyordu lastiğin yanı iyice soyuldu biraz düzelttim ama hala biraz sola yatık duruyor bunun sebebi nedir?

2. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Bu şekilde cavap vermek zor, sorunun resimlerini eklersen daha sağlıklı olur.

3. Emre Akcan

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    yol bisikleti olduğu için çok küçük ve dar belli olmuyor tam yinede atayım

4. Emre Akcan

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    [​IMG] resmi tam ortadan çektim sağ taraftaki boşluğun daha fazla olduğu net görünüyor

5. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Göbek milinin ve bilya yatağının düzgün olduğunu varsayar isek akordunu yapan usta(?) hep jantın sağ tarafını baz alarak akort yaptığı için jant komple sola çekmiş .tüm teller gevşetilip adam gibi akort yapılması gerekiyor.

Barış TURAN ve Emre Akcan bunu beğendi.
  6. Alperen ERTEN

Alperen ERTEN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    İnşallah Ferhat abinin dedigi gibidir kadroda bir kusur yoktur. Binde bir bile olsa bu tür mm lik kaymalar olabiliyor.

7. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    gözüken fotoğraftan anlaşılan Yüzde doksan akort ayarından Alperen merak etme :) akort ayarı ile jantı yarım santimden fazla sağa yada sola almak mümkün genelde acemi ustaların ilk yaptığı hatadır jantın sadece bir tarafını baz alarak akort yapmak, yada fren papucundan akort ayarı yapıp ben yapıyorum diyen arkadaşların ilk hatasıdır :) zaten 3 milim diğer tarafa aldıgında jantı 3 milimde aldıgın taraftan eksileceğinden 6 milimlik bir kayma olacak ki resimdeki fark o kadar bile değil.

8. Alperen ERTEN

Alperen ERTEN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Ben fesatlik yapayım içine kurt dusureyim buna uzulurken akort ile düzelince daha da bi sevinsin diye demistim :)

Ferhat Köse bunu beğendi.
  9. Emre Akcan

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    akort yaptırdığım yere götürdüm tecrübeli biri zaten yapan olay akortta değil dedi, benim arka aktarıcım yamulmuştu kadro kulağıda sanırım onların düzeltilmesinden jant yerine oturmuyormuş sertçe bastırıp takmak gerekiyormuş, ama ben pek güvenemedim başka jant takınca düzgün duruyor çünkü

10. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Duydugum en garip bahane baska jant tam oturuyor seninki oturmuyor sebebi kadro kulaginin duzeltilmis olmasi cidden guvenilir ustaymis.madem oyle guvenilir usta ne diyorsa onu yap.

11. Emre Akcan

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Güvenilir demedim tecrübeli dedim, araba çarptı janta her şey olmuş olabilir tekrar başka bir yere akort yaptırıcam ondan sonra sonucu yazarım buraya.

12. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    İlk mesajimda yazmistim.gobek mili egik degil yatakta sorun yok ve gobek millerinin kadroya basan kisimlari esit ise kesinlikle akorttan.baska jant tam oturuyor bu oturmuyorsa bakilacak yerler sadece buralar.

13. savasalpan

savasalpan Yeni Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    şimdi konuya cevap vermeden duramadım =) konuyu takip ediyorum acaba akort yapıpta çözebilmiş olan usta varmı diye =) alt borularda sola cekmıs görünüpte üst borularda kadroyu tam ortalayan bir jantın arkorttan yana bir problemı yoktur yani fren baglantı kısmındakı bacaklarda teker kendını kadroya ortalayabiliyorsa akortta sorun yok demektır. emre arkadasın problemıde işte bu. üst normal alt sorunlu buda kadro kulagının fazla deforme olmasından dolayı göbek milinin kulaga rahat gecmemesinden kaynaklanıyor.. (bunu biraz sağa çekip kulağa oturmasını sağlayınca sorun ortadan kaybolmakta) bu başka jant takılınca gideriliyorsa kazadan dolayı göbek milide hasar görmüş olabilir.. yukarıda bir arkadaşımızın bahane olarak görmesinden dolayı bu cevap verilmiştir.. NOT: kadro kulağının problemli olduğu zaten bu arkadaşımıza aktarılmıştır sadece bu değil vitestede sorun yasamıştı çünkü =) ustalara laf söylenmeden konunun daha iyi anlaşılıp yorum yapılması dileğiyle iyi forumlar....

14. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:

Savaş bey sanırım bazı cümleleriniz benim yorumlarıma cevaben yazılmış bende cevap hakkımı kullanayım.Birincisi biz yorum yaparken anlatılanlardan ve bir tane resimden gördüklerimize göre yapıyoruz.Sizin yazdıklarınızdan jantı direk gördüğünüz ve muhtemelen o usta ile bağlantılı olduğunuz gayet net anlaşılıyor.Sonuç olarak halledilemeyen bir problem var bizlerde kendi bildiklerimize göre yorum yapmakta özgürüz bu hangi usta olursa olsun geçerlidir doğru ne biliyorsam yazarım.Eğerki yanlış bilgiden kaynaklı veya anlatılmayan bir durumdan ötürü eksik veya hatalı bir durum yaşanırsa da olayı düzeltebilecek veya isim vererek bir hata yaptıysam özür dileyebilecek kapasiteye sahibim çok şükür.Gelelim yorumlarınıza:

"alt borularda sola cekmıs görünüpte üst borularda kadroyu tam ortalayan bir jantın " eğerki bir jant yere basan tarafında kadronun bir tarafına yakınlaşıyor fren bacakları tarafında normale biniyorsa ki bu durum konuda hiç bahsedilmedi sorun göbek mili veya kadro kulagının jant millerinin oturduğu kısımdan olabilir cunku jant komple eksende yamuk demektir.Fakat başka bir jantta hiç yapmıyor sadece bu jantta yapıyor ise sorun büyük ihtimal jant göbeğinden olabilir.(tabi bu durum sizin bahsettiğiniz gibi alt tarafta yamuk üst tarafta düzgün yorumuna dayanarak)

Kadro kulağındaki problem ne ise paylaşırsanız çok sevinirim resim ile veya anlatarak bizde öğrenmiş olalım kadro kulağında bu tip bir problem varsa böyle sonuç doğurabiliyor diye.Sizin bahsettiğiniz sağa çekip yerine oturtunca problem kalkıyor durumu bahsedilmedi sadece biraz düzeliyor ama yinede eğik duruyor denildi .Birde başka jant takınca hiç olmuyor denildi bizde bu yorumlara dayanarak göbek miline baktırması gerektiğini değilse akort ayarından olacağını yazdık.Rica etsem başka jantın tam oturup da bu jantın oturmadığı kadro kulağı problemini çok merak ediyorum bu janta özel olarak kulak nasıl bir durum geliştirmiş de sadece bu janta yapıyor bu gıcıklığı.

Vites sorunundan ise hiçbir bilgimiz yok şu an sizden duyuyoruz.

Son olarak isim belirtilmemiş kaba konuşulmamış küfür edilmemiş forum kuralları dahilinde kişisel yorum yazılmış Ne bilgi verildiyse o bilgiye göre cevap verilmiş. bu konuda da özgür olduğumu düşünüyorum.

Bahadır Ulusoy bunu beğendi.
  15. savasalpan

savasalpan Yeni Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    aynı seylerı tekrarlıyoruz bakınız yukarıda yazmısım demısımkı başka jant takılınca sorun ortadan kalkıyorsa. demekki jantın göbek mıilinde de sorun vardır demişim.. ve o takılan o diğer jant sorunsuz oturuyorsada viteste yine sorun yaratıyordur.. kadro kulağı zaten problemliyken ilk onu değiştirip çözüm aramak varken neden akorta bahane bulunmakta acaba diyorum bi kac defa akort tekrarlanmış olmamış demekki başka yol denemek gerekiyor... benim yazım 1. emre arkadasın pek güvenemedim başka yerede akort yaptırıcam demesine (ki ona bu açıklama gayet güzel yapılmış olmasına rağmen) 2. ayrıca kulak düzeltildiği için jant oturmuyor diye bir kelime kullanılmamasına (aslında kadro kulağı olabildiğince düzeltildi ama vitesler için dengesi çok kötü durumda biraz daha uğraşılsa kırılacak. ve hala problemli denilmiştir) rağmen yanlış ibare kullanmasına. 3. ve son olarak cidden güvenilir ustaymış ibaresinin yanlış olmasınadır.. hassas parçalar olduğunu hepimiz biliyoruz sadece görmeden tahminler yürütebiliriz lakin çözüm için görüp denememiz gerekmektedir.. kısacası sorun akortta değil 10 defada akort edilse olmayacak bu zaten kendisine belirtilmiştir... bence daha fazla tartışmaya gerek yok ortada yanlış anlatımdan dolayı oluşan bir problem var ve umarım bu yazdıklarım biraz olsun açıklayıcı olmuştur. saygılar

16. Özgür Türker

Özgür Türker Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    1. Başka jantlar oturuyor da sadece seninki kaçıksa/oturmuyorsa; sorun senin jantta.

2. Senin jant ve diğer tüm jantlar(düzgün olanlar) kaçıksa/oturmuyorsa; sorun jant harici.

Sorun 1 numara olduğuna göre janta yoğunlaşmada fayda var.

Ferhat Köse bunu beğendi.
  17. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Olayı yakinen gören ve bu kadar net anlatabilen birisi olarak size bir soru sormuştum başka jantta problem yaratmayıp sadece bu jantta problem yaratan kadro kulağı sorununu tarif edermisiniz.Ben çok merak ettim nasıl bir kadro kulağı problemi sadece bir jantta sorun çıkarıyor diğerinde çıkarmıyor.Yok eğer tüm jantlarda aynı problem devam ediyor ise zaten sorun başka şeylerde o durumları da ikimiz de yazdık.

Kısacası durumu bu kadar iyi analiz edebildiğinize göre şu kadro kulağı arızasını tam anlatabilirseniz belki bizlerde başka yorum yapabiliriz.Ayrıca kadro kulağı değiştirip(elinizde varsa) deneme yapmak on dakikayı geçmez neden böyle bir deneme yapılamadı (kadro kulağı piyasada bulunamayan bir kulak mı) yine göbek milindeyse problem yine mil değişimi 10-15 dakikada yapılabilecek bir durum yine bir deneme yapılabilirdi .benim dükkanım yok esnaf değilim kendimi usta olarak da değerlendirmiyorum ama yüze yakın insanın bisikletlerine bakımı ben yaparım(hepsi üst gurup bisiklettir) yüzlerce sorun problem ile karşılaştım her seferinde bisikletin sahibine durumu net olarak gösteririm yapması gerekeni anlatırım hiçbir zaman şundan olabilir bundan olabilir demem.(sebebi belli olmayan garip sesler hariç onları bulması bazen uzun sürebiliyor) ortada bir problem var ve hala net sebebi bisikleti yakınen görmenize rağmen belli değil ben olsam bu kadar yazıp çizeceğime elimde varsa çoktan kadro kulağını veya mili değiştirip göstermiştim.Eğer ikisinde de değilse oturup akort ayarını sıfırdan yapmıştım.Bu tip arızalar yüzünden sabaha kadar uyumayıp bisiklet başında problemi çözene kadar oturduğumu bilirim.Arızacılıkta teşhis çok önemlidir bu kadar zaman geçmiş hala tam teşhis konamamışsa kusura bakmayın ben o usta hakkında iki kelime yazma hakkına sahibim demektir.Bence size düşen madem kadro kulağından olduğunu düşünüyorsunuz on dakikada değiştirin deneyin gösterin satın almaz ise geri sökün kadro kulağını alın.En azından arızanın tam nereden olduğunu belirtin derim.Ben göremediğim için yazılanlardan ancak bu kadar yorum yapabiliyorum.

Özgür Türker bunu beğendi.
  18. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Aynı şeyi söylüyorum ama durum anlatılanların dışında gibi kimse net bir şey yazmıyor.Zaten konuyu açan arkadaş da yazmayı bıraktı kendi kendimize havanda su dövüyoruz :)

Özgür Türker bunu beğendi.
  19. Emre Akcan

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    kadro kulağım sorunluydu ama değiştirdim sanırım yamukken yapılan akorddan kaynaklanıyordu akorddan ayarlandı ama tam ne yaptığını bende bilmiyorum sadece tellerden yapıldı vitestede olan sorun kulaktan kaynaklanıyordu (jant tellerinin sesini dinleyip yaptı usta o yüzden anladığımı söyleyemem)

20. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Teşekkürler Emre ilk mesajımdan beri söylediğim akort arızası olduğunu duymak yeterli benim için.

Emre Akcan bunu beğendi.