Arka jant göbek milim kırılmış

Tepki
103
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba arkadaşlar, 2500km'dir Kron xc150 kullanıyorum. Bu benim ilk bisikletim sayılır. Bütçe olarak üniversite öğrencisi bütçesine sahibim. Geçenlerde pedala her bastığımda çıt çıt sesler gelmeye başlamıştı. Bisikletçiye gittim. Kendisi milin kırık olduğunu söyledi. Bunda 1.15 lastik kullanmamın da etkisi varmış. Şimdi elimde birkaç seçenek mevcut, pek iyi anlamasam da anladığım kadarıyla anlatacağım,
1. Mil yerine direk başka bir takmak 25tl (ancak kırılan mil göbeğe zarar vermişse 2. seçenek devreye giriyor.)
2. Göbeği değiştirmek. (Bu da ikiye ayrılıyor.)
a. Bilyalı göbek (şuan kullandığım göbek ki tavsiye etmedi bisikletçi.)
b. Rulmanlı göbek (benimkine nazaran daha iyi yani hiç olmazsa xc250'de kullanılan göbek ancak ne kadar dayanır bilmem.) 70tl civarı olması gerekiyor.
3. Göbeği Shimano marka rulmanlı göbek ile değiştirmek. (Sanırım bu da dişliyi değiştirmeyi gerektiriyormuş. Kaset göbekmiş ve benimki kaset değilmiş.) Bu da 130tl civarı olması gerekiyor. Hem de büyük ihtimal Shimano'nun en alt modeli bunlar. içinde işçilik de var çünkü.
4. Kendim 2-3 TL'ye somunlu mil alıp kendim takmam ve göbek bozulmuş olsa bile biraz daha idare etmem.(Güvenlik olarak sorun çıkarır mı?)
5. Yeni bir göbek alıp kendim takmam. Üstelik işçiliğe vereceğim parayla daha üst model göbek takmam. (Şu anda 7'li sistem kullanıyorum, sanırım deore gibi modellerin 7'lisi yok, bunu da gönderiye edit olarak yeni hesaba kattığımı söylemeliyim.İkinci el sadece arka arttırıcının değişmesiyle sorun çözülür mü?) Ancak burada da jant örümü vs devreye giriyor ve bunun için gerekli bilgi ve ekipmana ihtiyacım var. Bu seçeneği tavsiye edecekler asgari malzeme listesini ve daha önce deneyimi olmayan birinin böyle bir işe kalkışma işinin ne kadar doğru olduğunu yazarlarsa sevinirim. (Yeni göbek al diyenler için 2 soru daha, 1.) Benim bisikletim v frenli. Disk uyumlu yazanlar sadece disk uyumlu mu, v'ye uymaz mı? 2.) Kaç delikli göbek almam gerekir?)

Yazdıklarımda hata olabilir, uğraştığım şeyler daha alt seviye uğraşlar olabilir, acemiliğime ve başlangıç seviyesinde olmama verin. Kafam çok karışık, yardımlarınızı bekliyorum sayın bisikletseverler :)

Scudo

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Tercihler sana kalmış. Disk fren uyumlu göbek ile V frenin alakası yok. V frende önemli olan jantın yanağı V fren için uygun mu değil mi. Tel sayısına gelince. Mevcut jantında kaç delik(dolayısıyla jant teli) varsa kontrol et. O kadar adet delikli bir göbek alabilirsin. Disk göbeği v ve canti frenlerde kullanan çok kişi var...

• Beğen
Tepkiler: BiTekerYoutube

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Kron xc 150'nin kronik sorunu arka milin kırılması zaten.Direk somunlu bilya takabilirsiniz.Öbür türlü adam jantı söküp takmakla beraber 70 lira fiyat mı çekti göbeğe,fiyat pahalı yine'de bir göbek alt olsun en fazla 35 40 lira ama o'da kaset göbek değil vidalı,vidalılarla'da pek bir şey bilmiyorum.

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
Hic kafani yorma, tak yeni bir mil! Kirilincaya kadar kullan! Her mil kirilacak diye bir sey yok. Göbegin icinde hasar yapacak olsa zaten sürülmez. Kirik hali ile bile, mandali acmadigin sürece uzun süre binebilirsin, sadece zorlayinca ses yapar! :)

Tepki
103
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim :) Yeni bir mil alıp kullanma fikri mantıklı geldi :)

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Aynı bisiklet ile aynı sıkıntıyı ben de yaşadım ve benim de arka lastiğim yol lastiğiydi.
Bozuk halde kilometrelerce sürdüm ancak mili elim ile çıkartınca bilyeler zaten dağıldı gitti.

Bisikletçi 40TL fiyat çekti mil için. O fiyata göbek alınıyor dediğimde de jant tellerini takmak için de 50TL işçilik istedi, anlaşamayınca çıktım oradan.

Ben bu mili nereden bulabilirim arkadaşlar?

Batuhan Köksal

Forum Bağımlısı
Tepki
769
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Belki hatırlayanlar vardır bu mil yüzünden Ümit bisiklet'le baya bir tartışmıştım. Sonunda mili yenilediler ama hiç verimli olmadı. Ben de yeni göbek taktırdım canavar gibi oldu şimdi :) Yeni mil bulmak da zor, ben de bulamamıştım, bulsaydım da ona verdiğim paraya acırdım

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
@Gökhan Akkaya

Elimde Shimano FH-RM66 model göbeğin mili var, boşta duruyor yedek olarak, senin göbeğe olur mu bilmem ama istersen yollarım sana.

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
İnternetten kontrol ettim, mil tıpatıp aynı, aşağıdaki resimdeki gibi mi sizdeki mil? Eğer öyle ise yollarsanız çok iyi olur benim için. @ratm
31706.jpg

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Kardesim 2. El rulmanli bir gobek almaya karar verdim. Mili gondermene gerek kalmadi cok tesekkurler teklifin icin.

Voyager_59

Üye
Tepki
1
İsim
Atakan
Bisiklet
Salcano
Bizim bir kardeşimizde de tx150 var adam 60 küsur kilo arka göbek değiştirdi. Bisikletin ekseriyetle yükünü taşıyan arka göbektir. Bisiklet üreticileri bunu dikkate alsalar iyi olur. Bende çok sık arka göbek mili değiştirmek zorunda kalıyorum.

Utxinn

Üye
Tepki
3
İsim
Utku Koçak
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Aldığım bisiklet 29 jant ve 2 yıldır kullanıyorum. Bianchi rcx 429.arka mil 3-4 kere kırıldı ve bisikletçi 29 jant olmasına da bağladı bu sorunu. Son sefer gittiğimde rulman takmayı teklif etti daha dayanaklı olacağını söyledi fakat fiyatı 3 katına falan çıkarıyor yine normal mil taktırdım ama bi daha ki kırılışında rulman taktırabilirim. Rulmanın bi zararı var mıdır?

EmreAgey

Üye
Tepki
32
İsim
Emre
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bu delikli millerin hepsi ayni uzunluktami (link)
Bu gobegin milinden daha uzun bi mil bilen varsa yazabilirmi lutfen

Awacs7n

Forum Bağımlısı
Tepki
780
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bu gobegin milinden daha uzun bi mil bilen varsa yazabilirmi lutfen
bisikletinizin modeli nedir? belirli bir yıla kadar çoğu bisiklet genellikle 135 mm kullanır, milin ölçüsü 141 mm diye hatırlıyorum. bundan daha uzun 142 mm göbekler var fakat çok nadir bulunuyorlar.

dediğim gibi, bu tarz göbekler genelde 135 mm olsalar da 142 mm gibi farklı uzunlukta olanları var. yol bisikletini işin içine katmazsak tabi.

EmreAgey

Üye
Tepki
32
İsim
Emre
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
bisikletinizin modeli nedir? belirli bir yıla kadar çoğu bisiklet genellikle 135 mm kullanır, milin ölçüsü 141 mm diye hatırlıyorum. bundan daha uzun 142 mm göbekler var fakat çok nadir bulunuyorlar.

dediğim gibi, bu tarz göbekler genelde 135 mm olsalar da 142 mm gibi farklı uzunlukta olanları var. yol bisikletini işin içine katmazsak tabi.
Bence 1 mm yle cok bisey degismez bisikletimin markasi yok toplama bisiklet gobegin aldigim yerin linkinide attim