Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arka jant göbek milim kırılmış

Konu, 'Tekerlekler' kısmında emre gülbüz tarafından paylaşıldı.

1. emre gülbüz

emre gülbüz Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar, 2500km'dir Kron xc150 kullanıyorum. Bu benim ilk bisikletim sayılır. Bütçe olarak üniversite öğrencisi bütçesine sahibim. Geçenlerde pedala her bastığımda çıt çıt sesler gelmeye başlamıştı. Bisikletçiye gittim. Kendisi milin kırık olduğunu söyledi. Bunda 1.15 lastik kullanmamın da etkisi varmış. Şimdi elimde birkaç seçenek mevcut, pek iyi anlamasam da anladığım kadarıyla anlatacağım,
    1. Mil yerine direk başka bir takmak 25tl (ancak kırılan mil göbeğe zarar vermişse 2. seçenek devreye giriyor.)
    2. Göbeği değiştirmek. (Bu da ikiye ayrılıyor.)
    a. Bilyalı göbek (şuan kullandığım göbek ki tavsiye etmedi bisikletçi.)
    b. Rulmanlı göbek (benimkine nazaran daha iyi yani hiç olmazsa xc250'de kullanılan göbek ancak ne kadar dayanır bilmem.) 70tl civarı olması gerekiyor.
    3. Göbeği Shimano marka rulmanlı göbek ile değiştirmek. (Sanırım bu da dişliyi değiştirmeyi gerektiriyormuş. Kaset göbekmiş ve benimki kaset değilmiş.) Bu da 130tl civarı olması gerekiyor. Hem de büyük ihtimal Shimano'nun en alt modeli bunlar. içinde işçilik de var çünkü.
    4. Kendim 2-3 TL'ye somunlu mil alıp kendim takmam ve göbek bozulmuş olsa bile biraz daha idare etmem.(Güvenlik olarak sorun çıkarır mı?)
    5. Yeni bir göbek alıp kendim takmam. Üstelik işçiliğe vereceğim parayla daha üst model göbek takmam. (Şu anda 7'li sistem kullanıyorum, sanırım deore gibi modellerin 7'lisi yok, bunu da gönderiye edit olarak yeni hesaba kattığımı söylemeliyim.İkinci el sadece arka arttırıcının değişmesiyle sorun çözülür mü?) Ancak burada da jant örümü vs devreye giriyor ve bunun için gerekli bilgi ve ekipmana ihtiyacım var. Bu seçeneği tavsiye edecekler asgari malzeme listesini ve daha önce deneyimi olmayan birinin böyle bir işe kalkışma işinin ne kadar doğru olduğunu yazarlarsa sevinirim. (Yeni göbek al diyenler için 2 soru daha, 1.) Benim bisikletim v frenli. Disk uyumlu yazanlar sadece disk uyumlu mu, v'ye uymaz mı? 2.) Kaç delikli göbek almam gerekir?)

Yazdıklarımda hata olabilir, uğraştığım şeyler daha alt seviye uğraşlar olabilir, acemiliğime ve başlangıç seviyesinde olmama verin. Kafam çok karışık, yardımlarınızı bekliyorum sayın bisikletseverler :)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 18 Ocak 2014
  2. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Tercihler sana kalmış. Disk fren uyumlu göbek ile V frenin alakası yok. V frende önemli olan jantın yanağı V fren için uygun mu değil mi. Tel sayısına gelince. Mevcut jantında kaç delik(dolayısıyla jant teli) varsa kontrol et. O kadar adet delikli bir göbek alabilirsin. Disk göbeği v ve canti frenlerde kullanan çok kişi var...

emre gülbüz bunu beğendi.
  3. Deniz Kaldırımcı

Deniz Kaldırımcı Kıdemli Üye

Adı:
    Deniz KALDIRIMCI
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    3. seçenek devreye giremiyor çünkü shimano nun rulmanlı göbeği yok :)

4. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Kron xc 150'nin kronik sorunu arka milin kırılması zaten.Direk somunlu bilya takabilirsiniz.Öbür türlü adam jantı söküp takmakla beraber 70 lira fiyat mı çekti göbeğe,fiyat pahalı yine'de bir göbek alt olsun en fazla 35 40 lira ama o'da kaset göbek değil vidalı,vidalılarla'da pek bir şey bilmiyorum.

emre gülbüz bunu beğendi.
  5. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Hic kafani yorma, tak yeni bir mil! Kirilincaya kadar kullan! Her mil kirilacak diye bir sey yok. Göbegin icinde hasar yapacak olsa zaten sürülmez. Kirik hali ile bile, mandali acmadigin sürece uzun süre binebilirsin, sadece zorlayinca ses yapar! :)

6. emre gülbüz

emre gülbüz Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Cevaplarınız için çok teşekkür ederim :) Yeni bir mil alıp kullanma fikri mantıklı geldi :)

7. Gökhan Akkaya

Gökhan Akkaya BilgisayarKurdu

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Aynı bisiklet ile aynı sıkıntıyı ben de yaşadım ve benim de arka lastiğim yol lastiğiydi.
    Bozuk halde kilometrelerce sürdüm ancak mili elim ile çıkartınca bilyeler zaten dağıldı gitti.

Bisikletçi 40TL fiyat çekti mil için. O fiyata göbek alınıyor dediğimde de jant tellerini takmak için de 50TL işçilik istedi, anlaşamayınca çıktım oradan.

Ben bu mili nereden bulabilirim arkadaşlar?

8. Batuhan Köksal

Batuhan Köksal Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Belki hatırlayanlar vardır bu mil yüzünden Ümit bisiklet'le baya bir tartışmıştım. Sonunda mili yenilediler ama hiç verimli olmadı. Ben de yeni göbek taktırdım canavar gibi oldu şimdi :) Yeni mil bulmak da zor, ben de bulamamıştım, bulsaydım da ona verdiğim paraya acırdım

9. ratm

ratm Forum Bağımlısı

Adı:
    Hakan Engin
    Seviye:

Elimde Shimano FH-RM66 model göbeğin mili var, boşta duruyor yedek olarak, senin göbeğe olur mu bilmem ama istersen yollarım sana.

10. Gökhan Akkaya

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    İnternetten kontrol ettim, mil tıpatıp aynı, aşağıdaki resimdeki gibi mi sizdeki mil? Eğer öyle ise yollarsanız çok iyi olur benim için. @ratm
    31706.jpg

Son düzenleme: 20 Ocak 2015
  11. Gökhan Akkaya

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Kardesim 2. El rulmanli bir gobek almaya karar verdim. Mili gondermene gerek kalmadi cok tesekkurler teklifin icin.