Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arka hidrolik fren beni öldürecek !

Konu, 'Frenler' kısmında seriican tarafından paylaşıldı.

1. seriican

seriican Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba bisikletforum üyeleri, 1 haftadır sürekli canımı sıkan bir problemi sizlere sormak istiyorum. Shimano BR-M 445 fren sistemini kullanıyorum.

Öncelikle bir çok konuyu okudum videolar izledim, denedim ama bir türlü sorunumu çözemedim. Balatalar anlamsız bir şekilde sürtme yapıyor. Balataları ortalayıp vidaları sıktıktan sonra her şey çok güzel oluyor tam istediğim gibi, ne ses var ne de bir sorun ama bisikletin üzerine bindiğimde anlamsız bir şekilde ses yapıyor. Bisikletten indiğimde ise yapmıyor. Diskte hafif bir yamukluk var ama çok ince bir atma, onu normal karşılıyorum. Lütfen bana yardımcı olun çözemiyorum :(

2. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Tecrübelerime dayanarak bir kaç bişeyler söylemeye çalışayım :)
    Öncelikle bisikleti ters çevirin, sonrasında rotor'un yamuk olmadığına emin olun, daha sonra kaliperi gevşeltin göz kararı orlamaya çalışın, ve kaliperin rotorla olan mesafesinin tam ortalandığına emin olduğunuzda vidaları biraz sıkarak tekeri çevirin, çok az ses geliyorsa kaliper ile tekrar oynayın ve illaki kaliper rotorun yolunu bulup sorun düzelecektir, ama birazcık vakit harcamalısınz, kolay gelsin.

3. Furkan Yaldızkaya

Furkan Yaldızkaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bisikleti ya ters çevirin yada sehpanız varsa sehpaya alın ve arka kaliperi gevşetin. Fren baya bi sallansın. Daha sonra freni sıkarak kaliperi ortalayın. (Kaliper sökük iken otomatik olarak ortalaacaktır) Daha sonra freni sıkıp bırakarak sıktığınız zaman frenin kıpırdamadığına emin olun. (Tam ortalandığında fren kıpırdamaz) Daha sonra ya birinden yardım alarak ya tek elinizle freni sıkarak kaliperi yerine sıkın. Baktınız fren yine mi sürtüyor tekeri döndürüp frenin sürttüğü yerde durdurup aynı işlemi tekrarlayın. Büyük ihtimal artık sürtmez. (Ön rotorum yamuk ve bu şekilde yapıyorum) Birde fren alyanlarını iyi sıktığınıza emin olun. Frene ve vidalara güç yüklendiği için ilk sıkışta yerlerinden oynuyor olabilirler.

Fren konusunda bende ilk başlarda çok sıkıntı çektim. Uzmanlaşmak 3-4 ayımı aldı. Ama sonradan tek seferde rahatlıkla ayarımı yapıyorum ve tekeri sökmediğim sürece bozulmuyor. Biraz çile çekersiniz ama sonu selamet olur umarım :)

Başka sorunuz varsa cevaplarım. Kolay gelsin..

4. Cem Özyurt

Cem Özyurt Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    benzer problem yaşayan arkadaşım vardı, üzerine ağırlık bindiğinde jantın göbeği esniyo olabilir, haliyle diskin de durumu değişiyordur, sorun bu değilse Ali abinin dediği gibi çözersin.

ProfessionaL bunu beğendi.
  5. seriican

seriican Yeni Üye

Seviye:
    Az önce bişi denedim bilmiyorum ne kadar doğru olur. dediklerinizin büyük bir kısmını yaptım ek olarakta üst alyan noktalarının alt kısmına birer tane pul yerleştirdim, ince ayarını yaptım ve bisikletin üzerindeyken ya da bisiklette olmadığım zaman ses yapmıyor artık. pul ile freni biraz yükseltmem bana bir sorun yaratır mı?

6. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Hiç bir sorun yaratmaz ama balataların rotoru iki taraflı orantılı olarak kavradığına emin ol.Geçmiş olsun :)

7. enes savaş

enes savaş Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    zaten biraz yamuk var rotorda demişsin rotorda 1mm bile yamuk olursa balataları ve rotoru öldürürsün