Arka göbekte sorun mu var?

Hüseyinsuna

Daimi Üye
Tepki
93
Bisiklet
Carraro
Merhaba arkadaşlar bisikletime bakım yaparken arka tekerin göbeğinde bir boşluk gördüm hemen sonuna kadar sıktım bir baktım göbek dönmüyor. Biraz gevşettim eski haline döndü sizdede böylemi yoksa sorun mu var ?

Scudo

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
Göbek kontra ayarının yapılması lazım.Bisikletçiye götürmelisin.Göbek kontrasını yapmak için ince 15 veya 17 anahtar gerekli.Normal anahtar ile yapmaya kalkışmak büyük tehlike yaratır,mazallah tekerlek kilitlenir.

• Beğen
Tepkiler: SerkanH

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
Bendede aynı sorun var bisikleti yıkarken farkettim mili iyice sıkmama rağmen biraz oynama var sanırım bozuk yollara fazla dayanamadı teker.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Hüseyinsuna
Oradaki karşılıklı birbirini sıkan iki anahtarı görmediniz mi? O anahtarlar ile göbekteki somunlardan bir yönünü kilitliyorsunuz. Sonra da diğer tarafı göbek dönmeyecek kadar kilitliyorsunuz. Daha sonra da biraz gevsetip yine ikinci anahtar ile kontrasını yapıp sıkıyorsunuz. Sabitleniyor.. :)

@ertanmrtz
Bisikletiniz resimdeki bisiklet mi?

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
@SerkanH evet hocam şaşırdım bende bisiklet daha 500 km de tuzla yolu çok kötü hep çukur tümsek sanırım ondan dolayı gerçi kiloluda değilim 70 kiloyum bisikletçiye gitcek artık

Hüseyinsuna

Daimi Üye
Tepki
93
Bisiklet
Carraro
@Barış TURAN tekerlek nasıl kilitleniyor hocam . Ben göbeği bir ruble tarafna anahtar sabitledim birde diğer diskli olan kısma ikisini direk sıktım bir sorun olur mu acaba

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@ertanmrtz Ya göbek gevşedi ya da rulmanlı göbek ise yatakları (Rulmanın girdiği bölümdeki duvarlar) sorunlu olabilir.. Bisikletçiye götürmenizi tavsiye ederim. Garantiliyse elbette..

Hüseyinsuna

Daimi Üye
Tepki
93
Bisiklet
Carraro
@SerkanH Serkan hocam 2 tane anahtar birini ruble tarafına diğer anahtarıda disk tarafından sıktım ?

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
@Hüseyinsuna kontra vidasını sabit tutarken diğer somunu sıkmalısınız.Biraz ince bir ayar.Elinizde kontra anahtarı yoksa yapamazsınız.Çok sıkı olursa tekerlek zor döner,yolda küfür ettirir,çok bol olursa içerideki bilyeler kilitler tekerleği yolda giderken.Bisikletçiye bir gösterin 5 dakikalık iş.

• Beğen
Tepkiler: Hüseyinsuna

Recep G

Aktif Üye
Tepki
65
Bisiklet
Santos
Sıkmayın, sadece boşluğunu alacak kadar çevirin. Bilyalara temas ettiği için çok sıkarsanız tekerleğin dönmesini engeller. Sadece boşluğu alacak kadar sıkın ve kontra ile gevşememesi için sıkın.

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
@SerkanH hocam garantili ama aldığım yer teknik olarak çok bilgili değil lapierin başka servisine gitsem para alırlar mı bide göbek bilyalı sanırım.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Her iki yönde de ikişer adet somun var. Toplamda 2 + 2 = 4 ettiğine göre once karar verdiğiniz bir tarafın somun(larını) daha sonra da kontrollü bir şekilde diğer tarafın somun larını sikarsaniz sorun düzelir.

• Beğen
Tepkiler: Hüseyinsuna

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@ertanmrtz bilyalı ise sıktığınız zaman tepki verecektir. Kilitlenir yada açılır. Tarif ettiğim gibi yaparsanız sizin de düzelir.

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
@SerkanH hocam eve gelince bakıcam ama bende sadece ingiliz anahtarı var yetmez sanırım 2 anahtar lazım

• Beğen
Tepkiler: SerkanH

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@ertanmrtz
Kesinlikle iki anahtar gerekiyor ve özellikle birisi ince yapıda olmalı..