Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arka göbekte boşluk (acil yardım)

Konu, 'Tekerlekler' kısmında darkRider tarafından paylaşıldı.

1. darkRider

darkRider Yeni Üye

Seviye:
    sedona 711, arka göbekte boşluk var, (arka göbek ile içinde duran silindir arasında boşluk) bisiklet normal dururken arka tekeri elimle sağa sola tık tık oynatabiliyorum (2-3 mm kadar) ne yapmam gerekir?bu şekilde binmek zarar verirmi? göbek kaliteli birşey değil, bisikletçi tamir edebilir mi? yardımcı olursanız sevinirim dostlar...

2. alperen_69

alperen_69 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Tabiki bu şekilde binmek uygun değil yapılması gereken çok basit bir işlem,bisikletçi değil eğer elin tamir işlerine yatkınsa bunu sende çok rahat yapabilirsin,ha ben hiç anlamama diyorsan götür bisikletçi halleder,yapılması gerekende arka tekeri çıkarıp orta göbek milindeki vidaları boşluğu alana kadar tatlı sert bir şekilde sıkmak ne çok rahat olmalı ne çok sıkı,kolay gelsin

mguler_43 ve tuninger_haa bunu beğendi.
  3. darkRider

darkRider Yeni Üye

Seviye:
    orta göbek milinin vidalı olduğundan endişeliyim, vida yokmuş tek parçaymış gibi görünüyor, örneğin milin sağ tarafını çevirince solda aynı şekilde dönüyor yek pare gibi?

4. alperen_69

alperen_69 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    öyle bişey olmaz yada ben görmedim,iki tarafıda anahtar ile sabitleyin ve uygun konuma göre hangi taraftan sıkmanız gerektiğini belirleyin ve sıkın

5. oktay tiryakioğlu

oktay tiryakioğlu Forum Demirbaşı

Seviye:
    :) , VİDALI OLMAZ OLURMU YAV. sen bisikletçiye götür. o halleder. 5 dk lık iş.

6. Ender Alıcıoğlu

Ender Alıcıoğlu Onursal Üye

Seviye:
    Merhaba

Bu işten anlıyor olsaydın mutlaka bu basit işi kendin yapar, burda sormazdın.
    Elin bu işlere yatkın ise ben sana kısaca anlatayım.
    Tekerleği yerinden söküyorsun. Milin iki tarafındada kontra somunlu iki somun var onun bir tarafındakini gevşetiyorsun ve alttaki somunu biraz sıkıp kontra somunu sıkıyorsun. Tabi bunu 2 tane çatal anahtarla yapıyorsun. Sıktıktan sonrada tabi mili elinle tutup tekerleği döndürüyorsun. Ne çok sıkı nede gevşek olacak, gevşek kalmışsa tekeri takınca oynama yapar, sıkı yapmışsanda kısa sürede mili ve içindeki bilyaları bozar.
    Tabi bu işlemi yaparkende aslında göbeğin içinden, mili tamamen çıkarıp , göbek çanağını ve bilyaları temizleyip yeni gres basıp bilyaları dizmen göbek bakımınıda yaptırmış olur. Tabi bilyaları kaybetmeni , eksik takmanı tavsiye etmem.

Ben bu işleri yapamam dersen, bir bisikletçi greslemek dahil bu işi sana 5 dakika içinde yapıp, sana teslim eder.
    Burdan ancak bu kadar yardım oluyor. ;)

Sevgi ve selamlarımla.

tuninger_haa ve Özgür! bunu beğendi.
  7. Gürsel A.

Gürsel A. Bisikletkolik

Seviye:
    Ender bey, güzel açıklama için teşekkürler.Hatırlatma için yazayım:Bu iş için kullanılan açık ağızlı anahtarların biri ince olması gerekiyor.Arkada 1 ad ince 15 ve normal 17 anahtar lazım.. İkisi, Ender bey'in yazdığı gibi ayar yapıp kontralanıyor.

Göbek açıldığında prensip olarak bilyaları değiştirmekte fayda var..Ya da bilyaları hiç kıpırdatmadan ayar yapmak da yetebilir.(Çünkü eskimiş bilyaların küreselliği mikrometrik olarak değişiyor ve baskı yüzeyleri aşınıyor ve yataklarla uyum sağlıyor) Ama bu yazılan çok hassas bir şeydir. Belli bir kalitenin altındaki (Kalitesiz demiyorum) göbeklerdeki toleranslar zaten bunlardan çok daha büyük..Yani çok dert edilecek bir konu değil ama bilgi olsun diye yazdım..
    Selamlar..

8. darkRider

darkRider Yeni Üye

Seviye:
    açıklamalarınız için teşekkür ederim. bisiklet yeni daha 2-3 günlük. umarım bilyaların değişmesi gerekmez. tekeri çıkarmadan biraz sıkmayı denedim teker hareket etmeyecek kadar ağırlaştı ve yine sağa sola oynuyordu sonra tekrar gevşettim. sanırım bisikletçiye götüreceğim..

9. oktay tiryakioğlu

Seviye:
    teker ağırlaşana kadar sıktıysan ve buna rağmen hale oynuyorsa göbekteki bilyalar eksik olabilir. bisikletçiye bi kontrol ettir derim ben. bilyalar tam olsaydı hayatta oynamazdı.

10. gencizmirli

gencizmirli Forum Bağımlısı

Seviye:
    Acil yardımmm.....

Arkadaşın sorunu ile bugün ben karşılaştım tamda yola çıkıyordum binmek istemedim bu şekilde.Tekeri çıkartıp ortadaki rublenin ortasındaki somunu sıktım fakat bu sefer 3,4 denememe rağmen lastik dönerken zorlanıyor çok mu sıkıyorum anlamadım.

Az sıkıyorum bu sefer yine oynuyor lastik çıkamadım işin içinden??

Acil yardımcı olursanız sevinirim....?????

11. oktay tiryakioğlu

Seviye:
    bence göbeği söküp bilyaların sağlam olup olmadığını kontrol edin , bilyalar sağlamsa iç yatağın gres yağını güzelce silip yatağın iç kısımdan çatlak olup olmadığını kontrol edin. oda sağlamsa dış yatağı kontrol edin. eğer kontra somunu ile göbek boşluğu ayarını düzgün yapabiliyorsanız bahsettiğiniz arızanın bildiğim kadarıyla başka bi ihtimali yok.

12. oktay tiryakioğlu

Seviye:
    tabi bilyaların sayısıda tam olmalı. bilya eksiği olmamalı :in:

13. gencizmirli

gencizmirli Forum Bağımlısı

Seviye:
    İlginiz için çok teşekkürler.Sonunda hallettim Özgür arkadaşımızın yardımları ile.Msn çok işe yarıyor gerçekten.....:)

14. Yusuf !!WOW!!

Yusuf !!WOW!! #EAEGS

Adı:
    Yusuf
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hortlatma uyarısı !! Sene 2007 ve msn :koptum:

geziniyo bunu beğendi.