Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arka göbekle ilgili muhtemel bir sorun

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Özgün tarafından paylaşıldı.

1. Özgün

Özgün Aktif Üye

Adı:
    Özgün
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arkadaşlar merhaba, aslında daha önceden üyeydim forum baya uzun zamandır girmedğimden bir türlü giriş yapamayınca yeniden üyelik aldım. Şifre hatırlatma vs işe yaramadı belki uzun süre giriş yapmadığımdan hesap kapanmıştır, neyse,

şöyle bir durum var, salcano ng450 bisiklet var. İlk aldığımda bunun ön ve arka göbek vidaları klasik olduğu için lastik patlarsa kolaylık olsun diye gidip mandallı vida almıştım. Fakat işi bilmediğimden arka göbeğin milini değiştirirken ayarını bilmeden bozdum. Sonradan forumlarda okuduğumda arka göbek sökmenin acemiye önerilmediğini, sıkma ayarı yanlış yapılırsa içindeki bilyalara zarar verip göbeği dağıtacağını vs okumuştum.

Bunun üzerine iki tane göbek anahtarı alıp anlatıldığı üzere boşluk bırakmadan ama fazla sıkmadan göbek rahat dönecek seviyede ayarlayıp sıkmıştım. İyi ki de yapmışım ki gördüm ki ilk sefer göbeği çok sıkmışım, anahtarımda olmadığından aradaki kitleyici somun gevşek kalmıştı. Şimdi o zamandan beri bir sıkıntı yok bisikleti sorunsuz kullanıyorum. Fakat geçen arkadaşlarla bisiklet binerken şöyle birşey farkettim, pedal çevirmediğimiz zaman arka göbekten gelen klasik cırrr sesi vardır ya, o ses benim bisikletten gelmiyor. Diğer hepsinde var bende yok, sessiz gidiyor benimki. Böyle olunca dedim acaba göbek hala fazla mı sıkı yoksa yanlış brşey mi yaptım da bu ses çıkmıyor. Ne yapayım bu normal bir durum olabilir mi, yoksa biraz daha mı gevşetmem gerekiyor?

2. Sinan Coşaran

Sinan Coşaran Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    cırcır sesi kaset dişli ise freehubtan, vidalı dişli ise dişli içindeki tırnaklardan gelir göbeğin fazla gevşek veya sıkı olmasıyla alakası yoktur..

3. Özgün

Özgün Aktif Üye

Adı:
    Özgün
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Sinan Coşaran Teşekkür ederim, şöyle birşey söyleyeyim dün lastiklerimi değiştirirken bisikleti ters çevirip kontrol ettiğimde bu ses geliyor ve kaset normal rahat dönüyor. Fakat normal sürüş esnasında bir ses gelmiyor. Bu bir sıkıntı yaratır mı ileride, normal mi?

4. SOZUAK

SOZUAK Forum Demirbaşı

Adı:
    Barış SÖZÜAK
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Dibinde durunca az olduğundan anca duyuyorsunuzdur, dışarıda bir sürü sesin ve sürüş seslerinin arasında duyamıyorsunuzdur. Kirli ve aşırı yağlı ise sessizleşir. Sadece dönmesi akıcı olmaz. Mazot yada balata spreyi ile akıtıp kirleri kalın yağ ile yağlayın. Normalde gress konur ama içini açamazsınız büyük ihtimalle yandan akıtacaksınız. Bazen aradan ince yağ damlatmak bile o kiri çözüp daha rahat ve olması gereken sesin çıkmasını sağlayacak kadar temizlenmesini sağlayabilir. Youtube gibi kaynaklardan iç yapısını anlatan videolara bakın freehub-vidalı ruble gibi aratın sizdeki hangi tip ise.

5. Özgün

Özgün Aktif Üye

Adı:
    Özgün
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @SOZUAK Çok teşşekkür ederim.