Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arka Göbek Sorunu

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Kamış Tornavida tarafından paylaşıldı.

1. Kamış Tornavida

Kamış Tornavida Kıdemli Üye

Adı:
    Ali
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Öncelikle belirtmek istiyorum; forumu ve diğer siteleri araştırdım. Güzel ve faydalı videolar buldum fakat hâlâ sorularım tükenmedi. Sağa sola acaip bir şekilde savrulan bir jant var elimde. Kaliteli bir şey değil öyle, market jantı anlayacağınız :) Ama sökmeyi ve sökerek öğrenmeyi sevdiğim için buna da el atmak istedim. Mahalle Bisikletçisi "Göbek değişimi lâzım" demişti. Bu konuya yabancı olsam da bir başlangıç olmalı diye düşündüm ve açtım jantın göbeğini. Bilyalarla karşılaştım. Tabi oraya ulaşana dek zar zor çıkardım somunları ve cone (galiba :) ) denilen aparatı. En sonunda mili de çıkarttım. Şimdi fotoğrafları da atıyorum. Göbeğin bir tarafında 9 tane bilya mevcut ve aralarında boşluk yok. Güzelce yerleşmişler. Fakat diğer taraf öyle değil. Sanki biraz daha geniş. 9 bilyayı yerleştirmeme rağmen dolmuyor. Ama başka bilya da çıkmadı içinden. Bunun sebebi nedir? Ayrıyeten tekerleğin sağa sola yalpalamasının nedeni nedir? Janttaki sorun nedir? Öğrenmek için soruyorum, "bu jant bitmiş, olmaz" demeyin lütfen... :)

Ekli Dosyalar:

2. Canince

Canince Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Jant akordunuz bozulmuştur tahminen göbeklik bir sorun olduğunu düşünmüyorum

Kamış Tornavida bunu beğendi.
  3. Kamış Tornavida

Adı:
    Ali
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @Canince Akortla alakalı bir durum değil zannımca. Öyle böyle yalpalama değil yani, rublelerle beraber resmen oynuyordu...

4. özlemalikaan

özlemalikaan M. Ali

Adı:
    mehmet ali
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Temizle milinde eğrilik var mı bak bilyaları ve oturdukları yani yataklarını temizle bozulma ezik eğik gibi sıkıntılar var mı bak o boşluğa diğer taraftan bilya aktar sığıyor mu bak çok sıkı olmamalı o göbek milini sökerken kontralı somunlar olmalı mili geri takarken o somunlardan bilyalara yakın olanı çok sıkmadan göbek boşluk ayarını yapacaksın ne sıkı olacak nede laçka kalacak sonra üstüne ikinci somunu sıkıp ayarı sabitle tabi sıkarken ayar kaçmasın diye ilk somunu uygun bir açık ağızla tut. Birde bilyaları yerleştirirken yatağa gres sür hem ömrü uzar hem mili ve yatakları birleştirirken bilyalar dağılmaz düzgün durur bozulmaz bunları yaptıktan sonra her hangi bir sorun tespit etmediysen jantında aşırı eğiklik vardır milinde boşluk laçkalık yoksa bisiklete bin jant ayarına götür ayar tutmuyorsa para sıkışmıştır değiştir ama göbeğini düzgün yap binmeden ıyı kontrol et kolay gelsin hepsini yapıp taktığında teker boşta hızlı dönerken dişlilerine bak onlarda teker dönerken kendi dönmediği halde sağa sola salınım yapıyorsa göbekte fark etmedğin bir sorun var demektir

5. Kamış Tornavida

Adı:
    Ali
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @özlemalikaan Söylediklerinizin hepsini dikkate alarak yapmaya çalışacağım inşaallah. Peki bilyaların eksik olmasının sebebi nedir? Buraya bilya alıp ekleme mi yapılması gerekiyor yoksa normal bir durum mu?

Akort ayarı daha önce yaptırdım, jantın akordunda bir sorun gözükmüyor, onu da belirtmek istedim

6. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    @alifurkan390 Rubleyi sökebilirsen daha rahat çalışırsın. Yatak bana da resimden bakınca diğer tarafa göre daha genişmiş gibi geldi. Ama sökülürken bilyalar rubleye yaklaşmış ve bu yüzden yanıltıyor da olabilir. Göbeğe daha önce müdahale edilmişse de bir ihtimal farklılık oluşmuş olabilir. Atıyorum göbeğe yeni yatak çakılmıştır veya başka bir şey... Ama belki de değildir...
    Merak ve ilgi var gibi anladım mesajdan. Ruble sökme anahtarı edin bir tane. :)

7. özlemalikaan

özlemalikaan M. Ali

Adı:
    mehmet ali
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Denediğinde baktın rahatlıkla sığıyor eksiktir tamamlarsın tamircide eski göbeklerden dökülen sağlam bir bilya alırsın para vermeden eğer gresin yoksa onuda al iki parmak alsan fazlasıyla yeter. Eksiklik sebebi içinde kırılıp orda un ufak olması veya üretimden eski gresinin rengine bakılırsa içinde parçalanmış olabilir temizlerken iki parmağının arasında gresi ov çok küçük parçalar hissediyorsan içindr kırılmıştır

8. Kamış Tornavida

Adı:
    Ali
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @Serden Us Yatak mutlaka geniş diye düşünüyorum. Diğer yatağa 9 bilya sığarken buraya 11 bilya sığar gibi görünüyor. Ruble sökmek galiba zor bir işmiş, fazla haşat etmeden çalışmayı düşünüyorum şu anlık. Belki zaman içerisinde o işe de girişiriz, kim bilir. Öneriniz için teşekkür ederim :)
    @özlemalikaan Tamam o hâlde, öyle yapayım; milde de belirgin bir yamukluk göremedim. Bilyalardan ve gresten edinebilirse geri yerleştirmeye koyulmayı düşünüyorum. Yardımınız için teşekkür ederim :)

9. özlemalikaan

özlemalikaan M. Ali

Adı:
    mehmet ali
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Rubleye baktım o sun run yazan yerdeki iki nokta delik var o deliğin içine iyi uyan bir tornavida yada zımba gibi birşeyle somun sökme yönüne çekiçle tıklayarak açabilirsin sıkarkende aynı prensip ama yinede yapma birde bunların hepsini poşete koyup bisikletçiye gidip ben bunları hallettim sende benim cüzdanı hallet demek var :);)

Bana gençliğimdeki beldesan mirage bisikletimi hatırlattın :agla:

10. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    @alifurkan390 Aslında çok zor değil ama hiç sökülmemiş ruble sıkışmış oluyor ve uğraştırıyor. Hele hele takılırken vida yivlerine gres sürülmediyse daha da sıkışmış olabiliyor.

11. Kamış Tornavida

Adı:
    Ali
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @özlemalikaan O noktaları fark etmemiştim; sağolun tekrar, belki başka zaman onlara da el atarım :) Mümkün mertebe dikkatli olmaya çalışıyorum, sonucunu kestiremediğim işe girmeyi pek sevmiyorum :)

@Serden Us Hiç sökülmedi ama bir başka zaman uğraşmayı arzu ediyorum, bunlar deneme tahtası mahiyetinde birazcık; teşekkür ederim yeniden :)

12. Kamış Tornavida

Adı:
    Ali
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @özlemalikaan, @Serden Us; bugün dışarı çıktığımda bilyalardan aldım. 2 liraya 20 tane verdi sağolsun bisikletçi, bulunsun :) Güzelce taktım yerine bir ya da iki tanesini. Mili aynı şekilde oturttum. Cone ve somunları taktım, ardından diğer forum konularında okuduğum püfleri uygulamaya koyuldum. Buranın çok sıkı ya da çok gevşek olmaması gerekiyormuş. Onu ayarladım. Şu an eskisi gibi düzlüğe kavuştu. Yardımlarınız için gerçekten teşekkür ederim. O kadar da zor değilmiş demek :) Allah razı olsun tekrardan, başka günlerde atölyemizde görüşmek üzere...

Yunus M., özlemalikaan ve Serden Us bunu beğendi.
  13. özlemalikaan

özlemalikaan M. Ali

Adı:
    mehmet ali
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Aferin helal olsun