Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arka göbek - ruble uyumu

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Hakan Can Onrat tarafından paylaşıldı.

1. Hakan Can Onrat

Hakan Can Onrat Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bir yerde 6-7 li sistemlerin göbeklerinin farklı 7-8-9-10-11 li sistemlerin göbeklerinin farklı olduğunu duymuştum ancak biraz önce aklıma bir soru takıldı.

6 ve 7li sistemlerin göbeklerindeki miller hep şu şekilde

ancak gözlemlediğim 8-9-10-11 li sistemlerin ise milleti hep şu şekilde

benim millerimde aynı 8-9-10-11 gibi
    Dediğim gibi bu konuda herhangi bir bilgim yok sadece gözlemlerime dayanarak size bir soru soruyorum şuanki bisikletim 7li sistem eğer yükselticek olursam arka göbeği değiştirmem gerekiyor mu. Millerin aynı veya farklı olması bir şey değiştirir mi

arka göbek SHIMANO AFHRM307AZLS Silver 36 holes QR (internette pek bilgi bulamadım)
    Ruble Shimano HG20

2. Buğra SELÇUK

Buğra SELÇUK Aktif Üye

Seviye:
    göbeğin değişmesi gerek.

3. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    2. resimdeki ürün mil değil, quick release (QR) mandaldır. Tekerin yükü bu parçaya diğer mildeki gibi binmez, bu parçanın içinden geçtiği asıl mile biner. Bu mil ise şu tarzdadır:
    Göründüğü gibi, milin ortasında mandalın düz kısmının geçebileceği bir boşluk var.

Ruble-göbek uyumuna gelirsek... 7'li ruble yerine 8 veya 9'lu ruble, göbek değişmeden takılamaz. Ancak 8'li ruble yerine 9'lu takılabilir (8 ve 9'lunun toplam genişlikleri aynı olduğu için). Veya aynı sebepten 9'lu ruble yerine de 8'li takılabilir. Veya araya pul konularak 8 veya 9'lu ruble yerine 7'li ruble de takılabilir.

Bu uyum konusuyla ilgili pek çok başlık var.