Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arka Göbek Konik Yatak Deformasyonu

Konu, 'Tekerlekler' kısmında selfpower tarafından paylaşıldı.

1. selfpower

selfpower Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    20160131_145212.jpg Arkadaslar yaklasık 2.5 senedir ellemediğim Shimano Hb-Rm35 model arka gobegın bakımını yaptım. Yatak ve bilyelerde cizik ve ya karincalanmaya rastlamadım, fakat diskin oldugu sol taraftaki mil üstünde bulunan konik yatakta (cone) 3 yerde 1mm gıbı olculerde ezilmeler (çökmede denebilir) var. Yaklasık bir sene once bosluk yaptıgında gobek 50 km gitmek zorunda kaldım o esnada olusmus olabilir. Su an bakımı yapip gobeği topladım akıcılık muazzam sekılde artti. Sorum bu konik yatagi degistirmem gerekir mi ? Boyle kullanırsam yatak ve bilyalara zarari olur mu ?

2. selfpower

selfpower Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Sorum güncel :)

3. Halilibrahim

Halilibrahim Enduro /Freerider - Fully Lover

Adı:
    Halil ibrahim
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Konu takip.

4. Seyyah özkan

Seyyah özkan Kıdemli Üye

Adı:
    Özkan uzun
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @selfpower merhaba öncelikle.... AYNI GÖBEKLERE SAHİPTİM:) BİR HAFTA ÖNCESİNE KADAR şu an değişmek.zorunda kaldı bisikletçinin dediğini söylüyorum GÖBEKLERİ KESİNLİKLE AÇMAYIN VE YA FELAN SIKMAYIN DİYORLAR BENDE AÇIP BAKIMINI YAPAYIM DEDİM AMA KONTRA SIKMASINI BECEREMEDİĞİMİZ İÇİN KARINCALANMA OLDU YANİ DEFARMASYON OLUŞTU VEEEE....ÇÖP KESİNLİKLE AÇMAMAM GEREKLİYMİŞ TABİ İŞ İŞDEN GEÇTİ BANA MALİYETİ 200 TL MALESEF ACI BİR TEÇRUBE OLDU BELKİ YAPILIR NAKIM AMA BİSİKLETÇİ BU GÖBEKLERİN İÇİNDEKİ YAĞ BİTMEZ EN AZ30.000 KM GİDER DİYOR SAKIN AÇMAYIN AÇTIĞINIZ İÇİN KOMTRA VİDALARI GİDERKEN GEVŞEYİP KONİK PARCALARI VE YATAĞI BOZUYOR DEDİ....HA BU ARADA BİSİKLETÇİ BENİM BİSİKLETİ YETKİLİ.SATICISI VE BAYİSİ ADAMLAR UZMAN YANİ ŞİRİN BİSİKLET ATALAR İSTANBUL...İYİ PEDALLAMALAR

5. selfpower

selfpower Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Acmayin demesi cok garip, sokmeden once gobekten metal sesi geliyordu ve acincada icindeki gres yagin ozelligini yitirmis ve siyahimsi bir renk aldigini gordum. Nihayetinde acip bakim yapmanin bi zarari olacagini sanmiyorum tam tersi daha teker daha akici oldugu icin faydali bile oldu.

6. Seyyah özkan

Seyyah özkan Kıdemli Üye

Adı:
    Özkan uzun
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Yok yalnış anladınuz milin üzerindeki kontralı vidalar gevşeyince yatakta vışlyk oluyor ve konik parçayı bozuyor o aşınmaların sebebi o yoksa yağdan zarar gelmez heralde

7. S.Çal

S.Çal Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    çok kötü durumda değil gibi yatak. Çok daha kötü durumda olanları hayata döndürdük. Bisikletçiler çok abartırlar böyle şeyleri açmayın etmeyin. elinizde doğru anahtarlar mevcut ise çok basit işlemlerle kontra işlemini yapabilirsiniz. Karıncalanmaları gidermeye gelince, elinizde matkap var ise 1 dk lık işlem ile sorunu giderebilirsiniz. Konik yatağı miline geri takın ve mili matkabın ucuna yerleştirin. Matkabı çalıştırın ve zımparayı deforme olan yere tutun. Yüzeyi pürüzsüz ve temiz hale gelecektir.(Direk zımpara ile zımparalamaya kalkmayın. Mutlaka mil döner vaziyetteyken zımparalayın) Bir çok shimano göbekte uyguladık bu yöntemi ve arkadaşlar sorunsuz kullanıyorlar:harika:

selfpower ve Deniz bunu beğendi.
  8. Uğur S.

Uğur S. Onursal Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:

2:58'e gidip bir inceleyin.

Atilla G., selfpower ve Deniz bunu beğendi.
  9. selfpower

selfpower Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Videodaki konik yatak kotu durumda gozukuyor. Suanlik ben zimparada etmeyeyim bi sure boyle kullanip degisiklikleri inceleyip ona gore işlem yapiyim.