arka freni söktüm yada söktüğümü zannediyorum ancak düzeltemedim.

onatartem

Üye
Tepki
2
Merhabalar, 2 hafta öncesine kadar bisikletimi yıkıyordum. bisikleti yıkarken arka frenlerle biraz oynadım. daha doğrusu çıkartmayı denedim. çünkü şu sıralar tekerim patladığında nasıl yapılcağını tam olarak bilmiyorum ve böyle ufak tefek şeyler deniyorum . bisikletin tekerini yapmak için orayı sökmek gerektiğini öğrendim ve denedim.

denemem başarısız oldu vazgeçtim. bisikleti yıkadıktan sonra şöyle temiz temiz bir sürüş yaptım o sırada fark etmedim ancak 1 gün sonra bindiğimde , arka freni sıkarken belirgin derecede zorlandığımı hissettim.arka frene basmak için daha çok kuvvet uygulamaya başladığımı fark ettim.sonra bunun o gün frenlerle oynamamdan kaynaklı olacağını düşünerek frenlerle biraz daha uğraştım ve en sonunda çıkartmayı başardım.şuan arka frenim tahmin edeceğiniz üzere çalışmıyor.(pabuçlar açılmış durumda) bisikletçide 10 km mesafede. yolda giderken tekerin kendiliğinden çıkmasından falan korktum(bisikleti takıp çıkarma ile ilgili hiç bir şey bilmediğimden her şeyden korkuyorum :) öğrenmeye çalışınca bu tip kazalar başıma gelebiliyor )

sökülmüş arka frene baktığımda ,frenlerin tellerinin vidalarla sıkışmış olduğunu fark ettim acaba dedim alyen anahtarıyla bu vidaları sökmek mi gerekiyordu da ben mi yapmadım falan . (yani freni tam olarak sökemedim mi )

size soracağım sorular şunlar :

1) 10 km mesafeye sadece ön frenle yavaş bir biçimde gitsem herhangi bir sorun olur mu ?
2) anlattıklarımdan anladığınız kadarıyla arka freni sıkmakta zorlanmamın sebebi bir yere su kaçmış olması falan mı yada o gün zincirlerimi yağlamıştım, ondan mı kaynaklı yoksa oynamamdan mı
3)arka freni sökmek için tam olarak ne yapmak gerekiyor ( böylelikle bende eksiğimi görmüş olurum çünkü buradan anlattıklarımla size hatamı sormamın bir yararı olacağını sanmıyorum)-ben size kendi yaptığımı söyliyim. frenin mekanizmasını iki elimle sıktım sonra kendiliğinden bir şekilde çıktı :) bana anlatan kişi öyle anlatmıştı.

Cevaplarınızı bekliyorum, teşekkürler

Scudo

oğuz d.

Üye
Tepki
6
Siz yine de arka freni düzeltin/düzelttirin bence. Her zaman için kombine fren daha iyidir. Her iki freni de kullanmak lazım durmak için.

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Siz arka freni işlevsiz hale getirerek lastiğin aradan çıkacağı genişliği sağladınız kabacs yorumlarsam. Freni tam olarak sökmek için dediğiniz gibi telleri de sökmek gerekir. Lastik tamiri için freni tam olarak sökmeniz gerekmiyor. Pabuçları tutan kolları janta doğru sıkıp olta iğnesine benzeyen içinden fren telinin geçtiğimetal parçayı soldaki kolda bulunan metal tutacağının içine geçirin, tam olarak yerine oturmasını sağlayın. kolları bıraktığınızda jantların rahatça döneceği mesafe olmalı freni eskisi gibi sıkabilmelisiniz. Eğer olmuyorsa tel biryerlerde sıkışmıştır tekrar deneyin.

Sorularınızın cevabı ise
1 - Evet 10 km safece ön frenle gidilebilir ama tehlikelidir. Yüksek hızlarda ve gidon sağa veya sola dönükken ön freni sıktığınızda takla atabilirsiniz. Yavaş ve dikkatli olmalısınız.
2 - Zannetmiyorum, teli tam yuvasına oturtamamışsızın diye düşünüyorum.
3 - Yukarıda yazmıştım ama sizin freni tam olarak sökmeniz gerekecek bir durumun başınıza geleceğini zannetmiyorum, sadece işlevsiz bırakıp boşluk oluşturmanız yetecektir.

• Beğen
Tepkiler: onatartem

onatartem

Üye
Tepki
2
@Tolga Günsezer

çok teşekkür ederim. tam olarak aradığım cevaplar bunlardı şimdi aşağı inip hemen deniyorum dediklerinizi , çok sağolun sonucu size söylerim.

onatartem

Üye
Tepki
2
dediklerinizi denedim fakat biraz yanlış anlamışım. öyle saçma bir şekilde oturttum ki metal tutacağa gözlerinize inanamazsınız görseniz. turuncu bir tel vardı(muhtemelen fren teli) o teli siyah kablodan çıkartıp o şekilde tutacağa yerleştirdim (böylelikle teli inceltip içeri sokabilirim diye düşündüm) ama saçma sapan bir şey düşünmüşüm büyük ihtimalle siz şuanda ne yaptığımı bile anlamadınız. uzun lafın kısası o metal tutacağa olta ucuna benzeyen şeyi ters koymuşum. mecburen teli sıkıştıran vidayı alyen anahtarımla gevşetip komple o sıkıştırılmış teli çıkartmak zorunda kaldım. çıkarttım ve ön frenden örnek alarak düzgün bir şekilde yaptım freni. ancak hala bastığımda kuvvet uygulamam gerekiyor. yanımda abim vardı , yıkadığım için arka frenlerin yağının azalmış olabileceğini söyledi siz ne düşünüyorsunuz ?

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Frenlerin yağları derken neyi kastediyorsunuz? Frenleriniz V Fren olarak anlamış ve ona göre yorum yazmıştım. (pabuçlar, fren telleri deyiminize istinaden) Fren yağı derseniz hidrolik disk fren anlarım ki olay çok değişir. Eğer hala V fren için konuşuyorsak pabuçlar janta uzak kalmıştır teli biraz daha gerginleştirirseniz sorun çözülecektir. bir ihtimal jant yanakları yağlanmış olabilir asetonla temizleyebilirsiniz. En iyisi siz bir resim koyun ona göre konuşalım.

onatartem

Üye
Tepki
2
@Tolga Günsezer

evet V fren kullanıyorum ve sanırım dediğinizden dolayı freni sıkınca zorlanıyorum. çünkü jant yanakları yağlandı zinciri yağlarken hatta bu yüzden freni sıkarken acı bir ses geliyordu. bunu düzeltmek için jant yanaklarını deterjanlı suyla sildim ve ön frenin sesini bitirdim arka frendeki seside azalttım (daha öncede olmuştu sildikten kısa bir süre sonra ses kesilmişti) ancak arka freni sıkarken hala zorlanıyorum sildikten sonra o konuda bir şey değişmedi

onatartem

Üye
Tepki
2
freni hallettim. ancak telle oynasamda beceremedim tam olarak eski haline getiremedim. yakın zamanda bakıma vericem zaten orda hallederler diye umuyorum. yanlız zincirr yağından olsa gerek ne yaptıysam arka frenin acı sesine engel olamıyorum. önü köpüklü bir suyla sildim. arkada sorun olduğunu fark etmemiştim arkayıda bugün asetonla sildim fakat işe yaramadı. ama aşırı derecede acı bir ses çıkıyor resmen fren sıkmaya utanıyorum yolda. insanlar tip tip bakıyor. :))