Arka fren bisikleti Durdurmaz!!!!

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

isparta32

Aktif Üye
Tepki
12
Arkadaşlar herkesin gözünden kaçırdığı ve bu yüzden de milletin kolunun bacağının kırıldığı bir konu var.

Herkes arka fren kullanıyor, lakin bu çok tehlikelidir. Bisikletide, motosikletide, arabayıda durduran ön frendir. Arka fren yavaşlatır, ön fren durdurur.

Çoğu kişi Ön freni hiç kullanmıyor. Fakat ön freni dengeli kullanmayı öğrenirsek çok daha hızlı dururuz. Ben ön freni kullanmayı iyi öğrenmek için arka freni çıkarmıştım, şu an hala arka frenim çıkartılmış durumda.

Scudo

behcetatinc

Forum Bağımlısı
Tepki
1.267
@isparta32

Maalesef siz yazılanları iyi takip etmemişsiniz. Durma esnasında iki frenin de kullanılması gerektiği defalarca yazıldı.

isparta32

Aktif Üye
Tepki
12
tmm ikisi bir kullanılırsa tabi daha iyi olur fakat ön en önemlisi

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Evet arkadasim, haklisin:)...

Ama Frenaj bir his isidir...
Kimseye soyle yapmalisin diyemezsin; Binen kisi zaten kendi rahat hissettigi sekilde durabiliyordur...

Ama evet...Dediginde de haklisin...Frenajda Butun agirlik merkezi anlik olarak one cekilir...Baski on tekerlektedir, o yuzden on fren onemlidir...
(Ki ben sadece on kullaniyorum sehiricinde, yardimci olarak bazen arka)...

Sonuc olarak herkesin kendi frenaj stili vardir...Tutupta arkayi sikmayin diyemeyiz;)

Saygilar, Iyi gunler:)

intikam91

Aktif Üye
Tepki
149
İsim
Sercan A.
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
arka frende durdurur ama ön frenle olan durma mesafesinin 3 katına yakın bi mesafede durdurur bunun nedeni ise normalde tekerleklere yarı yarı ya dağılan ağırlığın fren sıkılmasıyla kendi ağırlığınızın ön tarafa giderek arka daha kolay kızaklama yapmasıdır ve böylece durmayacaktır. Aynı olay bisikletle yavaş bir şekilde geri giderken ön fren arka fren gibi olacağı için bu sefer ön fren aynı duruma düşmüş olacak. Ben 2 frenide dengeli kullanıyorum ver çok kısa mesafelerde durabildiğim kanaatindeyim.

tekteker

Forum Demirbaşı
Tepki
125
İsim
Volkan
@Alican
kesinlikle haklısın kardeşm. iki frenide belli şartlarda,, belli oranlarda,, farklılık,, olabilecek şekilde refleksel hissel olarak alışkanlık haline getirmek doğrusu bunu beli standartlara sokamayız.
bu ön arka fren oranları şartlara göre farkında olmadan değişik oranlarda sıkabiliyosunuz.

AtilaF

Forum Bağımlısı
Tepki
924
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
iki frenin dengeli kullanılması gerekir bence. sadece ön freni sıkarsa arka tekerleklere binen yük azalacaktır. bisikletin üzerindeki duruşunuzu ona göre ayarlamanız gerekir. ama yalnızca ön freni kullanın bu doğrudur derseniz sizin uyarınıza uymam ben. ayrıca bazı yazdığınız mesajları okuduğumda da forumdan bilgileri iyice alamadığınızı veya bisiklet konusunda daha fazla araştırma yapmanız gerektiği düşüncesine kapılmaktayım.

kazasız ve bol pedallı günler.

isparta32

Aktif Üye
Tepki
12
Diyelim yağmurlu bir günde bisiklet kullanıyorsunuz yerler su ve çamur, arka frene dokunursanız hafif yavaşlamaya başlarsanız, çok basarsanız arka kaymaya başlar. normal hava şartlarında tabi değişir.

Yalnız benim demek istediğim anlaşılmıyor. çoğu kişi ön freni kullanmayı bilmiyor. hızlı bir şekilde giderken önünüze araba çıktığında arka freni sıktığınızda hiç bir şansınız olmaz. arka ve önü sıktığınızda da eğer dediğim gibi ön freni kullanmayı bilmiyorsanız ya o heyecanla önü çok sıkıp uçarsınız yada az sıkıp gene duramassınız.

Ön frenin kullanımını öğrenmek kesinlikle önemlidir. rutin frenlerinizde önü kullanın böylelikle pratikle ön frene daha çok hakim olursunuz.

Burak Meşe

Forum Demirbaşı
Tepki
260
Amaca hemen ulaşılmaz. Arka freni kullanmak bisikleti durdurma amacında bir adımdır. Sadece ön frenle bisiklet kullanmak akıllıca değil. Arka frene ani şekilde yüklenmediğin taktirde bir zararı yok. Bisikleti yavaşlatır. Ani yüklenirsende kayarsın. Ön frende ise takla atma riskin var. İkisinide kullanmak şart.

deutz

Forum Demirbaşı
Tepki
292
@isparta32

On freni kullanmayi bilmeyen arka freni kullanmayida bilmiyor olabilir.Sadece on freni kullanmakla pratik yapmiyorsunuz cunku esas pratik ikisini kullanarak olacaktir,siz suanda arka frensiz nasil tam performans alinir onu ogreniyorsunuz.
On freni tam performansli kullanmak nekadar zorsa arkayi kullanmakta ayni derecede zor.Birinde takla atiyorsunuz ama digerinde arka lastigi kaydiriyorsunuz,bunlar ayni derecede hatalardir bana gore.

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Dostum...
Ozur dilerim ama konu komik:rolleyes: ...

Konunun, foruma herhangi bir sekilde bilgi kattigini dusunmuyorum...
Sadece amator kullanicilarin kafasini karistiriyor...
Hatta bu tavsiyene kanip, ondan sonra kafa goz yarabilecek insanlarin dahi olduguna inaniyorum...
Daha fazla dikkat...
Tuonela adli arkadasimizin dedigine tamamen katiliyorum...

Kolay gelsin...Iyi gunler;)

AtilaF

Forum Bağımlısı
Tepki
924
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@isparta32

buarada verdiginiz örnekte yağmurlu bir gün yerler su ve çamur demişsiniz. eger bisikletinizde v-brake kullanıyorsanız ve jantlar dediğiniz gibi çamurlu ve ıslaksa sizin dediklerinizde olmayacaktır. benim esas demek istediğim açtığınız konu başlıklarında "benim dediğim doğrudur" yaklaşımıyla mesaj yazmanız ve kesin sonuçlara varmanız. burada tartışılır konusulur snucta herkesin ortak doğrusunda karara varılır. ama sizin konu başlığınıza bakalım. "arka fren bisikleti durdurmaz sırasıyle 3-5 ünlem". ıslak ve çamurlu zeminde sadece ön freni sıkın bakalım yerde vesikalık fotoğrafıız cıkıyormu cıkmıyormu.

benim şahsi fikrim, gürsel abinin (yesil bisiklet) yazmış oldugu bir yazı vardı %70 ön fren %30 arka fren diye. onu okudun ve boyle bir fikre vardın. orda anlatılan doğrudur. ama bunu arka fren kotudur.aaa kaka arka fren kullanmayın onu falan dersen yanlış anlaşılır yeni kullanıcılar tarafından. ki 22 haziranda yazdığın şu mesaj "arkadaşlar ben bisiklete başlayalı 6 ay falan oldu. günde 30 km sürüyorum. ara vermeden" beni seninde daha yeni oldugun konusunda ikna etti.

uzun lafın kısası, ben hala 2 freninde gerekli oldugunu ve tecrubeniz oranında o yüzdeleri kullanıştaki hissinize ve bisikletin tepkilerine göre değiştirebileceğiniz yönünde. ha sen kullanmıyorsan arka freni sök gitsin agırlık yapmaz sana ;)

• Beğen
Tepkiler: Alican

isparta32

Aktif Üye
Tepki
12
Öncelikle yapıcı ve yıkıcı yorumlara teşekkür ederim. bisiklette çok eski olmasam bile fizik kurallarındaan haberim var.

diyelim 30 km hızla gidiyorsunuz. arka veya ön frene basmaya başladınız. bisiklet durmaya başlayacak fakat üstündeki vücut gitme eylemini sürdürececektir ve o da durmak için maşadan destek alacaktır, böylece ağırlık öne yüklenecektir.

%70 ön fren %30 arka fren böyle bişey nerden hesaplanmış anlamadım. ısrarla vurguluyorum ki downhill, freeride gibi atraksiyonlar dışında arka frenin işlevi yoktur

AtilaF

Forum Bağımlısı
Tepki
924
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
herkes yapıcı yorum yapmış benim dikkattimi cektiği kadarıyla.
30 km ile giderken iki frene basarsan 2 saniye sürmez istediğin sürate inmen.
buarada maşa demişin , kitlenen mtb vs. road bike konusunda da bisikleti maşadan tutuyoruz diyordun. sanırım gidondan bahsediyordun.

bende ısrarla söylüyorum ve inatcıyımdır ;) arka frene ihtiyacın yoksa sökebilirsin.

NOT: bisiklette biraz ustalaştığında öne kayan ağırlık merkezini, poponu biraz arkaya vererek dengeleyebilirsin ;)

yavuzicmez

Daimi Üye
Tepki
109
abi alla akıl fikir versin arka freni çıkarmışsın filan:D

Spec

Forum Demirbaşı
Tepki
659
Bisikleti etkili bir şekilde durduran fren ön frendir. Ama ön frenin etkili bir şekilde durdurması arka frenin gereksiz olduğunu göstermez. İki fren de bence birlikte kullanılmalı. Çok ani durmaya kalktığında arka teker havalanır zaten sadece ön teker yere basar ve arka fren burada işe yaramaz. Ama ön freni de kullanamaycağın yerler var. Mesela ıslak asfaltta viraja girerken ön freni sık direk yere kapaklanırsın bu hafif kumlu asfalt veya arazi için de geçerli. Böyle zamanlarda yavaşlamak için arka freni kullanmak lazım. Yani bence iki fren de gerekli ve ikiside yerine göre kullanılmalı.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Eğer ki arazide, özellikle teknik iniş bölgesindeyseniz, ön frenin ölümcül olacağını bilmeniz gerekir. Arka frene muhtaçsınızdır. Sadece ön frenle inilmez mi? İnilir. Ancak bu riski almaya normal şartlarda gerek yok.
Tavsiyem, iki freni beraber kullanı ve dozajlamayı iyi öğrenin. Bunun için de iyi pratik yapın ;).

Elman TEMEL

Forum Bağımlısı
Tepki
868
@Alican

evet alican konu biraz komik ve eksik bi bilgiyle açılmış.....

BuRroM

Forum Bağımlısı
Tepki
218
@isparta32

Ankara ODTÜ yarışındaki teknik inişlere gelip sadece ön frenle inmeyi bir denemeni isterim.. O kadar mühendisler gerreksiz şeyleri niye koysunlar ki bisiklete?? Gereksiz bir konu olmuş bence bu..

• Beğen
Tepkiler: Alican

isparta32

Aktif Üye
Tepki
12
Arkadaşlar sadece ilk masajımı okuyorsunuz downhill de arka fren gerekli tabi yazdım. tepe inişinde ön fren tabiki kullanılmaz. benim dediğim günlük kullanımda

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.