arka fren ayarı

murex4951

Üye
Tepki
25
Merhaba herkese,bir konu hakkında danışacaktım sizlere.Bisikletimin arka frenini sıktığımda sadece kayma oluyor,ön frende öyle bir sıkıntı yok,oldukça sert ön frenler,hiç kayma olmuyor.Evde nasıl yapabilirim ayarını,yoksa normal midir o kadar kayması.

Scudo

behcetatinc

Forum Bağımlısı
Tepki
1.267
Merhaba,
" kayma " ifadesinden lastik kızaklaması şeklinde bir mana anlıyorum. Yavaşlama veya durma esnasında ön ve arka frenlerin birlikte kullanılması daha verimli sonuçlar göstermektedir. Benim fikrim, lastiğin kızaklaması ayarsızlıktan değil, durma ivmesini ön fren ile desteklememenizden kaynaklanan bir durum.

murex4951

Üye
Tepki
25
kesinlikle öyle,ben bunu evde kaygan düz zeminde sadece arka freni sıkıp denedim,o zaman kayıyor,ama sadece ön freni sıktığımda kesinlikle oynamıyor,çok sıkı yani.tabiki kullanırken ön ve arka freni beraber sıkıyorum.dediğinize göre bir sorun yok,o şekilde kullanabilirim.teşekkür ederim behcetatinc.

N0YAN

Aktif Üye
Tepki
130
İsim
Noyan
Bisiklet
Canyon
Merhaba
2 gündür arka frenimin tutuşunda sıkıntı var, bisikletçiye de götürdüm, kendim de çok uğraştım fakat sonuç tatmin edici değil.%30 civarı bir güç kaybı söz konusu, üstünde değilken freni ölümüne sıkmam gerekiyor lastiğin hareket edebilmesini engellemek için, halbuki ön fren sıktığım gibi hem tepki veriyor hem de sımsıkı tutuyor lastiği.Bir diğer sorun da sti koldaki boşluk, sol freni sıktığım anda tepki alırken sağ frenin tepki vermesi için o boşluğu geçmesi gerekiyor, yani kısaca hem fren kolumda boşluk var hem de frenim eskisi gibi tutmuyor

jantın fren yüzeyini ve pabuçları güzelce temizledim, yağ olmadığına eminim, bu sorunu nasıl çözebilirim ?