Arka dişlileri sökmek

Tepki
3
Bisiklet
Bianchi
Merhabalar arkadaşlar, bisikletin arka dişlilerinden en ufağı çatladı bu yüzden sıkıştıramıyorum. Öyle olunca tabi pedal boşa dönüyor. Bisikletçi yeni dişli alacaksın dedi sabah aldım fakat sabahtan beri değiştirmek için uğraşıyorum. Dişliler zaten tekeri çıkarınca döküldü fakat dişlileri sabitleyen o yuvarlak büyük vida diyeyim artık göbekten ayrılmıyor. Bunu nasıl sökebilirim. Özel bir anahtarımı var yoksa benim gözden kaçırdığım bir şey mi var?

Scudo

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
O somunu çevirmeye çalışınca dişilerde döner , bi tane yağ filtresi anahtarı veya başka uygun bir malzemeyle dişlileri tutup somunu öyle çevireceksin.

Tepki
3
Bisiklet
Bianchi
yağ filtre anahtarı yok malesef. Alternatifi varmı? Göbekteki ufak somunu söktümde bir faydası olmuyormuş onu sökmenin :) büyük hala banamısın demiyor kıpırdatamadım yerinden.

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Elinde eski kullanmadığın zincir varsa zinciri dişliye dola tornavida pense vs ile sıktır öyle tutmaya çalış.

Tepki
3
Bisiklet
Bianchi
var, bunu bi deneyeyim :) şimdi bir heves gittim hemen ama zinciri dişliye doladığımda sola çevirirsem zaten boşa dönüyor sağa çeviremiyorum çok sıkı. ne tarafa döneceğinide bilmiyorum işin kötü yanı.

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Zinciri dişilye doladıktan sonra dişlinin dönmediği tarafa yani sağ tarafa doğru yüklen , somunuda normal sökme yönü yani sol yöne çevir. Dişliyi sağa doğru tutarken somunu sola doğru çevir.

• Beğen
Tepkiler: motörhead
Tepki
3
Bisiklet
Bianchi
hocam birimiz bir yeri yanlış anlıyoruz ama nereyi.
Şimdi zinciri en küçük dişliye taktım döndürmesi kolay olsun diye.
dişliyide büyük somuna taktim.

yani zinciri sağa asılıp büyük somunu döndürmeye çalışıyorum.
bunu yaparken somunu nasıl sola çevireceğim

hocam birimiz bir yeri yanlış anlıyoruz ama nereyi.
Şimdi zinciri en küçük dişliye taktım döndürmesi kolay olsun diye.
dişliyide büyük somuna taktim.
yani zinciri sağa asılıp büyük somunu döndürmeye çalışıyorum.
bunu yaparken somunu nasıl sola çevireceğim

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Fotoğraf çekme şansınız yok mu ?

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Dişliler dökülmeseydi eğer , o göbeğin üstünde olacaklardı ve o zamanda zinciri sarıp çevirme işlemi uygulanacaktı . Döküldükleri için şimdi o göbeği ayarlı pense veya büyük boru anahtarıyla tutup çevirmeniz lazım

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Takıp takmamak değilde sonuçta bu dişli janta ortadaki küçük somuna kontra olarak oturtulmuş , yani dişliyi sağa doğru tutup somunu çevirdiğinizde dişli göbeğiyle birlikte çıkar , sizin dişliler de döküldüğü için o göbeği tutup çevirmek gerekiyor , artık dişliyi takarak veya takmayarak hangisi daha kolay ise öyle deneyin , sonuçta çıkması gerekir :p

İlker Özdemir

Aktif Üye
Tepki
72
Bisiklet
Salcano
Kaseti takıp zincir ile tutup saat yönünde yüklenin İç kısımdan ise ruble anahtarı ile tutup saat yönünün tersine çevireceksiniz. ruble anahtarı da lazım anlayacağınız o vidayı içtende tutmanız lazım yani :)

BU arada göbegin içine girmemesi şartıyla wd40 tarzı bir bas sökücü yağlayıcı kullanırsanız (sonra temizleyin gevşer durur ) daha rahat olur .

(İnşallah yanlış anlatmamışımdır :) )

Biraz geç kalmışız :)

orhan0911

Forum Demirbaşı
Tepki
144
Bisiklet
Mosso
Arka Jant Göbeği

1.İşlem: Mandallı veya alyan başlı vidayı çıkartın ve aynı ön göbekteki gibi göbek anahtarı ve ayarlanabilir anahtar ile arka göbeğin orta milini sökün. Mil yataklarına ve bilyelere ulaştınız.Rubleyi sökmek için ruble anahtarınızı yerleştiriniz ve ruble tutucu ile uygun bir dişliden sıkıca tutturunuz. İkisini ters yönde kuvvetli bir şekilde çeviriniz. Rublemizi sökmüş bulunuyoruz.

2.İşlem: Arka göbeğin kaset bölümü sökmek için 10 numara alyan anahtara ihtiyacımız var. (Göbeklerin markalarına göre sökme anahtarı farklılık gösterebilir. Bizim Göbeğimiz Shimano modelidir.) 10 numara alyan anahtarı kaset göbeğin içine resimdeki gibi yerleştiriyoruz. Sonra açma yönüne doğru çeviriyoruz.

3.İşlem: Saf alkol ile parçalarımızı tek tek temizleyip gerekli bölgelere bir miktar yağ sürüyoruz. İlk önce kaset göbeği yerine takıyoruz ve iyice sıkıştırıyoruz. Sonra rublemizi sırası ile yerleştiriyoruz. Ruble anahtarını kullanarak sıkıştırıyoruz.

Tepki
3
Bisiklet
Bianchi
göbeğin tam ortasında bulunan ufak somunu diyorsanız o boşa dönüyor şuan. onu sağa sola çevirdiğimde dişliyi etkilemiyor. boşa dönüyor yani o. Yeni aldığım dişliye baktım iç kısmı somun. çevirip takıp çıkarılacak şekilde. bu arada dişli takılmış hali

ruble anahtarım şuan yok malesef. bu bisiklet böyle kalacak anlaşılan.
Elimde ingiliz anahtarı var, alyan var, tornavida seti var,pense, levye :) genel tamir aletleri. niye tekerleği direk götürmediysem bisikletçiye. yakın olsa çıkıp gideceğimde...

hocam şimdi anlamadığım o alyan anahtarı giden yerde bulunan vidayı nasıl sökeceğiz. onun bir tarafındaki somun açılıyorda diğer tarafı açmak için milisabit tutmak lazım oda pek mümkün olmadı.