Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arka dişliden gelen ses

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında erginsak tarafından paylaşıldı.

1. erginsak

erginsak Yeni Üye

Seviye:
    Merhabalar,

4 aylık Scott Aspect 50 bisikletim var.Nadir kullanırım.Aldığımdan beri şöyle bir sorun mevcut ;

Arka dişlide orta ve küçük kısımlarda hepsinde olmasada çoğunda şıkırtı sesi oluyor.Bazende pedalda boşluk yapıyor.Ön dişlide sorun yok vitesi kuralına uygun olarak kullanıyorum.Nihayet miskinliğimi atıp bisikletciye gittim bugün.Sen bisikletle önümden geç ben dinleyecem dedi.Dediği gibi yaptım.
    Adam göre çok yüksek ihtimalle arka dişlide yada düşük bir ihtimalle zincirde sorun var.Bana gayet mantıksız geldi yeni bir bisikletin dişlisinde sorun olması.

Aldığım yerede götüremiyorum ziraa Ankara'dan Erdoğan Bisikletten aldım ben ise Kocaeli'ndeyim.

Sizce neden kaynaklanır bu problem ? ne yapmam gerekir ?

Teşekkür ederim.

2. Şafak Başlar

Şafak Başlar Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Konuyu takipteyim ,aynı sorun bende de var. H ve L vidalarını kurcaladım ama yapamadım. Bence ayarsızlıktan oluyor.
    Ayrıca , H ve L vidaları neyi değiştiriyor yazarsanız sevinirim.

3. Muammer D.

Muammer D. Üye

Seviye:
    Arka attırıcı üzerindeki vidalardan bahsediyorsanız o vidalar attırıcının en üst ve en altta nerede duracağını belirlemek için kullanılır. Yani 1. vitesteyken vitesi arttırmaya çalıştığınızda zincirin dişliler ile tellerin arasına düşmesini engeller. Aynı şekilde zincirin en küçük dişliden aşağıya düşmesine de bu vidalar engel olur. Bir de vidaları gereğinden fazla sıkarsanız zinciri en üst dişliye ya da en alt dişliye indiremezsiniz.

Şafak Başlar bunu beğendi.
  4. ilker çelikcan

ilker çelikcan Kıdemli Üye

Seviye:
    Bende de aynı sorun var.
    Ne var ne yok söktüm, yağladım, taktım.
    Bir tek kaset iç mekanizmasını sökmedim, onunla ilgili olacağını da sanmıyorum.

Benim de aklıma zincir geliyor. Çok dikkat edince aynı ses çok hafif ön dişlilerden de geliyor sanki. Dişli küçük olunca zincir sesi belirginleşiyor olabilir.

Bir de kaseti geri takarken iyi sıkmamış olabilirim, dişliler sanki biraz oynuyor gibi. Belki daha önce de gevşekti ve sesi bu yapıyor olabilir. Bir ara iyice sıkıp kontrol edeceğim.

5. Emin Zeki Tok

Emin Zeki Tok Yeni Üye

Seviye:
    Sesin arkadan geldiğinden eminmisiniz?Bisiklette bazen sesin geldiği yer yanıltıcı olabiliyor.
    Bence ön attırıcıya bir bakın.Zincir ön attırıcıya sürtüyor olabilir.Zincir orta aynadayken ruble de de küçüklerde (veya büyüklerde)iken ön attırıcıya sürtebiliyor.Eğer sorun o ise ön vites kolunun ucunda (Aynı fren kollarında olduğu gibi)ince ayar yeri vardır.Onu ileri veya geri çevirdiğinizde ön vites teli gevşer veya gerilir.Eğer problem tahmin ettiğim yerde ise siz teli biraz gererseniz sorun çözülebilir.

Kolay gelsin

6. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    zincir uzaması hadisesinde de aynı şıkırtı ve pedal boşalması olur diye biliyorum ben

erginsak bunu beğendi.
  7. Muammer D.

Muammer D. Üye

Seviye:
    İmkanınız varsa bisikletinizin vitesini zincir en küçük dişlilerde olacak şekilde (muhtemelen 8. viteste) değiştirin ve aşağıdaki resimdeki gibi tam cepheden fotoğrafını çekip yükleyin. Bu şekilde daha iyi yardımcı olabiliriz. Benim tahminim de zincirin uzun olması yönünde. Zincir gereğinden uzunsa küçük dişlileri kullandığınızda arka attırıcı üzerindeki dişliler birbirine temas eder ve devamlı ses çıkartırlar. Vites değiştirip büyük dişlilere geçtiğinizde zincir gerildiği için arka attırıcı açılır ve temas kesilir. Yani ses de kesilir. Arka attırıcıya cepheden bakarken pedalı elinizde çevirip aynı zamanda vites değiştirirseniz daha iyi anlarsınız sanırım.

erginsak bunu beğendi.
  8. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Muammer bey öncelikle foruma fotoğraf yüklerken lütfen 640X480 formatında yükleyin.

Soru kısmına da gelince o ses bir çok sebepten gelebilir.
    Zincir rublenin dişlerini tam ortalamıyordur ondan yapabilir.(ayar sorunu)

Aktarıcıda L-H ayar civatalarından başka bir tane de gerginlik ayar civatası vardır onun gevşekliğinden yapabilir.

Zincir fazla çapraz kullanımdan dolayı milleri açma yapmıştır ondan yapabilir.

İlk aklıma gelenler bunlar......

erginsak bunu beğendi.
  9. Eray Helvacı

Eray Helvacı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Merhaba ben yeni üye oldum benim bir sorunum var L-H yANİ SOLDAKİ VİTES ÇOK ZOR DÖNÜYOR HATTA DÖNMÜYOR DENECEK KADAR ZOR DÖNÜYOR nE YAPMAM LAZIM İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

10. erginsak

erginsak Yeni Üye

Seviye:
    Yardımlarınız için teşekkür ederim.
    Konuyu Erdoğan Bisiklet'e sordum.Gelen cevap aynen şu şekilde ;

"ergin bey.. bisiklet ile 3-4 bin km yol yapmadı iseniz zincir veya
    dişlide bi problem yoktur.. bisikletiniz basit bir vites ayarına
    ihtiyacı var.. vites kollarını ön 1 arka 8 e getirin ve kadro altından
    geçen tellere bi bakın gevşeklik varmı.. var ise o telleri germeniz
    gerekecektir. bunlar ağırlık binmesine bağla olarak şekillenen
    gevşemelerdir. gitar akortu gibi dusune bilirsiniz. zamanla gevşeme
    yapar ve vites geçip geçmeme arasında kalır..

eğer bunların dısında bi problem var ise ancak istanbulda scott
    bayıleri var. onlardan yardım alabilirsin.. kocaelinde maalesf bi
    bayimiz yok..

iyi gunler dilerim"

Dedikleri gibi yaptım ,telin gayet gevşek kaldığını gördüm.İşlem basit gibiydi (civatayı sök-teli ger-sık) ancak yinede dünkü bisikletciye gittim.İlk germe denemesinde zincir dişliden çıkıp teker arasına sıkıştı.Sonra adam biraz gevşetti L-H ile filan oynadı.Şuan baya iyileşme var bazı viteslere pedalda hafif titreme ve az ses oluyor onun dışında sıkıntı yok.Böyle kullanmaya devam edicem sanırım.

Bu arada dişlinin değişmesi gerekiyor notunu veren bisikletci ben düzeldi gibi dememe rağmen dişli bozuk senin bende dişilli var ama takarsam 2.el durumuna düşer demesiyle pek samimi olmadığı kanısına vardım.

Saygılarımla..

Şafak Başlar ve ilker çelikcan bunu beğendi.
  11. ilker çelikcan

ilker çelikcan Kıdemli Üye

Seviye:
    Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Keşke bendeki ses de ayardan olsaydı.

12. Reahax

Reahax Forum Demirbaşı

Adı:
    Recep
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bendede ruble en küçükteyken ses geliyor. Pedal çevirirken vitesi elimle az geriye itince ses kesiliyor. Bu durumda zincirmi uzun ?
    Henüz 150 km kullandım, zinciri çapraz kullanmamaya özen gösterdim. Çözüm olarak ne yapabilirim, zinciri mi kısaltmalıyım ?

Merida Speeder T3.

13. cyling35

cyling35 Yeni Üye

Adı:
    ayberk
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    selamlar,ben bisikletimin arka göbeğini açtım baya kirlenmiş daha öncede böyle bir temizlik yapmıştım diğer bisikletimde ama bu ilk defa başıma geldi.Parçaları temizledim tekrar gresledim vs tam taktım yerine pedalı çevirmeye başlayınca bir ses geliyor ama sadece 5-6-7 . dişlilerde geliyor bu ses biraz kurcaladım rublenin öne arkaya doğru oynadığını gördüm fakat pedalı bırakınca ses çıkmıyor acaba bunun sebebi ne olabilir ?