Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

arka dişlide sorun!

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında konusances tarafından paylaşıldı.

1. konusances

konusances Üye

Seviye:
    vites 5 ve 6da sanki vites değiştiriyormuşum gibi çatıt çatır ses geliyor.bisikletcim nedenini o dişlilerin eskidiğini söylüyor ve değişmesi gerekiyormuş.Bende ne olduğunu bi türlü anlamadım size sorayım dedim.

2. Furkan Özdağ

Furkan Özdağ Kıdemli Üye

Seviye:
    Dişli de sorun yoktur büyük ihtimalle attırıcının ayar vidasıyla düzeltilebilecek bir sorundur..Ayrıca konu yanlış bölümde..

Fatih Ertörün ve kultigin bunu beğendi.
  3. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Disli marka model ve vites sistemi marka model alabilir miyiz?

4. Bülent Bayer

Bülent Bayer Aktif Üye

Seviye:
    dişlin aşınmış. değişmesi gerekiyor. senin dişli muhtemelen 6lı. en sert dişler 5. ve 6. çarklar olduğu için onlar çok daha önce aşınır. bisiklet dururken birden yüklenirsen çart çart diye çeyrek pedal öne atar. oranı buranı kadroya vurma ihtimalin var. zorlamadığın sürece bir süre daha kullanabilirsin. ama sana tavsiyem dişliyi söküp içini mazotla temizlemek ve gresleyip yeniden takmak. faydalı olacaktır. zaten o dişli 10 lira bir şey, paran varsa yenisini taktır derim.

5. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Değişmesi gerekiyor demeyin hemen bence. Vites ayarı kaçmıştır. 1-2 ayar ile eski haline döner muhtemelen. Rubleler kolay kolay arızalanmazlar. Bisiklet yeni ise teller oturuyordur gevseme olmuş olabilir. Forumda vites ayarı yapmak ile ilgili konular var basit bir arama ile ulaşabilirsin.

kultigin bunu beğendi.
  6. özgürakbuz

özgürakbuz Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    sizde bisiklet tamircisini zenginmi ettirceksiniz.Bisiklet tamircisi işi bilio bi parçada ayarsızlık varsa bozuk deyip parçayı değişir

7. kultigin

kultigin Üye

Seviye:
    Benim bisikleti yeni almıştım aynı konuşanses nikli arkadaşın bahsettiği benzer sıkıntıları bisikleti aldıktan 10 gün sonraları yaşadım.Şehir içinde pedala yüklenince çıkan sesler çevredekilerin dikkatini çekecek derecede olduğu için utancımdan pedallara usul usul basıyordum.:D Forumda yakın zamanda açmış olduğum başlığa bir arkadaşın tavsiyesi üzerine arkavites aktarıcının üzerinde ki vidadan tel gerginliğini ayarladım kendimce %100 olmasada becerim oranında %80 çözüm (geçişlerde arasıra takılmalar oluyor ama geçiyor ve ses çıkmıyor artık yindede arada tecrübe kazandıkça ayarlıyorum azar azar) sağladım.Sanırım aynı tel gerginlik problemleri frenlerdede oluyor.Bu durumlarda dişli aşınmalarından önce Tuonela nikli arkadaşın belirttiği gibi tel gerginlik ayarının kontrol edilmesinde fayda var diye düşünüyorum.Bana yapılan ve uyguladığım tavsiye aynen şöyle idi"Sorununuz telin yeterli gerginikte olmamasından kaynaklanıyor. Yani dediğiniz gibi ayar bozukluğu.

Vites değiştiricinizin modelini bilmiyorum ama kablo çıkışının olduğu yerde bir ayar vidası vardır. Bu arka aktarıcınızın üzerinde de modeline bağlı olarak bulunabilir. Bunlardan biri ile teli gerdirebilirsiniz. Vitesi en üst dişlide olması gereken konuma getirin vites atana kadar teli gerdirin.

Basitçe bu şekilde çözebilirsiniz sorunu."
    Sağlıklı günler

Furkan Özdağ bunu beğendi.
  8. Can Sonbay

Can Sonbay Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Eski günlerimden bilirimki mahalle bisikletçiler fazladan mal satabilmek için ellerinden gelenleri yaparlar.Mesela bi keresinde iç lastiğim patladığında bana dış lastiğiminde değişmesi gerektiğini söylemişti ki dış lastik yepyeni , lastiği patlatanda ufak bir dikendi. Bu yüzden mahalle arası bisikletçilerinin her söylediğine inanmamak faydalı olabilir.
    Eğer rubleniz yeniyse muhtemelen vites ayarında bir sorun çıkmıştır.Bisikletten iyi anlayan bir arkadaşınıza veya iyi bir bisikletçiye götürüp gösterirseniz durumu daha net bir şekilde öğrenebilirsiniz.
    Umarım sorununuz hâllolur.
    İyi günler,iyi forumlar dilerim..
    Can