Arka Dişli Yaglanması

bykomik

Üye
Tepki
47
bisikleti alalı 3 ay oldu ne tür bir yag kullanmalıyım makine yagı olurmu

Scudo

BurakCan

Aktif Üye
Tepki
88
İsim
Burak Can
Bisiklet
b'Twin
Ben 10 numara motor yağı ile yağladım, çok ince bilirsiniz. Genel kullanım açısından gayet güzeldi ama bir süre sonra kadro vb. yerlerde yağ çok ince olduğundan sıçramalardan dolayı kirlenmeler yapıyor. Bir de su gördü mü gidiyor.

2 gün önce farklı bir makine yağıyla yağladım, daha yoğun. Ama o da çok toz tutuyor. Toz toprak ile işiniz yoksa kullanın bence bu tür daha kalın yağları.

Eğer sürekli uğraşmaktan bıkmazsanız ve toza toprağa giriyorsanız benim tavsem 10 numara motor yağı kullanıp her kullanımdan sonra bisikletin genelini, zincir ve dişlilerden yağı da sökerek temizleyin. Her kullanımdan önce de yağlama yapın.

Benimki sadece acemi tavsiyesi tabi ki. Usta abilerimin tavsiyesini de dinlemek lazım. Bir de başka bir konuda daha tartışılmıştı sanırım bu konu.

sonEr´´

Forum Bağımlısı
Tepki
1.421
Bisiklet
Salcano
en guzeli pas sokucu sprey hem rahmetsız hem temızlıyor hemde yaglıyor ;D

BurakCan

Aktif Üye
Tepki
88
İsim
Burak Can
Bisiklet
b'Twin
@sonEr´´

Bahsettiğiniz şey wd-50 ve türevleri ise yağlama yapmıyor bu spreyler. Sadece temizliyor.

Güvenç Terzierol

Forum Bağımlısı
Tepki
251
Bisiklet
Salcano
peki bu WD 50 tamamen üzerindeki pisliği faln atıyormu yoks bi benzin yada mazot a faln mı batırmak lazım yani benim isteğim yağdan faln tamamen arınması ve sonrada temiz bi şekilde yağlamak.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
WD-40 tertemiz yapar, şüpheniz olmasın. Ama uçucu olduğu için bir süre sonra yağ falan kalmaz. Sonrasında mutlaka yağlamak gerekiyor.

Bu arada tembel işi olsun derseniz:
Mazotu zincire sürün ve öyle binin. Ara sıra bezle silip, mazotu yenileyin. Böylece temizlemiş olursunuz. İşlemi bir kaç kez tekrarladıktan sonra da yağlarsınız. (Kadro, jant ve lastiğe mazotun çözdüğü yağlı pislik sıçrıyor, arada temizlemekte fayda var.)

sonEr´´

Forum Bağımlısı
Tepki
1.421
Bisiklet
Salcano
wd 40 deılde baska 1 urun kullanmıstım onda yaglama ozellıgı vardı ısmını orenır ogrenmez koyucam buraya

Mustafa Volkan Koca

Forum Bağımlısı
Tepki
513
en iyisi pas sökücüyle temizleyip sonra çok hafif bi sekilde yağlamak fazla yağlanırsa cok fena pislik topluo kapkara bi renk alıyor parçalar

M.Uğur Özkol

Aktif Üye
Tepki
25
pas sökücüler zincir yağlaması için değildir hatta içindeki bazı maddelerden dolayı zincire zarar verir,yeni shimano zincir aldım kullanma kılavuzunda böyle yazıyor.

scuba1

Üye
Tepki
35
Bisikletimi alalı 5 ay kadar oldu,kendi orjinal yağı çok başarılıydı fakat toprakta binmekten arka aktarıcı simsiyah oldu toplanan toz topraktan.bi plaskit bardağa mazot koydum,diş fırcasıyla zinciri ön ve arka aktarıcıyı iyice temizleyip temiz bi bezle iyice sildim tertemiz oldular yeni gibi.Fakat bu işlemi yaparken arka göbeğe ve orta göbeğe mazot kacırmamaya bakın,mazot içerdeki yağı çözerek dışarı akıtıyor.temizlik işlemi bitince singer dikiş makinası yağıyla zinciri yağladım.sessiz ve sorunsuz çalışıyor,vites değişimindeki rahatlık ele ve göze belirgin olarak yansıyor tavsiye ederim.

Mustafa Volkan Koca

Forum Bağımlısı
Tepki
513
bende bir sprey yağlayıcı adım ama hiç memnun degilim okdar dandikmişki kalıp halde kaldı ve uzerinden cıkaramıyorum mozot en iyi temizlik bence