Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

arka dişli sorunu ?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında muhammet keleş tarafından paylaşıldı.

1. muhammet keleş

muhammet keleş Aktif Üye

Seviye:
    herkese iyi akşamlar , bugun arka dişliyi ve zinciri sileyim dedim tekerı söktüm arka dişliyi silerken baktım ki dişli oynuyor yani dişlinin önüne geçince dişli ileri geri yapıyor acaba bi sorun olurmu yada tamir olurmu cevaplarınızi bekliyorum şimdiden teşekkürler

2. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Sisteminin kaset dişli ve 8 li olduğunu varsayarak aşağıdaki linkten yardım ile anlatayım.(linkteki sayfayı başka sekmede açarsan daha faydalı olur)

http://techdocs.shimano.com/media/t...CS-HG40-8I-ao-1915A_v1_m56577569830608757.pdf

1 nolu kapak kısmını 5 nolu lokma yardımıyla sıkacaksın(Bu lokma aynı zamanda center lock rotor lokmasıdır)

Eğer bu torklama işlemi boşluğu almaya yetmiyorsa 1 nolu kapak ile 2 nolu ilk dişli arasında çok ince bir pul göreceksin bu puldan bir tane daha yapacaksın (kutu kola kutusu makasla çok rahat kesilerek aynı puldan yapabilirsin) tek pul yetmez ise boşluğa yetecek kadar ince pul atabilirsin.

Rubleyi ilk sıktığında boşluğu alamaz isen kapak ile ilk dişli arasına pul koymak için rubleyi sökmen gerekiyor bunun içinde ruble lokması ile birlikte şu aparata da ihtiyacın olacak.(alamam dersen ben kendim eski bir zincirden yapmıştım 2 yıldır sorunsuz kullanıyorum)

http://www.deltabisiklet.com/?_Args=_ProductInfo,423,OdesisMc

Böyle boşluklu kalsın ne zararı var dersen de bu boşluk ilerleyen zamanlarda zincir,ruble ve arka göbeğinin filiper kısmının içindeki bilye yataklarını bozacaktır.

muhammet keleş bunu beğendi.
  3. Semih_ÇELİK

Semih_ÇELİK Forum Bağımlısı

Seviye:
    bu boşlugu neden yapar ?. nası bi kullanımdan olusan bi sorundur. ve okudum ama bunu kendim yapamam bu işlemi bisikletciler yapıyormu ? ugrasmayıp sıfır dişli alsak daha mantıklı değilmi :)

4. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bir rubleyi sıkmak yerine sıfır almak bence hata olur. ayrıca yeni aldıgınıda sıkmazsan aynı sorun ile karşılaşırsın.Neden olur kısmınada gelirsek kullanımla ilgisi yok genelde sıfır bisikletlerde ilk kullanımdan itibaren 15 gün içerisinde(yaklaşık 100 km) sonra sıkılması ve kontrol edilmesi gereken civatalar vardır.Genelde bunları kimse önemsemez ilk bakıma kadar hiçbir yerini kontrol de etmez.Bu rublede öyle bir civatadır.Kapak kısmının altındaki ince pul özelliğini yitirir ve gevşemeye sebep olur.yapma kısmınıda yazarsam yukarıda gösterdiğim takımlar yoksa yapamazsınız o yuzden bisikletçide 5-10 dakikada onarılacak bir durum.Tabi bu boşluk varsa yoksa götürüp de söktürmenin anlamı yok.

muhammet keleş ve Semih_ÇELİK bunu beğendi.
  5. Semih_ÇELİK

Semih_ÇELİK Forum Bağımlısı

Seviye:
    anladm benim arka kısımdan tıkırtı ve ugultu geliyordu tüm bilyaları sıfır takdı bisikletci simdi işe felaket durumda arka dişli oynuyor oynamayı bırak göbek atıyor resmen bu adam nası böle bi hata yapdı neden sıkmadı acaba tekeri son sürat hızlandırıp pedalı durduruyorum teker dönerken resmen fırlıycak gibi oluyor arka dişli :(

6. muhammet keleş

muhammet keleş Aktif Üye

Seviye:
    ben yapamadım götürdüm bisikletçiye 2 dk da yaptı gayet güzel oldu