Arka aydınlatma arayışları

Scudo

TontonCocuk

Daimi Üye
Tepki
959
İsim
murat
Bisiklet
Bisan
@deathsidestory çok ciddi paralar bu ürünler. Bir arka ışık için değer mi sorusu geliyor insanın aklına.

70 tl
100 tl
120 tl

bunları alıp taksam arkadan hanzonun biri vurursa görmeyipte içim o zaman yanar :)

deathsidestory

Daimi Üye
Tepki
496
İsim
Cem
Bisiklet
Diğer
@TontonCocuk Böyle düşünmekte çok haklısın. Ben de aynı şeyi düşündüm ama çok basit hesapla, en az 5 tane ucuz ürün parçaladığım olmuştur. Ya ledi bozulmuştur, ya bağlantı yeri kopmuştur, ya şarj almamaya başlamıştır.. Bu ürün yapı itibariyle çok sağlam, eline aldığında farkı göreceksin. Öyle kolay kolay kırılabilecek bir ürün değil. Ben de siparişi verirken içimden seninle aynı soruyu sordum ama elime ulaştığında, ışık kalitesini gördüğümde iyi ki almışım dedim. Kaza bela olmazsa uzun yıllar kullanabilirsin böyle ürünleri. Ayrıca para verdiğin ürünün garanti şartlarından da yararlanabilirsin. 20 liralık ürün bozulunca peşinden koşmuyorsun, gidip yenisini alıyorsun. Kargosunu ödediğine değmiyor çünkü. Bana gelen arka ışık şarj almıyordu, Erdoğanlar'la konuştum, sorgusuz sualsiz değiştirdiler. Velhasıl, bazen kesenin ağzını açmak gerekiyor diye düşünüyorum. Zaten Haziran ayında avrupa turuna çıkacağım için tırt malzemelerle yola çıkamazdım, o yüzden en ufak malzemesine kadar her şeyi özenle seçip alıyorum. Biraza fazla öde ama bir kere al derim ben. Alacağın ürünün marka modelini arat, youtube'da ya da yabancı sitelerde mutlaka tanıtımını görürsün, sana fikir vermek için yardımcı olacaktır..

TontonCocuk

Daimi Üye
Tepki
959
İsim
murat
Bisiklet
Bisan
@deathsidestory güzel bir bakış açısı. Teşekkür ederim. Düşününce mantıklı geliyor. Peki bu 3 üründen moon 70 uyumlu olur mu sele boruma? Usb ve piili olan arasında ne gibi fark vardır bir diğer modelde.

• Beğen
Tepkiler: deathsidestory

deathsidestory

Daimi Üye
Tepki
496
İsim
Cem
Bisiklet
Diğer
@TontonCocuk Sipariş etmeden önce firmayı ararsan mutlaka sana bağlantı aparatları ile ilgili gereken bilgileri verirler. Bilmeden seni yanlış yönlendirmek istemem ama kutu içinden muhtemelen birkaç farklı bağlantı adaptörü çıkacaktır. Yine de en doğrusu satıcıya sormak ;)

USB ve pilli arasındaki fark biraz ekolojik, biraz da zaman ve olanaklarla alakalı. Ben USB şarjlı modelini aldım çünkü tur esnasında pilin bitmesi riskini göze alamam. Yanında her zaman yedek pil olmayabilir ama şarjı biterse powerbank'i takar, yarım saatte şarj ederim. İkincisi atık piller geri dönüştürülmezse doğaya oldukça zararlı olabiliyorlar. USB şarjlıların dezavantajı ise muhakkak bir gün alet şarj almayı kesecek, şarj tutmayacak ve kullanılamaz hale gelecektir. Şarjlı pil dahi olsa her pilin ömrü dolduğu gibi, USB'den şarj edilen bu ürünün de ömrü dolacaktır. Pilliler ile arasındaki avantaj ve dezavantaj farkı benim bildiğim kadarıyla böyle.

• Beğen
Tepkiler: TontonCocuk

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
@deathsidestory aynen katiliyorum.

Cin'den aldigim 5 dolarlik arka isik, baglanti 5. Gunde kirilinca dusmus. Eve varinca haberim oldu.

Tekrar daha kalitelisini siparis ettim bu da su aldi çalışmadı.

Turkiyede 25tlye arka isik aldim isigi zayif geldi ve sarji pilleri cabuk yedi.
Sonucta bastirdim parayi adam gibi birsey aldim. Sonuc olarak tecrubelerim :

Değiştirilebilir pilli arka aydinlatmalar çekici görünebilir ama sarjli pilleri sarj edip yaninizda 1 hafta gezdirin kendi kendine sarji azaliyor. Kendi kendine sarji azalmayan piller var ama onlar sa pahali ve mah değerleri düşük.
Dolayısıyla dahili pilli almak daha mantikli.

Ikinci kisim baglanti noktasi. Ucuz urunlerde bu cok sıkıntılı. Alirken de anlamak güç, kullanirken anliyorsunuz ve cok gec oluyor.
Pahali dediyimiz urunlerde bu baglantiar adam gibi , yedegi de var ve birsey olursa mail atiyorsunuz ucretsiz yenisini yolluyorlar.

Sonuncusu lumen degerleri. Pahali urunlerde lumen degerleri gercek ve pil bitene kadar da ayni parlaklikta kaliyorlar. Arka ve on ışığın trafikte giden biz bisikletliler icin cok cok iyi olmasi gerekiyor. Arkanizdan gelen aractaki surucunun bir yandan telefonuna baktigini, bir yandan musteriden para aldigini, bie yandan teyp ile uğraştığını unutmayın. Sürücünün önündeki LED stop lambalarini arasindan sizin arka isigi ayirt edebilmesi lazim.
Dolayisiyla etrafta isik yokken 20tlye aldiginiz arka isik gayet iyi gozukebilir ama dun akşam eve dönerken onumdeki tur bisikletini ben bile 10 metre yaklanasana kadar gormedim. Sokka isigi arac farlari vs vs arada kayboluyor...

Yanina geldim hocam arka isik hic farkedilmiyor dedim, kulağında kulaklik varmis "selam" dedi sadece :)

Siz şöyle dikkat ceken dahili pilli en az 40 lumen bir arka aydinlatma alin derim ben. Ben 100lumen aldim ama sadece pili cok gitsin diye zira 3-4 saat karanlikta suruslerim oluyor. 50 lumen cakar modda e5'te rahat ediyorum...

Tuzlu_Fıstık

Kendin ol Sonradan Görme olma
Tepki
1.286
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bende tam tersi ucuz üründen yanayım düşer kırılır çalınır bozulur insanın ucuz olunca gözü görmez en azından

• Beğen

hüseyingürgah

Aktif Üye
Tepki
104
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Cyclocross
@TontonCocuk iyi günler topeak redlite kullaniyorum geceleri kullanirlen çok görülmedigimi fark ettim
Eger normal kullaniyorsaniz geceleri cok kullanmiyorsaniz alacaginiz her isik isinizi gorecektir

• Beğen

TontonCocuk

Daimi Üye
Tepki
959
İsim
murat
Bisiklet
Bisan
@Ozan k. tabi kaliteli ürün iyi ama aklıma takılan soru yine şu oluyor yolda giderken 20 liralik bir ışığın düşmesi ile 100 liralık bir ışığın düşmesi aynı maddi zararı vermiyor.

@hüseyingürgah 2 3 günde bir sürüşlerim geceye sarkıyor. Ramazan ayı boyunca da gece olacak. Ama sadece şehir içinde olacak sürüşlerim.

Tuzlu_Fıstık

Kendin ol Sonradan Görme olma
Tepki
1.286
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bir malın kalitesi fiyatıyla anlaşılmaz illa pahalıysa iyidir diye birşey yoktur elektronik teknoloji birazda şans işidir benim linkini verdiğim lamba size gelince çok şaşıracaksınız

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
bu ürün hoşuma gitti, fiyatı uygun, almışken bir kaç tane almak lazım, yedek dursun, olmadı eşe dosta hediye olur. Geniyo bunun incelemesini yaptı: Bir türk firma bunu türkiyeye getirip 130 liraya satıyormuş.. Proride idi sanırım.. Polis gibi mavi ve kırmızı çakara sahip olması çok dikkat çekici..

@Bartu Bilgi

tolga akyol

Forum Demirbaşı
Tepki
457
Bisiklet
KTM
@TontonCocuk erdoğanlarda vardı en son :) Fiyatı da benim geçen yıl aldığım fiyattan daha uygun.

@smclk89 comet geniş açılı olduğu için yakından çok etkili görünse de mesafe uzaklaştıkça lx70 çok daha belirgin uzaktan. Tecrübe ile sabittir.

• Beğen
Tepkiler: smclk89

smclk89

Aktif Üye
Tepki
180
İsim
semih
Bisiklet
Giant
@tolga akyol hocam sizin tecrübeniz sizi yanıltmış. lx70 in lümeni çok yüksek 70 lümen. yani yere yada uzağı aydınlatma konusunda evet lx70 daha güçlü fakat açı değeri 48 derece
comet in ise lümen değeri 35 yani en direk ileriyi aydınlatması düşük fakat açısı 180 derece.
ufaklık ve aydınlatma gücü arayan kişi lx70 alabilir. ama ben fiyat ve tasarımdan dolayı comet tercih ettim en iyisi budur demiyorum ama. ben çok fazla memnunum. comet ışığı bisikletin arka bölümünün geneline yaymasından dolayı düşük yani sele arkasından neredeyse arkadaki her yeri aydınlatıyor. lx70 de ise ışığı daha dik şekilde gönderecek şekilde bir led ve mercek kullanılmış. tasarımı ufak çünkü. fiyat da bir etken. ben aldığımda 55tl idi.

• Beğen
Tepkiler: tolga akyol

tolga akyol

Forum Demirbaşı
Tepki
457
Bisiklet
KTM
@smclk89
Daha dar açılı olabilir ama 10-20m mesafeden o açı büyüdüğü için yine de daha belirgin oluyor. Sizin tercihiniz tabi ki de ama comet gerisi boş muhabbet demişsiniz ben de kendi tecrübemi söyledim.Ki lx70 in ışığı yeri bile aydınlatıyor.Ayrıca şarj konusunda comete göre daha başarılı. Birkaç foto göstereceğim birisi kendi bisikletime ait ve diğer ikisi de moon sports un sitesinde bildirdiği comet ile lx70 in 15er metreden görünürlükleri.

COMET
comet.jpg

LX70
lx70.jpg

Kendime ait fotoğraflar

DSC_9312.JPG
DSC_9313.JPG

• Beğen

smclk89

Aktif Üye
Tepki
180
İsim
semih
Bisiklet
Giant
@tolga akyol uğraşmışsınız o kadar saygılar. 100 er liralık 2 ürünü alıp ikisinide uzaktan deneme fırsatı olmamış biri olarak. teknik verilere göre hareket ettim ben. arka ışık da lümen değerine değil açı değerini ön planda tuttum. ön farda tabiki lümene dikkat edilir ama bu kadar düşük açı ile uzaktan daha büyük başarı elde etmiş. comet in sele raylarına montaj edilebilirliğinden daha fazla bir avantajı kalmamış.

• Beğen

tolga akyol

Forum Demirbaşı
Tepki
457
Bisiklet
KTM
@smclk89 Grubumuzun yarısından çoğu comet kullanıyor. yakın arkadaşlarım da öyle. Yakından görme şansım olduğu için tecrübe ile sabittir deme ihtiyacı duydum.Sele altına takılabilmesi çok güzel bir özellik ben şahsen beğeniyorum. Fiyatına göre çok çok başarılı tüm moon ürünleri için geçerli hemen hemen.
Ama aklımın kenarında hep shield modeli vardı hala da var :)

• Beğen

smclk89

Aktif Üye
Tepki
180
İsim
semih
Bisiklet
Giant
@tolga akyol moon bu işi çok iyi yapıyor gerçekten. insanda sürekli şu modelini de alsammı hissi yaratıyor cidden. her şeyiyle çok kalite. aero boruda comet çok iyi ama fazla geride kalmış uzak mesafe de. lx in tak çıkart aparatı yok her şarj dan sonra düzgünce tekrar monte edilmesi gerekiyor. ben 3 günde bir şarj ediyorum takıp çıkartmam toplamda 4 saniye sürüyor. ona bile üşendiğim oluyor. her ürünün bir ters düşen yanı var yoksa lx şuan ki comet fiyatının farkı ödenip alınır 10 15 tl anca var aralarında.

• Beğen