Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arka attırıcıyı yenilemek.

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Yasin Erkol tarafından paylaşıldı.

1. Yasin Erkol

Yasin Erkol Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arkadaşlar merhaba. Ben Salcano NG650HD kulanıyorum. Dün yaptığım kaza sonucu arka attırıcı yamuldu. Daha önce kullandığım bir bisiklette de benzer bir yamulma sonucunda tüm attırıcıyı değiştirmek zorunda kalmıştım. Attırıcı beni yarı yolda bırakmadan değiştirmek istiyorum. model önerisinde bulunurmusunuz? :mlk:

2. TaylanEr

TaylanEr Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    En uyguna Tourney bulabilirsin sistemine uyuyorsa...

3. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Shimano Tourney RD-TX35 senin bisikletindeki arka aktarıcı, istersen aynısını alabilirsin istersen daha sağlam ve hafif olan alümünyum RD-TX55 ve RD-TX75 alabilirsin.
    RD-TX55 ve RD-TX75 alırsan daha hafif, hassas, hafif vites değişimi sunar sana

Yasin Erkol bunu beğendi.
  4. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
  5. Yasin Erkol

Yasin Erkol Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arkadaşlar ben arka dişlileri 10lu yapmak istiyorum hazır attırıcıyı da değiştireceğim. dişliyi değiştirdiğim zaman jantları da değiştirmeme gerek var mı?

6. TaylanEr

TaylanEr Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Arkayı 10'lu yapmak için;

-Vites Kolları
    -Zincir
    -Arka aktarıcı
    -Ruble

Değişmesi lazım...

7. Yasin Erkol

Yasin Erkol Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ön attırıcı ve aynakolu değiştirmeme gerek varmı ? Bide kaset rubleler arasında bile uçuk fiyat farkı olamasının sebebi nedir?

8. GLN

GLN Onursal Üye

Seviye:
    10 lu sisteme geçmenin maliyeti çok yüksek olur ve bisikletinize değmez bence o kadar masraf.24 vitese yükseltirsenizde arka jant göbeği , arka dişli ve vites kolu değişecek bu daha iyi bir seçenek olabilir ama daha üstü bence mantıksız olur.

9. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Kaset rublelerin, daha dogrusu her tür aksamın kalite ve markasina gore fiyat farkı vardir. Saglamligi, hafifligi en buyuk etkenler. 10'lu disliye gecmekteki amaciniz nedir oncelikle? 10'lu ruble agirlik olarak daha fazla ve arkadaslarin dedigi gibi vites kolu ile zinciride degistirmeniz gerekecek. Aynakol degistirmeniz gerekir mi bunu bisikletinizle gelen shimano tech dökümanından olmadi internetten bulup kontrol edebilirsiniz. Jant degistirmeye gerek yok elbette. Ruble yatagi ve jant göbegi uyumluysa bunlarin degismesine de gerek yok.
    Ancak 10 vites agir yukle seyahat ediyorsaniz ve cok dik tirmanislar yapiyorsaniz size avantaj saglayacaktır. Hiziniza hicbir avantaj sağlamayacaktır "İlla vites sayısı yüksek olsun da farketmez" dusuncesinde degilseniz bu kadar masraf ve zahmete girmeyin derim...

10. Yasin Erkol

Yasin Erkol Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Aklımda, carraro crx900 var fiyatı 1800 lira civarı. kendi bisikletimde değişiklik yaparak benzer performansa sahip bisiklet elde edebilmeyi istiyorum. 10'lu sisteme geçme isteğimin sebebi bu. #TaylanEr arkadaşın yukarıda yazdığı bilgilerden yola cıkarak araştırma yaptım yaklaşık 600 liraya bisikletimi 10 lu sisteme taşıyabiliyorum.

11. Yasin Erkol

Yasin Erkol Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    %15 20 Eğimli bayır çıkıyorum genelde 6 7 kg'luk çanta kullanıyorum beni yormuyor. Açıkçası tempolu şekilde 6 ve 8. viteslerde bile çıkıyorum.

12. GLN

GLN Onursal Üye

Seviye:
    Marka model yazarmısınız 600 lira bana az gibi geldide.

13. TaylanEr

TaylanEr Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Daha da artabilir... Sen TX75'i al geç bence.

14. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Vallahi siz bilirsiniz ama 10 lu sisteme gecmeniz hiz performansinizda degil, cekis gucunde kolaylik saglayacaktir. Ayrıca kiyasladiginiz bisiklette kilitlenir masa, schwalbe kevlar lastikler ve shimano deore m596 set var. Kaldi ki sadece m596 setin fiyatı yurtdisinda yaklasik 500.-USD. Turkiye'den alirsaniz kaca gelir bilemem. Eger bisikletinizi yukseltecekseniz ve bu paraları harcayacaksaniz elinizdekini satin, uzerine ekleyin once hafif triple butted kadrolu bir model edinin ki yaptiginiz masraflara degsin. Ya da sadece arka attiricinizi 7'li ust bir model ile yenileyip butcenizi programlayarak bunu yapin derim.
    Kadro derseniz su anda kadro agirligini kesin olarak bulabildigim ve Turkiye'de satılan, uygun denebilecek fiyat araliginda 2 model oneririm:

http://www.mossobisiklet.com/urun-detaylari.asp?id=31
    bu modelin kadrosu 17" boyda 1780 gram iste uretici linki:
    http://www.mosso.com.tw/products/MTB-frame/2610TB.php

Diger model ise:
    http://www.mossobisiklet.com/urun-detaylari.asp?id=28
    bu modelin kadrosu 18" boyda 1423 gram iste uretici linki:
    http://www.mosso.com.tw/products/MTB-frame/670TB7.php

Hic olmazsa uzun sure hafif ve verimli gelistirdikce zevk alacaginiz bir bisikletiniz olur. Baska markalari da arastirin. Ama boyle buyuk butcelerle bisiklet gelistirecekseniz iyi bir kadro uzerine yapilanmaya baslayin derim.
    Tabi bu benim fikrim. Herkes kendi zevki ve butcesi oraninda keyif aldigi sekilde yapmali yapacagini...

15. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
  16. Yasin Erkol

Yasin Erkol Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    babacım; http://www.cinarbisiklet.com/Kaset-Ruble-cs-m771-10-Deore-XT-11-32-D,PR-221.html
    http://www.cinarbisiklet.com/DEORE-XT-RD-M773-SGS-Arka-Attirici-10-VITES,PR-229.html
    http://www.cinarbisiklet.com/Vites-Kolu-SLX-SL-M660-3x10,PR-231.html
    http://www.cinarbisiklet.com/CN-HG74-zincir,PR-88.html
    Yaklaşık fiyatı 600 lira. Bu kadar ucuz olduğunu bilseydim ng650 alacağıma bisiklet fiyatının üzerine 700 lira daha koyar bisiklet toplardım aceleci davrandım :/

17. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Neyse ben kendime gore dogru buldugum tavsiyelerimi gectim yukarida. Ama elbette akil akildan ustundur ve ınemli olan sizin istedginiz bisiklet olmasi... Kimsenin ekmegine de tas koymak istemem ama bunlari almayi kafaya koyduysaniz biraz daha arastirin pazarlik yapin bari. Sectiginiz set ayna kol dahil paket olarak alirsaniz aşağı yukarı 700.-TL ye geliyor baska yerlerde. Ayrıca vites tel ve kabloları da dahil. Yine de once kadronuzu yukseltin veya daha iyi kadrolu bir bisiklete gecin diyorum son kez :)
    http://www.erdoganlarbisiklet.com/shimano-setler/shimano-deore-set-10-lu-mtb.html

18. Yasin Erkol

Yasin Erkol Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Önerinizi dikkate alacağım teşekkür ederim, şuan araştırma yapıyorum zaten. Merak ettiğim başka bir konu daha var, dayanıklı kadronun ölçütü nedir?

19. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Cok uzun bir mevzu dayanikli kadro. Kadrolar kisa ve cok kabaca su sekilde:
    Celik - Saglam, agir, esnemesi dusuk
    Hiten celik - Hafifletilmis celik, saglam, agir, esnemesi dusuk
    Aluminyum 6061 - Hafif, esnek, 7005'e nispeten yumusak aluminyum alasim, paslanmaz, parca degisiminde ozensiz zorlandiginda yivleri daha kolay bozulabilir yapida
    Aluminyum 7005 - Hafif, 6061'e nispeten daha sert ve daha az esnek aluminyum alasim, saglam, paslanmaz
    Karbon - Hafif, esnek, saglam

Aluminyum kadrolarda hydroformed (sıvıyla sekillendirilmis olmasi) dayanikliligini arttiriyor, butted (dipcikleme) islemi agirligini hafifletiyor.
    Fiyat performans acisindan su an en cok tavsiye edilen ve ragbet goren 7005 hydroformed triple butted kadrolar. Benim daha yukarilarda onerdigim bisikletlerde de bu tip kadrolar kullanilmis. Ama kadro hakkinda hizlica bunnlari ozetlerken belki hatali bir iki ifadede bulunmus olabilirim. Kadrolara dair genis ve detayli bilgiyi forumda rahatca bulabilirsin...

20. Orhanalkaya

Orhanalkaya Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    aynakol ön aktarıcı yı da ekle o fiyata vites sistemi 6 parçadır 4 değil