Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arka Amortisör'e kaç psı hava?

Konu, 'Süspansiyon' kısmında onurcan tokuş tarafından paylaşıldı.

1. onurcan tokuş

onurcan tokuş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Öncelikle herkese iyi forumlar.Merak ettiğim şu 75 kg için arka amortisör'e kaç psı hava basmam gerekli.Bu gün amortisörün içindeki bütün havayı boşalttım. fakat ne kadar hava basmam gerektiğini bir türlü bulamadım.Kullanma kılavuzu da yok.Çünkü yurt dışından temin etmiştim 3-4 sene önce.Markası Shock Works.Resmini ekliyorum belki yardımcı olur;

Uploaded with ImageShack.us

2. onurcan tokuş

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    28 kişi bakmış hiç mi fikri olan yok arkadaşlar...

3. İsmail Emir

İsmail Emir Aktif Üye

Seviye:
    Benim bir fikrim var, amortisörün sertliğini nasıl seviyorsanız ona göre hava basın. Örneğin yumuşak seviyorsanız az basın sert için basıncı arttırın yani sabit bir psı bağlı kalmayın.

onurcan tokuş bunu beğendi.
  4. uğur yılmaz

uğur yılmaz Bisikletkolik

Seviye:
    Kullanım durumunuza göre kendiniz ayarlayabilirsiniz. Düz yolda daha çok kullanıyorsanız biraz fazla basın, esnetmesin ama arazide çok kullanıyorsanız yumuşak olsun.

5. Hüseyin Demirel

Hüseyin Demirel Kıdemli Üye

Seviye:
    orta dercede en azından sizin kilonuzu taşıyıcak kadar basmanızda yarar var yoksa vuruntu yaparak malzemede hasarlanmaya yol açabilir

6. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Arka amorsitörler için kiloya göre belli bir basınç tablosu yok ne yazık ki, doğru havayı kendiniz deneyerek bulmak zorundasınız. Bunun için de;

Öncelikle havası tamamen boşaltılmış amortisörün kaç cm çöktüğünü ölçmeniz gerekiyor. Bunun için yayın içinde kalan, nikel renkli pistonu ölçmeniz gerekiyor, bir kez en açık bir kez de en kapalı haliyle. Aradaki fark amortisörün kendi çalışma mesafesi. Diyelim ki o mesafe 50 mm olsun. Şimdi yapmanız gereken, amortisörünüze öyle bir miktar hava basın ki, siz üzerine oturduğunuzda amortisörün %20'si çöksün, yani 10 mm çökmüş olsun. Ancak bu miktar, siz yavaşça bisikletin üzerine çıktığınızda, tam ağırlığınızı verdiğiniz durumda ölçülecek miktar olmalı, sürüş halindeyken bir miktar daha çökme olabilir pedala verdiğiniz güçten dolayı.

7. onurcan tokuş

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Anladım...Keşke amortisörün üstüne kg ve psı değerlerini yazsalarmış:( .Yarın amortisörün mesafe ölçümü ve negatif sıkışma mesafesini dediğiniz gibi uygulayıp hava basma işlemini gerçekleştireceğim.Durumu buraya yazarım.Yorumlarını eksik etmeyen herkese teşekkür ederim;)

8. Fatih Şimşek

Fatih Şimşek Aktif Üye

Seviye:
    15 psı yeterli ben 75 kgyim çok yumuşak aynı dolmuş şöförünün koltuğu gini

9. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Nasıl yazsınlar ki, onlar da kadroya, kadroda kullanılan sisteme, eklem yapısına göre değişiklik gösteriyordur çok büyük ihtimalle.

10. onurcan tokuş

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bu gün amortisörün çalışma mesafesini ölçüp 120 psı hava bastım.Çok yumuşak kaçtı.Psi değerini 140 yaptım az da olsa çalışmaya başladı.Nasıl oluyor da ön amortisöre bastığım havadan daha fazla hava istiyor anlamış değilim.Psi değerini biraz daha artırmayı düşünüyorum.Havasını boşaltmadan önce arazide ufak bir çukurdan bile geçsem tıss tıss diye ses yapardı.Aynı yolcu otobüsleri gibi.Çok da tepkili çalışıyordu.Şimdi en ufak ses bile yapmıyor.Artık tıss sesini çıkartmaya başlayana kadar hava basacağım.Halil abi süspansiyon mesafesi ölçmeyi tam bilmiyordum.Ama önemliymiş.Açıkladığın için teşekkür ediyorum:in:

11. MehmetErtuğrul

MehmetErtuğrul Kıdemli Üye

Seviye:
    bence kendine en uygunu sec cok mu yaylanmak istiyorsun az mı ona göre ayarla kurallara takılıp kalma :)