Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arka aktarıcım darbe aldı

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında GLN tarafından paylaşıldı.

1. GLN

GLN Onursal Üye

Seviye:
    İyi geceler herkese .
    Bugün bisikletimi ağaca dayamıştım , fırtınalı hava bisikletimi devirdi ve bisiklet sağ tarafa doğru düştü sonra arka aktarıcının en çıkıntı olan yerinde ufak çizik oluştuğunu farkettim bindim süreyim dedim zincir jantla ruble arasına düştü. Ayarını tekrardan yapmaya çalıştım araya düşmeyi düzelttim ama aktarıcı ayağı sanki janta yakın duruyor. Bu sorun ayardanmı yoksa aktarıcı ya da kadro kulağımı yamuldu. Bu konuda tecrübeli değilim. yardımcı olabilecek varmı? teşekkürler.[​IMG] [​IMG]

2. çağrı can

çağrı can Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    kadro kulağını kontrol et. yamulmuşsa düzelt. muhtemelen sorun kalmaz.

şimdi resme dikkatli bakınca farkettim. kadro kulağın yamulmuş. rubleye paralel durmuyor. dışa doğru alttan kurbağacık anahtarla eğmelisin.

GLN bunu beğendi.
  3. geziniyo

geziniyo Üyeliği iptal edildi

Seviye:
    @Emre GÜLEN İlk olarak kadro kulağını kontrol et, bi sıkıntı varsa değiştir veya düzeltebiliyorsan düzelt, kalanında o ruble jant arasına zincir düşmesini aktarıcı üzerinde bulunun limit vidalarından ayarlaman gerekiyor sonra inceden de bir vites ayarı yaptı mı tel gerginliğine göre herşey normale döner kanaatimce... :)

GLN bunu beğendi.
  4. GLN

GLN Onursal Üye

Seviye:
    Kadro kulağının olması gereken açı rubleye paralelse biraz eğiklik var gibi ama çok hassas onu daha kötü yapabilirim gibi geliyor ellersem :) bisikletçiye gösteriyim en iyisi.

geziniyo bunu beğendi.
  5. çağrı can

çağrı can Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @Emre GÜLEN hasas birşey yok. Azar azar eğ. Arkadan bak, düzelmediyse devam et, fazla yaptıysan terse biraz bük olur. Elini korkak alıştırma :-D

GLN bunu beğendi.
  6. Recep G

Recep G Aktif Üye

Bisiklet:
    Santos
    Seviye:
    Şundan alın. 3-5 lira bişey. Attırıcıyı koruyor;

Hrii3y, Bisnev99 ve Serkan Mıstınoğlu bunu beğendi.
  7. Bianchi tdl 1300

Bianchi tdl 1300 Forum Demirbaşı

Adı:
    Kartal kaan
    Seviye:
    Bende dusup darbe almıştı aktarıcı içindeki yay kırılmış degistik tabi hemen senin kadro kulağın yamulmus çok zor değil düzeltmek aktarıcı ya bir şey olmasın yeter ki :)

8. Bulent A.

Bulent A. Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Herkese merhaba,
    @Emre GÜLEN çok geçmiş olsun, buna benzer bir sorun benim başımada geldi.Bisikleti araç arkası taşıyıcı ile taşırken arkadaşımın fazla bastırıp diğer bisikletler ile sıkıştırması sonucu benim aktarıcıyı ezmesi oldu.İlk önce kadro kulağını değiştirdik olmadı.Şimdilik idare ediyor fakat arka aktarıcıdan ses geliyor ve kafam oraya takılıyor birde vites ayarları sürekli bozuluyor. @Recep G nin bahsettiği koruyucudan aldım ama tabiki iş işten geçti ;) . Bu arada bende vesile yardımınızı rica edeyim, arka aktarıcıyı değiştirmeyi düşünüyorum şimdiki bozulan shimano acera yerine shimano alivio almaya değer mi? (fiyat ve performans olarak) yoksa yeni bir acera mı alsam?

GLN bunu beğendi.
  9. GLN

GLN Onursal Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar başka konu açmak istemedim. Bisikletimi uçakta taşırken aktarıcı bolgesine bi darbe almış kadro kulağı 1-2 cm yamulmuş onu düzelttim. Vites geçişlerini kontrol ediyordum vites küçük dişlilere doğru güzel geçiyor ama sonra yukarı çıkartırken bir gıcırtı zorlanma oluyor aktarıcı çok gergin gibi geldi . Daha önce bu durumu yaşayan varsa yardımcı olabilir mi? Benim tahminlerim tel fazla gergin ya da aktarıcının yayında bir problem var.

Bulent A. bunu beğendi.
  10. smclk89

smclk89 Aktif Üye

Adı:
    semih
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @GLN aktarıcıya kolay kolay hiç bir şey olmaz. vites ayarı ile oyna biraz korkma bozulmaz. vites kolunun dibindeki ayar vidasını önce 2 tur bir tarafa çevir düzelmezse 4 tur diğer tarafa çevir 2 ileri 1 geri teldense düzelir. limit ayarların bozulmuşsa vites ayar videolarını izleyerek yapabilirsin

11. GLN

GLN Onursal Üye

Seviye:
    teşekkür ederim ilgilendiğin için. Aktarıcım slx ayarı kendim yapabiliyorum ama suan vites ayarında sorun yok. aktarıcının alttaki makarasnın olduğu ayak normalde esnektir elle itince ileri geri oynar ama orası klitlenmiş gibi şuan açıkçası ondan ellemiyim dedim.