Arka aktarıcı yüzünden ölüyordum.

nazmi bilmez

Forum Demirbaşı
Tepki
157
Herkese iyi günler arkadaşlar. Bisikletimin arka aktarıcısı biraz sıkıntılıydı 1-2-3-4-5 viteste hiçbir sorun yaratmıyor fakat 6-7. vitese attığımda kendi kendine vites atar gibi yapıyordu ve denge bozuyordu. Bugünde gündelik antremanımı yaparken uzun süredir kullanmadığım için belki düzelmiştir diyerek 7. vitese attım ve düzelmiş gibi geldi. Ayağa kalktım bisikleti sürmeye başladım birden tak etti dengemi kaybettirdi ve az daha yanımdan geçen arabanın altında eziliyordum son anda kurtuldum. Bu bisikletin arka aktarıcısını aynakol ve pedallarını değiştirip satmayı ve başka bir mtb almak istiyorum yoksa bu bisiklet beni öldürecek. Önerebileceğiniz max 1200 arası bir mtb ( hd frenli ) arıyorum. Telefona ayırdığım parayı bisiklet için kullanacağım. Kısmetse bu sene üniversite için Trabzona gideceğim orada da dağlık alan ormanlık alan bol orada rahat rahat sürmek istiyorum.

NOT: Salcano, Kron ve Türk markaları hariç önerirseniz sevinirim teşekkürler.

Scudo

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisikletçi dostumuz nazminin yaşadığı olayın hatırlatması ile bunu yazayım dedim. Dostumuz ciddi bir tehlike atlatmış geçmiş olsun. Bu olayın kafamda yarattığı soru bisiklet stabil dengeli bir aletmidir oldu. Dünde arkadaşın yol bisikleti düştüğü kasis nedeniyle arka teker freninin kilitlenmesi nedeniyle yaralanmalı bir kazadan dönmüş oldu. Bisiklet nedense bana pek tekin gözükmüyor. Uçak kazalarıyla ilgili havacılık kuralları kan ile yazılmıştır ilkesi bisiklet sektöründe pek işlemiyor. Yani altımızdaki alet her an bize bir kumpas, bir film çevirme peşinde gibi. Yağmur yağar kayar, viraja girersin düşersin, freni kilitlenir, jantta bir şey girer, rüzgarda savrulursun vs vs. Her an kelle koltukta bisiklet sürersin.

nazmi bilmez

Forum Demirbaşı
Tepki
157
Bisiklette kesinlikle en az motor kadar tehlikeli bir şey. Ama bana göre dünyanın en iyi sporu en iyi hobisi. Bisikletlere koydukları kötü donanımlar yüzünden insanlar kelle koltukta geziyor aldıkları paranın hakkını vermiyor firmalar diye düşünüyorum.

harun t

Daimi Üye
Tepki
101
Bisiklet
Lapierre
anladığım kadarıyla ithal 1200 liralık hd frenli bisiklet tavsiyesi istemişsiniz
aynı sorunları o bütçedeki bisiklettede yaşabilirsiniz.
bütceyi 2000 lira bandına cekip en az full deore sistemli bisiklet alınız.
1200 liralık ithal bisiklette muhtemelen acera -altus gibi donanımlı bisiklet alırsınız anca.
benim eski bisikletimde de ayakta sürerken arka vites kendi kendine bazen aniden atıveriyordu ve zor zor topluyordum kendimi düşücekmiş gibi oluyordum. aktarıcım ise altus du.
bu sıkıntıları yaşamamak için enaz full deore sistem şart

• Beğen
Tepkiler: nazmi bilmez

nazmi bilmez

Forum Demirbaşı
Tepki
157
@harun tınas Aklımda Sedona 720 vardı aslında 650 dolardı. Fakat dolar şansıma zirve yapınca alamıyorum şuan

harun t

Daimi Üye
Tepki
101
Bisiklet
Lapierre
@nazmi bilmez
sedona 720 full altus benim eski bisikletimde aynakol hariç full altus bence biraz daha bütceyi artırın
(link) bisikleti aldım tüm dertlerim sona erdi şimdilik bi sıkıntı yok

• Beğen

harun t

Daimi Üye
Tepki
101
Bisiklet
Lapierre
@nazmi bilmez
dolar arttı euro dustu bu yıl dolarla satılan hiç bir bisikleti almayın
euro ile satılan bisikletlere bakın derim
deoreden aşağısınıda almayın ...
amator kullanıcı için deore yada slx tam ideal
xt de olabilir ama xt nin aynakolunu gereksiz pahalı buluyorum

• Beğen

nazmi bilmez

Forum Demirbaşı
Tepki
157
@harun tınas ben antreman sayımı 3'e çıkartmak için uğraşırken uğraştığım şeylere bak. Bu forumda kimi görürsem Salcano almaması için ne gerekiyorsa yapacağım.

• Beğen
Tepkiler: Gökhan BİROL

harun t

Daimi Üye
Tepki
101
Bisiklet
Lapierre
@nazmi bilmez
hiç sormayın bende neredeyse salcano city wings 20 alıyordum donanımı güzel mosso gibi anca başka bişey yok
kadrosu hem ağır hemde hantal su borusu gibi 14.5 kg idi
11.5 kg ya lappiere urban shaper 600 aldım kurtuldum

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@nazmi bilmez en iyi donanıma sahip bisiklet kullansanızda aynı olaylarla karşılaşmayacağınızın garantisi yok. Hatayı kendinizde bulmayıp donanımda bulmanızda tuhaf olmuş :) bakım her şeyin ilacıdır. Arızalı bir donanımın kendi kendine düzeldiğini hiç görmedim. Düzenli bakımlarla en kötü donanımlı bisikleti bile uzun yıllar kullananlar var. Böyle gereksiz yere para harcamayı bırakında biriktirdiğiniz parayı eğitiminiz için harcayın.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@nazmi bilmez

@nazmi bilmez

Öncelikle geçmiş olsun. Umarım kimse böyle bir talihsizlik yaşamaz. Fakat yanlış anlamadıysam sorununuzun sebebi Salcano değil, arka aktarıcınızın markası modeli ne ise o. Ya ürünle ilgili bir problem (belki kalitesizlik), ya da ayar/bakım eksikliği.

Salcano'yu hiç sevmem ama bu markayla ilgili olmayan bir sorundan ötürü eleştiriyorsanız ona da katılmam. Sorun kadrodan vesaireden değil donanımdan kaynaklanmışsa, aynı bütçeyle yerli firmanın ürettiği daha yüksek donanımlı bisiklet alabilirsiniz. Çünkü hem yabancı olup hem daha iyi donanımlı olup hem de aynı bütçede olma ihtimali pek mümkün görünmedi bana, mümkünse bilen arkadaşlar yönlendirecektir.

Malesef yerli olan kötüdür diye bir ön yargı var. Halbuki kullandığınız kadro yerli, donanım yabancı (shimano sram vs.). Sorun yaşadığınız kısım donanım, yani yabancı. Bu olayda yerli üreticiyi yargılamak yanlış gibi geldi bana.

Tekrar geçmiş olsun.

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
her bisiklet sürücüsü iyi kötü bisikletinin teknikeri de olmalı. sorunu çözemese bile en azından farkına varabilmeli ve nereden kaynaklandığını tespit edebilmeli. evet bisikletler nazik aletler. hiçbir sorun olmasa bile gelen geçenin kurcalama ihtimali var. mesela tekerlek mandalının gevşetilmesi fark etmediğinizde sağlığınıza mal olur ya da önemsiz bir vidanın gevşemesi felakete varan bir sorunlar zincirine neden olabilir. her sürüşte olmasa bile bisikletinizi sık sık kontrol edin ve halihazırda bir sorunu varsa o sorunu bir an önce ortadan kaldırın. marka-model fark etmeksizin bisikletin ayarları daima tam olmalıdır.

nazmi bilmez

Forum Demirbaşı
Tepki
157
Öncelikle yorumlarınız için teşekkür ederim fakat bisikletin bakımları düzgün ve tam yapılmıştır. Salcano'yu suçluyorum çünkü bu kadar kötü bir donanım koymamalıydı bu bisiklete. 100-200 fazla olsaydı bari düzgün olsaydı. Bisiklete her bindiğim de kelle koltukta gidiyorum korkuyorum artık bu bisikleti sürmeye en kısa sürede bu bisikletten kurtulmak istiyorum.
Not: Salcano'nun tek sevdiğim yanı kadrosu gerçekten sağlam ama ürettiği bisikletlere koyduğu donanımlar berbat.

ersnpk

Daimi Üye
Tepki
516
İsim
Ersin
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@BF Okuru sana katılıyorum bende full deore xc1000 var tuzlu suyu yedi ve 1 hafta temizlemedim öle durdu yola çıktığımda vites geçişleri gecikiyo ve sert geçişler yapıyodu bakımı yaptıktan sonra banamısın demedi..bakım ve vites ayarlarını periyodik olarak yapmak gerekiyor..bisiklete ne kadar özen gösterirsen oda sana okadar sorunsuz yolculuk verir..marka kötülemeye gerek yok..altus acera denen donanımı scott giant ghost merida vb büyük markalarda kullanıyo sonuçta..ozaman hiçbirini almamak gerekir kötüleme yapılcaksa !!

Quatro16

Daimi Üye
Tepki
79
İsim
Alfa Romeo
Başlangıç
1963—64
Bisiklet
Salcano
Neden Türk mali istemiyosunuz sorabilir miyim ozel degilse tabii? ::)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@nazmi bilmez
Bütün markalar hangi modele ne donanım koyduğunu açıkça yazıyor, daha yüksek donanımlı bisikletlere yönelebilirdiniz, ve alacağınız donanımı önceden araştırabilirdiniz. Donanım yüzünden sorun yaşamışsınız ama yabancı bisiklet almaya karar vermişsiniz, bu da şu anda sahip olduğunuz donanımdan daha düşüğünü alacaksınız demek oluyor (bütçenin aynı kalması durumunda). Başka bir deyişle, donanım yüzünden yaşadığınız problem sonrası donanımı daha da düşürüp ama nedense kadroyu yükseltmek. (o da tartışılır da yabancı olan daha iyidir mantığına göre konuşuyorum.)

Ne kadar çok donanım dedim.:)

Bence olayın sıcaklığıyla, sinir haliyle hareket etmeyin. Biraz zaman geçtikten sonra daha doğru karar vereceğinizi düşünüyorum. Şu anda yapacağınız alım/satım size faydadan çok zarar getirir düşüncesindeyim.

Selamlar.