Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arka Aktarıcı ve tercih konusunda yardım, biraz acil..

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Ekrem Yılmaztürk tarafından paylaşıldı.

1. Ekrem Yılmaztürk

Ekrem Yılmaztürk Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Herkese merhabalar öncelikle, konuyu vites/çekiş sistemine açmadım buradan cevaplanması dileğiyle.. Yağmur ve kaygan zemin sonucu kayıp düştüm ve arka aktarıcım parçalandı:(. Toplanacak cinsten değil. Sora3500 idi. Sorum ve yardımınızı istediğim konu şu ki, Türkiye de nette görünse de aynı seri sora aktarıcı yok, 3400 serisi 40küsür TL ye alınabiliyor. CRC ve evanscycles gibi sitelerde de 3500 serisi 10-15 TL Farkla geliyor. Aslında gönlümden geçen siyah renk gene 3500almak ama forumdaki konuları da okuyunca kargo sorunsalından korktum ve ürün geç gelirse diye endişe ediyorum.Dolayısıyla sorum siz olsanız ne yaparsınız:eek: sora 3400 ve 3500 arasında bir fark olur mu? Ayrıca bisikletin sitesinden bakarken uzun bacak görünüyor , gene uzun bacak mı olmak zorunda arka aktarıcı? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim kafam karışık canım sıkkın , fikirleriniz önemli

2. Samet Koç

Samet Koç Bisikletkolik

Seviye:
    Ben yol bisikletinden hiç anlamam ama, aldığım bisiklet sora set ve arka aktarıcısı kırılmış onun yerine tiagra takmışlar. Şu an bir sorun yok onu da deneyebilirsin.

Ekrem Yılmaztürk bunu beğendi.
  3. murat beyaz

murat beyaz Kıdemli Üye

Seviye:
    bacak boyu değişirse zincir de değiştirmeniz gerekir.

4. Ekrem Yılmaztürk

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Oda aklıma geldi ama fiyat farkı var biraz ve açıkçası uygun birşey yakalamadığım sürece fazlası benim için gereksiz gibi duruyor:in:

5. Mert Uyguç

Mert Uyguç Üye

Seviye:
    Bencede Tiagra yavaş yavaş soradanda kurtulmuş olursunuz :)

6. Samet Koç

Samet Koç Bisikletkolik

Seviye:
    Ben bisikleti arkadaştan almıştım, arka aktarıcıyı kırdığını hatırlıyorum sadece tiagra arka aktarıcı sipariş vermişti başka parça değiştirmemişti yanlış hatırlamıyorsam.

7. Ekrem Yılmaztürk

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Stokta varsa tiagra da alabilirim biraz daha bakındım da uygun olabilecek gibi verim değişir farka değer olursa zorlarım gibi:in:

8. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Yurt dışı konusunda endişelenmeyin..
    Geçen gün evanscycles'dan bir alışveriş yaptım, ödemeyi yaptıktan 4 gün sonra ürün elimdeydi =).

9. Ekrem Yılmaztürk

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Kargoya ne kadar verdiniz acaba bulamadım CRC de direk yazıyor çok iyide evanscycles ta göremedim

10. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    en fazla 5£ verirsiniz kargoya..
    Ben 2 tane dış lastik, bir de ön vites kelepçesi için 4.99£ vermişim.

11. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bu konunun açıldığı yer ile benim yazacaklarım pek uyuşmayacak ama dikkatle okumanızı tavsiye ederim. Bu konunun daha işlenip işlenmediğine de bakmadım.
    Niçin uzunu veya kısası var?
    Bu tip viteslerdeki bu mekanizmanın nedeni; çok uç viteslerde, yani büyük ayna dişli -büyük arka dişli de zincirin çok gerilmesi halinde, veya küçük ayna dişli-küçük arka dişli de zincirin çok gevşemesi halinde zincirin arka aktarıcın makaralarına sürtünüp dolaşmaması içindir.
    Arka aktarıcının uzun bacak mı, kısa bacak mı (sizin tabirinizle) olması neye göre ayarlanıyor?
    Shimano bu konuda genel dişli kapasitesini prensip alır. Ne demektir bu? En büyük ayna dişli- en küçük ayna dişli farkıyla, en büyük ruble dişlisi-en küçük ruble dişlisinin farkının toplamının , aktarıcı kapasitesini aşmaması gerekir. Sayısal bir örnek vereyim;
    Aynakol 53/39 olsun. Farkı 53-39= 14 diş.
    Ruble 12/26 olsun. Farkı 26-12= 14 diş.
    Toplam .................14 +14 = 28
    Hatırladığım kadarıyla ( eğer değiştirmedilerse) uzun aktarıcının kapasitesi 45 diş, kısa aktarıcının kapasitesi 33 diştir.
    Yani örneğimizde toplam değer 33 dişten az olduğu için kısa aktarıcı yeterlidir. Ama uzun da kullanılabilir.
    İkinci bir örnek;
    Ayna dişliler 52/42/30, fark 52-30= 22
    Ruble 11/ 32........ .. fark 32-11= 21
    Toplam.........................22+21 = 43 Yani mutlaka uzun bacaklı(!) kullanmak gerekir.
    Bu yüzden, ruble ve aynakol değiştirirken, veya aktarıcı değiştirirken bu noktaların göze alınması gerekir.

12. Ekrem Yılmaztürk

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Çok teşekkür ederim bacak tabirini de nette okuyunca öyle yazmıştım hesabı yaptım soracağım gene detaylı cevabınız için tekrardan teşekkr ederim

13. Baran Altilar

Baran Altilar Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bence Forumdan ve başka yerlerden ikinci elde bakın,bulabilirseniz temiz 105 aktarıcı alın hem yavaş yavaş donanımınız da yükselmiş olur.

14. Ekrem Yılmaztürk

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Düşündüm baktım da ama kafa karışıklığım gidip hesaplar işin içine girince vites ve dişli oranları ile sıkıntı oldu . Tiagra ya karar kılmıştım ama vites ve dişli olayı bozdu süreklşi gittiğim bisikletçiyi de aradım anlattı oda sağolsun. Sora ya devam . Evanscycles tan siprarişi verdim hayırlısı bakalım.. Herkese teşekkürler