Arıza mı var ?

Tepki
6
Bisiklet
Bianchi
Arkadaşlar yeni bir bisiklet aldım daha oncede bı kac konu actım fotograflarının oldugu . Henuz 3 gunluk fakat ön vitesi 3 e arkayı 8 e alıp hızlandıktan sonra pedallara abanınca çat dıye ses gelıyor bazen kırılmış gibi neden olabılır ?

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Daha yeni almışsınız sabredin biraz bunlar olacak alışma evresi.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Oğuz aydın kadıoğlukurt
Böyle sesler gercekten yeni bisikletler de oluyormu? Eger ileri de biz de yeni bisiklet alirsak böyle tercübeli kisilerin yorumlarini okuyarak bir seyler ögrenmis oluruz ve bu tür cat cut sesler tuafimiza gitmez.
Size bir sorum var yeni bisikletler de baska nasil seyler oluyor, yani tuaf sesler gibi falan... Biraz aciklarsaniz seviniriz. Tesekkürler...

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bu durum genellikle zincir çok eskidiğinde olur ve genellikle küçük ruble (arka dişli grubu) dişlilerinde olur, çünkü küçük dişlinin dişleri daha çok aşınmaya maruzdur. Abandığınızda zincir rubleden bir bakla sıyırarak "çat" sesi gelir ve pedal bir anlık boşa döner. Sadece zinciri değiştirirseniz genellikle "çat" daha da artar, çünkü eski zincir ve ruble -aşınmış olsalar da- birbirlerine uyum sağlarlar. Zinciri yenileyince, aşınmış ruble ile yeni zincir birbirlerine uyum sağlayamadıklarından zincirin bakla sıyırması daha da artar. Çaresi zincirle birlikte rubleyi de değiştirmektir.

Fakat sizin bisiklet yeni olduğuna göre (satan bisikletçi dürüst biriyse) eski zincir/ruble ihtimali yok. İkinci ihtimal, arka vites zincir gergi kolunun yayı zayıf olabilir veya bir mani yüzünden zinciri yeterince kuvvetli geremiyordur, gevşek zincir abanınca bakla sıyırıyor olabilir.

Üçüncü ihtimal, vites ayarı tam değildir, ve arka vites tam 8. dişlinin hizasında değildir (7-8 arasındadır) bazen abandığınızda 8'den 7'ye atar, sonra tekrar 7'den 8'e atar vs. O da aynı bakla sıyırması gibi "çat" sesis çıkarır ve pedal bir anlık boşa çıkar.

"Çat" sesi gelmeden önce ve geldikten sonra zincirin hangi ruble dişlisinde olduğuna dikkat edin. Aynı dişlideyse, o zaman bakla sıyırmıştır (zincir gergi kolunu kontrol edin), farklı dişlideyse vites atmıştır (vites ayarlarını kontrol edin).

selami atay

Daimi Üye
Tepki
249
Bisiklet
Giant
Abdullah .r güzel açıklayıcı cevap vermiş eline sağlık.ben de yeni almıştım bu tür proplem yaşamadım

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Murat Cömez

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Yiğit Dikici
:alkis: Bu alkisi hak ettin sen... :)

Mehmet H.

Forum Bağımlısı
Tepki
363
Bisiklet
Ghost
kendi bisikletimden örnek vereyim yeni aldım bazen yaşadığınız olay oluyordu zincirde bakla atlıyordu sanırım pedal bi an boşa çıkıyordu
yeni bisiklette vites ayarları iyi değildir genelde yada zamanla bozuluyor işte vites atıp geçmeyince dişli yamulabiliyor falan sanırım benimki birazdan ondanda olmuş olabilir ama düzeldi
yeni parçalarında birbirine alışma süresi vardırda bu ona benzemiyor benim yaşadığım olay aynısı olabilir

Tepki
6
Bisiklet
Bianchi
@Abdullah.R

Çok teşekkürler. Bisiklet bilgim ayar felan konusunda pek yok . Servise göturup kontrol mu ettırmelıyım ?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Beyler aklınızca makara yapmaya devam edin kara listeme alıyorum bazılarını az kaldı '''avukatlarımla tanışmasına bazı arkadaşların'''

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Görende hakaret ediyor sanacak adamlar insan gibi soru sormuş size de açıklamak düşer değil mi. :)

• Beğen
Tepkiler: Murat Cömez

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Berke Kazankaya

Karşısında'ki insanın yaşını bilmeden alaycı ve küstahca sorular sormak olsa olsa cehaletin en güzel örnekleridir.''''dünyanın en büyük bisiklet forumu''''acaba diye sormaya başladım ben şahsım adına.ve herkese cevap vermeye gerek yok bazen susmak en güzel cevapdır anlayacak insanlara.bir tanesi yıllardır bisiklet topluyorum ama pek anlamam diyor???? öbürü çıkmış ''''senden çok iyi salcano servisi olur''' diyor bide sen diye hitap ederek benim arkadaşım veya yaşıtım galiba ama benim haberim yok.ve bunlar ''''ADAM'''gibi soru ve cevap oluyor öylemi?

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Oğuz aydın kadıoğlukurt

Forumlar böyle yerlerdir tahamüllü olmak gerekir. Zaten siz de eksik bilgi vermişsiniz. O sesler bisikletin yeni olmasından çıkıyor ama alışarak o sesler geçmez. Ayar yapılması gerekiyor. Arkadaşın servise uğrayıp ayar yaptırması gerekir.

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@Abdullah.R

benim bisikletten çok nadiren çat ses geliyor. bi anlık boşa gönüyo gibi.
bisiklet biraz eski. 2 yıllık falan. bu sesin düzelmesi için zincir + ruble yi mi değiştirmem lazım.
değiştirmeden olamayak bişeyse masraf yapmak gerekecek galiba.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@c. kırmızı

Ayarlarını yeniden yapsınlar sesler kesilir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ali bey bir bisikletin alışma evresi denen bir zaman vardır benim bisikletimde ilk aldığımda devlet flarmoni orkestrası gibi sesler çıkardı ama bu arkadaşımıza bu bisikleti satan yer gerekli bilgiyi vermediyse yapacak bir şey yok adam zaten 3 gün oldu alalı diyor bu arada hiç kimse ne bana eğer bir yanlışım hadsizliğim varsa nede ben başkasına katlanmak zorunda değilim.burası madem forum kahveye çevirmeye gerek yok ortamı.

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
inşallah kesilir. çünkü moralimi bozuyo bu ses ve pedalın düşmesi. bu gün işten erken çıkarsam bisikelti bakıma vericem.
dün gösterdim bisikletin büssürü bakım eksiği var olduğunu farkettim. balansı bile bozulmuş bisikletin.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Oğuz aydın kadıoğlukurt

O zaman profilinizde yaşını belirtin, millet ona gör hitap eder. Bu arada Murat abinin kim olduğu yaşı başı bellidir forumda paylaştığı en az 3 tane topladığı, uğraştığı bisiklet var bilgisiz biri değil ve üslubunda herhangi bir alay yok ama siz böyle algılamışsınız demek ki.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Murat Cömez

Bune oluyor ozaman berke bey mesele burda yaşı belirtmek değilki yaşım 40-50-60 olsa ne değişecek ve siz niye konuya dahilsiniz murat beyin avukatımısınız?