Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arıza mı var ?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Yasin Şamlıoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Yasin Şamlıoğlu

Yasin Şamlıoğlu Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Arkadaşlar yeni bir bisiklet aldım daha oncede bı kac konu actım fotograflarının oldugu . Henuz 3 gunluk fakat ön vitesi 3 e arkayı 8 e alıp hızlandıktan sonra pedallara abanınca çat dıye ses gelıyor bazen kırılmış gibi neden olabılır ?

2. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Daha yeni almışsınız sabredin biraz bunlar olacak alışma evresi.

3. Yasin Şamlıoğlu

Yasin Şamlıoğlu Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Hmm teşekkürler :)

4. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Böyle sesler gercekten yeni bisikletler de oluyormu? Eger ileri de biz de yeni bisiklet alirsak böyle tercübeli kisilerin yorumlarini okuyarak bir seyler ögrenmis oluruz ve bu tür cat cut sesler tuafimiza gitmez.
    Size bir sorum var yeni bisikletler de baska nasil seyler oluyor, yani tuaf sesler gibi falan... Biraz aciklarsaniz seviniriz. Tesekkürler...

ihsangencer, Uğur S., Berke ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  5. Abdullah.R

Abdullah.R Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bu durum genellikle zincir çok eskidiğinde olur ve genellikle küçük ruble (arka dişli grubu) dişlilerinde olur, çünkü küçük dişlinin dişleri daha çok aşınmaya maruzdur. Abandığınızda zincir rubleden bir bakla sıyırarak "çat" sesi gelir ve pedal bir anlık boşa döner. Sadece zinciri değiştirirseniz genellikle "çat" daha da artar, çünkü eski zincir ve ruble -aşınmış olsalar da- birbirlerine uyum sağlarlar. Zinciri yenileyince, aşınmış ruble ile yeni zincir birbirlerine uyum sağlayamadıklarından zincirin bakla sıyırması daha da artar. Çaresi zincirle birlikte rubleyi de değiştirmektir.

Fakat sizin bisiklet yeni olduğuna göre (satan bisikletçi dürüst biriyse) eski zincir/ruble ihtimali yok. İkinci ihtimal, arka vites zincir gergi kolunun yayı zayıf olabilir veya bir mani yüzünden zinciri yeterince kuvvetli geremiyordur, gevşek zincir abanınca bakla sıyırıyor olabilir.

Üçüncü ihtimal, vites ayarı tam değildir, ve arka vites tam 8. dişlinin hizasında değildir (7-8 arasındadır) bazen abandığınızda 8'den 7'ye atar, sonra tekrar 7'den 8'e atar vs. O da aynı bakla sıyırması gibi "çat" sesis çıkarır ve pedal bir anlık boşa çıkar.

"Çat" sesi gelmeden önce ve geldikten sonra zincirin hangi ruble dişlisinde olduğuna dikkat edin. Aynı dişlideyse, o zaman bakla sıyırmıştır (zincir gergi kolunu kontrol edin), farklı dişlideyse vites atmıştır (vites ayarlarını kontrol edin).

6. Yiğit Dikici

Yiğit Dikici Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Senden çok iyi Salcano yetkili servisi olur dostum.

7. selami atay

selami atay Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Abdullah .r güzel açıklayıcı cevap vermiş eline sağlık.ben de yeni almıştım bu tür proplem yaşamadım

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Murat Cömez ve BFOkuru bunu beğendi.
  8. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    :alkis: Bu alkisi hak ettin sen... :)

9. Mehmet H.

Mehmet H. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    kendi bisikletimden örnek vereyim yeni aldım bazen yaşadığınız olay oluyordu zincirde bakla atlıyordu sanırım pedal bi an boşa çıkıyordu
    yeni bisiklette vites ayarları iyi değildir genelde yada zamanla bozuluyor işte vites atıp geçmeyince dişli yamulabiliyor falan sanırım benimki birazdan ondanda olmuş olabilir ama düzeldi
    yeni parçalarında birbirine alışma süresi vardırda bu ona benzemiyor benim yaşadığım olay aynısı olabilir

10. Yasin Şamlıoğlu

Yasin Şamlıoğlu Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Çok teşekkürler. Bisiklet bilgim ayar felan konusunda pek yok . Servise göturup kontrol mu ettırmelıyım ?

11. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Beyler aklınızca makara yapmaya devam edin kara listeme alıyorum bazılarını az kaldı '''avukatlarımla tanışmasına bazı arkadaşların'''

12. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Görende hakaret ediyor sanacak adamlar insan gibi soru sormuş size de açıklamak düşer değil mi. :)

Murat Cömez bunu beğendi.
  13. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Karşısında'ki insanın yaşını bilmeden alaycı ve küstahca sorular sormak olsa olsa cehaletin en güzel örnekleridir.''''dünyanın en büyük bisiklet forumu''''acaba diye sormaya başladım ben şahsım adına.ve herkese cevap vermeye gerek yok bazen susmak en güzel cevapdır anlayacak insanlara.bir tanesi yıllardır bisiklet topluyorum ama pek anlamam diyor???? öbürü çıkmış ''''senden çok iyi salcano servisi olur''' diyor bide sen diye hitap ederek benim arkadaşım veya yaşıtım galiba ama benim haberim yok.ve bunlar ''''ADAM'''gibi soru ve cevap oluyor öylemi?

14. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Forumlar böyle yerlerdir tahamüllü olmak gerekir. Zaten siz de eksik bilgi vermişsiniz. O sesler bisikletin yeni olmasından çıkıyor ama alışarak o sesler geçmez. Ayar yapılması gerekiyor. Arkadaşın servise uğrayıp ayar yaptırması gerekir.

15. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    benim bisikletten çok nadiren çat ses geliyor. bi anlık boşa gönüyo gibi.
    bisiklet biraz eski. 2 yıllık falan. bu sesin düzelmesi için zincir + ruble yi mi değiştirmem lazım.
    değiştirmeden olamayak bişeyse masraf yapmak gerekecek galiba.

16. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Ayarlarını yeniden yapsınlar sesler kesilir.

chnkrmz bunu beğendi.
  17. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Ali bey bir bisikletin alışma evresi denen bir zaman vardır benim bisikletimde ilk aldığımda devlet flarmoni orkestrası gibi sesler çıkardı ama bu arkadaşımıza bu bisikleti satan yer gerekli bilgiyi vermediyse yapacak bir şey yok adam zaten 3 gün oldu alalı diyor bu arada hiç kimse ne bana eğer bir yanlışım hadsizliğim varsa nede ben başkasına katlanmak zorunda değilim.burası madem forum kahveye çevirmeye gerek yok ortamı.

18. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    inşallah kesilir. çünkü moralimi bozuyo bu ses ve pedalın düşmesi. bu gün işten erken çıkarsam bisikelti bakıma vericem.
    dün gösterdim bisikletin büssürü bakım eksiği var olduğunu farkettim. balansı bile bozulmuş bisikletin.

19. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    O zaman profilinizde yaşını belirtin, millet ona gör hitap eder. Bu arada Murat abinin kim olduğu yaşı başı bellidir forumda paylaştığı en az 3 tane topladığı, uğraştığı bisiklet var bilgisiz biri değil ve üslubunda herhangi bir alay yok ama siz böyle algılamışsınız demek ki.

Berke, Murat B. ve Murat Cömez bunu beğendi.
  20. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Bune oluyor ozaman berke bey mesele burda yaşı belirtmek değilki yaşım 40-50-60 olsa ne değişecek ve siz niye konuya dahilsiniz murat beyin avukatımısınız?