Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arhavi - Batum 06.07.2013

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Sertan.Zaim tarafından paylaşıldı.

1. Sertan.Zaim

Sertan.Zaim Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    8 günlük Arhavi tatilimin son günü güneş bekleleni yaparak yüzünü gösterdi :) Böylece daha önceden planladığım batum gezimi 1 günlük de olsa gerçekleştirme şansını yakaladım. Şehiriçi gezilerimle birlikte toplamda 130kmlik güzel bir tur oldu. Bütün sahil yolu boyunca deniz ve yemyeşil dağ arasında hiç yorulmadan pedal çeviriyorsunuz. Sarp sınır kapısından geçmek olduça rahat. Toplamda 8-9dkda Batuma geçtim. Ancak dönüşte tur araçlarına denk geldiğim için malesef bu süre 40-45dkyı buldu. Batumda birçok türk işletme var ve türk lirası birçok yerde geçiyor. Ne olur ne olmaz diyerek yanıma 10lari aldım. (1TL = 0,83Lari) Bu para sadece Botanik bahçeye girerken lazım oldu. Onun dışında türk lirasını kullandım. Tura başlarken birinci hedefim Batum botanik parkıydı. Dolayısıyla şehir merkezinde fazla vakit geçirme şansım olmadı. Neyse lafı çok uzattım biraz da fotoğraflarla devam edeyim;

Batumun merkezi neredeyse tamamen park ve meydanlarla dolu, öyleki herkesi sokağa çıkarsalar o meydanlar dolmaz sanırım.

Tiyatro binası;

Bu arada bütün şehir boyunca bisiklet yolunun bulunduğunu belirteyim. Sadece sahil yolu değil ara sokakların kaldırımlarına bile bisiklet yolu parkuru var. Aynı zamanda parklarda kiralık bisikletler de mevcut.

Ve gelelim Batum Botanik Parkına;

Parkın çok büyük olduğunu bildiğim için her ne kadar şehir merkezinde vakit kaybetmemeye çalışsamda üçte ikilik kısmını gezmeye vaktim anca yetti. Mecbur gerisin geri arhaviye pedal çevirdim. Batum'a gitmeyi planlayan arkadaşlara tavsiyem minimum 3 günlük bir tur düzenlemeleri. Çünkü bu ufak şehirde 7-8 adet müze, alabildiğine uzunlukta güzel mi güzel bir sahil, birçok park ve bahçe vs.vs. görülecek yer var. Son olarak arhavi ve batum turlarımdan derlediğim fotoğraflardan oluşan videoyu ve batum turumun yol haritasını paylaşıyorum, herkese iyi ramazanlar, iyi pedallar :)

http://www.mapmyride.com/routes/view/243877447

[video=youtube_share;mpto8ZdR5yA]http://youtu.be/mpto8ZdR5yA[/video]

2. Engin ATAL

Engin ATAL Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Çok güzel görüntüler var , şüphesiz en çok dikkat çeken ters mimarisiyle yapılan bina :)

Sertan.Zaim bunu beğendi.
  3. Turhan Atakan

Turhan Atakan Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Cennetten parça gibi muhteşem bir şehir.Bende görmeyi çok istiyorum.Arada bir de kendini çekseydin

4. Sertan.Zaim

Sertan.Zaim Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Fotoğraf çekmeyi seviyorum da çekilmeyi pek sevmiyorum yaa :)

5. niyazi akarken

niyazi akarken Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    fotoğraflarınız güzelde kendi ve bisikletinizin resimleri olmazsa tura inananlar azalır.

6. Sertan.Zaim

Sertan.Zaim Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Kanıtlamak zorunda olduğumu bilmiyordum :) Bundan sonra elimle fotoğraf makinemi kendime doğru tutup birkaç poz çekerim. Yada il ve ilçe tabelalarının önünde noterle falan beraber fotoğraf çektiririz, maksat işi sağlama almak :) İşin aslı ben gezdim gördüm insanların inanıp inanmaması benim için önemli değil. Bu ve benzer konuları yazma sebebim de "vay ben şurayı gezdim", "bak nerelere gittim" demek değil. Amacım insanlara bisiklet turları yapabilecek alternatif güzergahlar göstermek. Bu güzergahları gösterirken şahsi fotoğraflarımı yayınlamak zorunda değilim. Daha çok güzergah üzerindeki yolları, görülecek ve mola verilebilecek yerleri paylaşırım. Çünkü gerçek bir tur anlatımının bu şekilde yapılması gerektiğine inanırım. Benim yaptığım tur paylaşımlarını okuyan arkadaşlar bunları dikkate alıp konuyu okurlarsa sevinirim. Onun dışında herkes istediğini düşünmekte özgürdür.

Son olarak 26 Mart 2013 tarihli yorumum;

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=113142&p=1435380&highlight=#post1435380

7. Jörg Huchler

Jörg Huchler Aktif Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Çok güzel bir şehir.

8. niyazi akarken

niyazi akarken Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    arkadaşım sana kanıtlamak zorundasın yada gitmedin diyen yok... bu foruma girenlerin çoğu seninde dediğin gibi alternatif güzergah ve ne tür bisikletlerle olduğu....yoksa batum botanik parkının tiyatro binasının binlerce resmi var nette... mesela ne tür bisikletle gittin .yolu nasıldı, bunlar önemli.... ayrıca kendinide göster demiyor kimse sana resminin meraklısı da değiliz bisikletin olsun yeter...

Yavuz.M bunu beğendi.
  9. Sertan.Zaim

Sertan.Zaim Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Jörg abi manavgatın dağından tepesinden fırsat bulursan tavsiye ederim. :)

10. Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Paylaşımın için teşekkürler.