Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Araziye girme korkusu :)

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Oğuz Taş tarafından paylaşıldı.

1. Oğuz Taş

Oğuz Taş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Arkadaşlar dikkat ettiniz mi bilmiyorum veya ben mi taktım bu duruma ama satılık ilanlar bölümüne baktığımda, mtb bisiklet satanların genelinde "arazi görmemiştir veya asfaltta kullanılmıştır" gibi ibareler var. Bana biraz garip geliyor, mtb bisikletin var ama araziye girmiyorsun.
    Yoksa hepsi birden bize ayak mı yapıyor :)

İbrahim sarı bunu beğendi.
  2. Muzaffer YILMAZ

Muzaffer YILMAZ Kıdemli Üye

Seviye:
    Kişiye bağlı bir şey. İstersen girersin, istemezsen girmezsin. Mesela benimde mtb bisikletim var; Yeri geldiğinde yol lastiği takıp uzun turlar yapıyorum, yeri geldiğinde kendimi dağlara vuruyorum:). Yani tamamen tercih, zevk meselesi;)

3. Gürkan Karataş

Gürkan Karataş Kıdemli Üye

Adı:
    Gürkan Karataş
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    asfaltta kadroyu zorlamadan sürmek var, arazide sürekli bi zorlama halinde sürmek var. satıcı arazide kullanılmadığını söylerken kadronun sağlıklı olduğunu bir zorlamaya mağruz kalmadığını belirtir. ayak yapanları yakın çekimlerde kadrodaki çalı çizikletinden anlarsın, araziye giren her bisiklette olur çalı çırpı çizikleri.

4. Oğuz Taş

Oğuz Taş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Tabi ki araziye girmeyen bisikletin kadrosu daha sağlıklı olacaktır. Benim söylemek istediğim şey mtb bisiklet kullanan çoğu kişi araziye girmiyor. Tercih meselesidir tabi ki kimseye bunu veya şunu kullan diyemezsin ama madem araziye hiç girmeyeceksin sürekli asfaltta kullanacaksın gezi veya yol bisikleti almak çok daha mantıklı. Neden gereksiz yere asfaltta ağırlık yapalım ki kendimize....;)

5. Kerem Demirel

Kerem Demirel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Başlık beni anlatıyor :D Çünkü bir girsem kim bilir nereleri dağıtacak benim emektar :)) Düz asfaltta bile birçok sorunu oluyor zaten :p

6. Mehmet Keten

Mehmet Keten Forum Bağımlısı

Seviye:
    mtb bisikleti alıp illaki arazide gezilecek diye bir şey yok tamamen kişinin kendi zevkine bağlı bir durum.mesela caddelerde çok görüyorum yaklaşık 250 bin tl'lik range rover jepleri boyası cilası rengi parıl parıl demekki adam onunla cadde ve yollarda geziyor araziye gimemiş ama bu demek değilki araziye girmez yolda giderken yol kapalı önünde arazi mecbura kaldı girecek araziye mtb de buna benzer arazi olunca mecbur girer ha olmayınca asfaltta gider.

7. Gürkan Karataş

Adı:
    Gürkan Karataş
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    bide yol bisikletlerini istediğiniz zaman arazi bisikletine çeviremezsiniz, mtbler için silik yol lastikleri var, hatta bir çok xc kadrosuna 28'' jant yani yol bisikleti jantı takılabiliyor. hal böyle olunca bütçesi kısıtlı kullanıcı yada 2 bisiklete yeri olmayan kullanıcı, 2 tane jant seti yapıyo, biri arazi lastikleri ve mtb jant setinden oluşuyor, diğeri yol lastiği ve yol jant setinden oluşuyo, böylece tek bisiklette 2 farklı dalı uygulayabiliyor.

8. Oğuz Taş

Oğuz Taş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Beni yanlış anladınız herhalde, ben mtb bisikleti asfaltta kullanılmaz demiyorum, hatta bende mtb bisiklet alıcam bunla ilgili geçmişte mesajlarımda var. Ben bisikleti aldıktan sonra eğer hiç girmeyeceksen araziye, evden işe işten eve kullanacaksan mtb almanın gereği yok diyorum. Bende sizin dediğiniz gibi ince teker takıp yolda kullanmayı planlıyorum. Fakat gitmek ve tırmanmak istediğim arazilerde var. Bahsettiğiniz 2 farklı dalın birini kullanmayacaksanız diğerini daha nitelikli kullanmak daha mantıklı...;)

9. Oğuz Taş

Oğuz Taş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Ben zaten bahsettiğiniz anlamda jeeplerin kullanımına kesinlikle karşıyım. Zaten Türkiye'de ve özellikle İstanbul'da hava kirliliği oldukça artmış durumda ve jeepler bunu büyük ölçüde etkiliyor. Bu yüzden jeep zaten kullanılmamalı :)
    Mtb'de tabi ki isteyen kullanır. Bir önceki mesajta yazdığım gibi bende mtb alıcam ve slick ince tekerler takıp kullanıcam ama araziyede giricem. Benim fikrim bu, herkesin kendi insiyatifine kalmış tabi. Ama jeep konusunda kesinlikle karşıyım ;)

10. Gürkan Karataş

Adı:
    Gürkan Karataş
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    yanlış anlaşılma yok :D demek istediğim yol bisikletine ne disk fren takılır nede mtb lastiği, ama mtb de bunu yapmak mümkün. benim dediğim gibi kullananlar zaten hobi için kullanıyordur. ciddi olarak yapan kişiler ya bir dalda yoğunlaşır ya da 2 ayrı dalın gerektirdiği 2 ayrı bisiklet alır. bisiklet alacak adam gidiyor, seçerken ben genelde tur yaparım diyor, ama ara sıra arazi kaçamağıda yapmak ister insan diyor, özel firmaların yarışlarına katılırım diyor, hal böyle olunca gidiyor mtb alıyor, yanınada yol lastiği alıyor, yolda kullanıyor, satacağı zamana kadarda araziye gitmiyor, böylece araziye girmemiş dağ bisikleti dediğimiz şey ortaya çıkıyor :D

11. Oğuz Taş

Oğuz Taş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    İkna etmek için baya bir yol denedin ama bence hala mantıksız. Hybrid bisiklet desen kabul ederim hem arazi gorebilir hemde yolda çok rahatlıkla kullanılabilir ve 28" olması yolda avantaj sağlar ama mtb bu hızı tam olarak sağlayamaz. 26" olması diğerlerine göre zaaftır bence.

12. kuduzk9

kuduzk9 Kıdemli Üye

Seviye:
    Öyle demeyin sn. oğuz taş şehir içinde yol bisikleti yada hdbırd ler ölü kaldığı zamanlar olur ve oluyoda.istanbulu baz alalım çemberli taştan sirkeciye inerken döşeme taslardan birinin sökük yada kabarmış oldugunu gördüğünüz oldumu yol bisikletiyle bi geçin üzerinden bide mtb ile. otabanımızda bile cukurlar varken mtb seçimi cok mantıklı bence :D.

13. Gürkan Karataş

Adı:
    Gürkan Karataş
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    ikna çabasında değildim ama neyse, hybrid bisikletler ne mtbnin verdiği rahatlığı sağlar ne yolun hızını, ama mtbye yol bisikleti jantı yani 28'' jant takabilirsiniz zaten arka borular ve maşa mesafesi bunu kurtarıyor. yani demek istediğim hybrid bisikletler ne yolda çok performanslıdır nede arazide. ama mtb zaten arazi içindir yani arazide bir hybridden çok daha fazla performans göstereceği aşikardır. öte yandan dediğim gibi mtb kadrolara 28'' jant ve yol lastiği takabiliyorsunuz. böyle olunca hybrid bisikletlerdeki kadar yol performansı alabilirsiniz. maşanızda kilitli modellerden ise hybrid bisikleti aratmaz. umarım bu sefer anlaşılmıştır :D

14. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Amacına uygun bisiklet alamıyorlar diye.
    Şehirde kullanmak için MTB alıyor vatandaş. Uzun tura gitmek için, yine MTB alıyor. E durum böyle olunca da, araziye girmeden kalıyor bisikleti.

Şuana kadar bir hibrit, bir de yol bisikleti kullandım. Ara sıra da arkadaşların MTB'Lerini kullanıyorum.
    Turlar ve şehir içi kullanım için, bence, MTB tamamen amelelik. Daha sonra hibrit geliyor. Fena değil, ama harika da değil. Arazide kullanılır, kullandım daha önce. MTB kadar iyi olmasa da hiç de kötü değil.

Eğer tura çıkılacaksa, asfalt dışında kullanılmayacaksa bisiklet MTB'ye hiç gerek yok. Boşa amelelik

15. Oğuz Taş

Oğuz Taş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Evet Türkiye'deki yollarının durumu içler acısı gerçekten bu yandan düşündüğümüzde mtb almak çok doğru gerçekten...

16. Oğuz Taş

Oğuz Taş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Diğer meselelerdeyse tercih meselesidir diyeyim artık :)

17. İlyas ŞANLI

İlyas ŞANLI Onursal Üye

Seviye:
    Her bisikletin,kendi amacına uygun kullanılmasından yanayım.MTB bisiklet kullanıyordum.Genelde akşamları ve hafta sonu sürme imkanım olduğu için,araziye pek çıkamıyordum.Baktım MTB'nin canı arazi çekiyor ama ben onu gezdiremiyorum.:) Yol bisikleti kullanmaya başladım :) Şimdi de,yol bisikletinin hakkını vermek için,daha fazla idman gerekiyor :p
    Bu arada;yol bisikletim arazi görmüştür :D

Recep TOPAL bunu beğendi.
  18. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Deşmeyin yaramı :D
    1) Mtb de çizik
    2) Mtb de ince lastik
    1. mutlaka olmalı, 2. olmamalı. Mtb arazi bisikletidir, yol bisikletini yolda binerseniz asfalt ağlar ama dağ bisikletini yolda binerseniz bisiklet ağlar :D

İlyas ŞANLI bunu beğendi.