Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arazi için bot tavsiyesi

Konu, 'Outdoor' kısmında bisikletcanavari tarafından paylaşıldı.

1. bisikletcanavari

bisikletcanavari Onursal Üye

Seviye:
    Selamlar,
    Ben harita teknikeriyim fakat öğrenimimi devam ettirmek için şuan mesleğimi yapmıyorum. Zorunlu staj döneminde Karadeniz'de kadastro yaptığımdan mesleğimde kullanacağım ayakkabı ile ilgili gereksinimleri az çok çözmüş durumdayım. Fakat tercih edeceğim ayakkabı konusunda pek bir bilgim olmadığı için ayakkabı konusunda tecrübelki arkadaşlardan yardım almak istiyorum.

Öncelikle çalışma şartlarından biraz bahsetmem gerek. İşimizin ölçüm kısmının geneli arazi şartlarında geçmektedir. Yeri gelir bire yerleşim biriminde de ölçüm yağılacağı gibi yeri gelir yabani hayvanların dahi girmediği en ücra köşelerde bile bulunmamız gerekebiliyor. Yani aklından zoru olmayan bir insanın bulunmayacağı herhangi bir yere ayak basmamız olası. Arazinin engelebeli olmasıyla beraber (özellikle Karadeniz bölgesi) elimizde ortalama 4-5 kg ağırlığında Gps sistemleri olup, tüm gün elimizde taşımaktayız. Eğimin ne kadar çok olursa olsun, mümkün mertebe iki elimizle herhangi bir yerden destek almadan bir yere inmek yada çıkmamız gerekebilmekte.

Umarım az-çok kafanızda birşeyler şekillenmiştir. Bu şartların gerektirdiği, Sağlam ve iyi tutuşu olan bir taban: Yukarıda belirttiğim gibi, herhangi bir yerden destek almadan ciddi eğimlerde yol almamız gerekebiliyor.

Yüksek boğazlı kesim: Normal bir spor ayakkabıda bir kaç dakika içerisinde ayakkabının içinin tamamı toprak dolması çok başıam gelen bir olay

Dayanıklı yapı: Dediğim gibi nerelerden geçeceğimiz hiç belli olmuyor. O yüzden ayakkabının yüksek sürtünme direncine dahanıklı olması gerekiyor. Zira onca para verdikten sonra 6 ay sonra ayakkabıyı çöpe atmak istemiyorum.

Bu şartlara en uygun, kaliteli bir outdoor trekking botu gibi geliyor, fakat dayanıklılık konusunda şüphelerim var. Çünkü aşırı derecede hor kullanma durumu sözkonusu olabiliyor.

Tavsiyelerinizi bekliyorum ;)

ibrahim Kızılkaya bunu beğendi.
  2. Onur Kahraman

Onur Kahraman Bisikletkolik

Seviye:
    timberland süper bot.2 yıldır kullanıyorum.parası pahalı ama çok kullanışlı.

3. harunkenan

harunkenan Üye

Seviye:
    merhaba, ben de harita mühendisiyim. Anlattığın ortamları bizzat yaşayan ve yaşamaya devam eden biri olarak sana salomonun xt wings modelini önerebilirim. Gerçekten çok hafif ve sağlam. Özel taban yapısı sayesinde burkulma riski diğer ayakkabılara göre çok daha düşük. 3 yıldır aynı ayakkabıyı giyen arkadaşımın tavsiyesi üzerine almıştım. Ben de 1 senedir kullanıyorum, çok memnunum. Fakat fiyatı biraz yüksek, kampanyalı dönemleri takip ederek biraz daha uygun fiyata alabilirsin.

bisikletcanavari bunu beğendi.
  4. bisikletcanavari

Seviye:
    Selamar,
    Sanırım aşağıda fotoğrafını eklediğim modelden bahsediyorsunuz.

Küçü bir fiyat araştırması yaptımda 300 Tl civarı bir fiyatı var. Eğer 3 sene birfiil arazi şartlarında bana dayanırsa o zaman parasını hakediyor demektir benim için. Yoksa 8-9 ay sonra dağılırsa verdiğim paraya acırım :) Madem bu mesleği yapacağım, kazandığım parayla kendime bakıp, bu mesleğinde tadını çıkarmaya çalışacağım. O yüzden kazandığım paranın bir kısmını konforum için yine yapacağım işe yatırmanın iyi olacağını düşünüyorum.

Ayakkabı hakkında şuanlık tek olumsuz görüşüm, boğaz kısmının alçak oluşu... Bu sebeple ayakkabı içine toprak kolaylıkla girebileceği endşlem var. Bu arada sizinde öneriniz üzere bir kriteri de hatırlamış blunuyorum. Mümkün mertebe hafif bir ayakkabı :) Gün boyu arazi şartlarında yürümenin yanısıra ağır bir ayakkabı hiç çekilmez doğrusu :)

Harun Bey tavsiyeniz için çok teşekkür ediyorum. Alternatiflerim arasında mutlaka bulunacak bir model bu ;)

5. harunkenan

harunkenan Üye

Seviye:
    Evet bu ayakkabı. Dediğin gibi boğazı yok. Biraz da tercih meselesi, ben de boğazlı botları sevmem mesela.
    Bir ara Salomonda %40 indirim vardı. O zaman baya uygun fiyata almıştım. 300 YTL biraz pahalıymış. Gönlünüze göre güzel bir bot alırsınız inşallah :)

6. bisikletcanavari

Seviye:
    Tercihten ziyade biraz kullanım alanı buna zorluyor beni. Yoksa ben de boğazlı botları pek sevmem :) Bu outdoor ürünlerde ciddi indirimler olabiliyor. mesela bende Marmotlarda %50 indirimden yararlanıp, güzel bir Goretex ceket, su geçirmez pantolon ve eldiven almıştım :) Sezonun bitmiş olmasının bu indirimde ana faktördü tabiki. Peki bu ayakkabıların ölü sezonu ne zamna girmiş oluyor peki? Yani indirime hangi dönem girmeye başlar ?

Ekstra not. İndirimden söz açılmışken Odak Outdoor'da kaztüyü çeketler %50 indirimde. İhtiyacı olan araştırsın derim ;)

7. Ayberk Türk

Ayberk Türk Forum Demirbaşı

Seviye:
    salomonun xt wings arkadasıma katılıyorum benim enisteyle meslektassınız ama o diz boyu kar olan yerlerde celik destekli botları tavsiye ederim ..

8. bisikletcanavari

Seviye:
    Ayakkabıyı daha çok kuru ortam amaçlı alacağım. Çünkü kışın olumsuz şartlardan dolayı çok gerekmedikçe zor arazi koşullarına çıkılmıyor ;)

Salamon xt wings üzerinde ciddi ciddi düşüneyim o zaman ben :)

9. ozgur_jeo

ozgur_jeo Aktif Üye

Seviye:
    bende jeoloji mühendisiyim senin yaptığın topoğrafik haritaları kullanıyorum:D ben daha bugun merrell aldm. Sakın bileksiz alma derim ben çünkü uzun yürüyüşlerde hem bilek incitilme ihtimali yüksek ayrıca bileksiz olursa daha çok yorulursunuz bileğinizi desteklemesi çok önemli goretex kumaş tercih edin tamam belki waterproff bir kumaş kadar suya dayanmaz ama nede olsa su geçirmeyip hava alabilen kumaş goretex. ir diğer tavsiyem ise çarşak bant diye adlandırılan botun çevresini saran kalın plastik kumaşın ne kadar çok olduğu önemli çünkü o bantlar olmazsa ayakkabınız çok çabuk aşınır taşa fln sürtmekten dolayı. en önemlisi ayağınıza giymeden almayınız çnkü herkesin yapısı farklı herkes aynı botta rahat edicek diye bişey yok tavsiyelere çok takılmayın goretex kumaş olması bilekli olması ve çarşak bandının geniş olması yeterlidir sanırım. bol eş yükselti eğrili günler diliyorum :D

10. bisikletcanavari

Seviye:
    Bundan daha iyi beddua olamazdı sanırım :D

Arkadaşım bilgiler için çok teşekkür ederim. Çarşak bandına özellikle dikkat edeceğim ;)

11. uğur yılmaz

uğur yılmaz Bisikletkolik

Seviye:
    geçen sene lafuma bot almıştım.kampanyadan 50 tlye almıştım.çok hafif rahat ve sağlam.hava alabiliyor ama su geçirmiyor.çokta dayanıklı.3 sene rahat giyilir.bir sene giydim yesyeni duruyor.daha önce aldığım kinetix scooter botlara vs lere 10 basar.tavsiye ederim.

12. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Arama kurtarma ile uğraşan ve yaklaşık 10 seneye yakın bir outdoor geçmişi olan biri olarak sizin tercihlerinize uygun olan ayakkabı bence Boreal'in Atlas modelidir. Tek parça deridir dikiş yoktur üzerinde soluması iyidir bilekleri yuksektir. tepe tepe 5-6 yıl kullanırsınız. Ben bir çiftini 6 senede eskittim daha sonra gözümü kırpmadan ikinci çiftini de aldım. İnternette kısa bir araştırma ile değişik resimlerini de bulabilirsiniz.

Ezgi bayramm ve bisikletcanavari bunu beğendi.
  13. bisikletcanavari

Seviye:
    Evet bu modeli de inceledim. Özellikle gezenbilir.com'da oldukça övgüyle sözedilmiş bir model. Şuan %20 indirimde ve peşin alımda %10 daha indirim yapıyorlar sanırım. 260 TL gibi bir rakama, bu bota sahip olabilirim şu an.
    Tek parça ve oldukça kalın bir deriden imal edilmiş üst kısmı. Şimdi benim merak ettiğim bir husus var. Bu ayakkabının derisi hangi hayvandan elde edildi? Bu bilgiyi bulamadım. Eğer biliyorsanız, paylaşırsanız sevinirim.

Şunu üzerine basa basa belirtmek istiyorum. Alınacak ayakkabının hemen hemen yılın her günü, araziye çıkacağını varsayın ;)

14. Veli Bahtiyar

Veli Bahtiyar Kıdemli Üye

Seviye:
    Yukarıdaki botu burada görmek güzel. 3 yıla yakındır kullanıyorum. Türkiye ikliminde, fazla ağır hava koşulları olmadığı sürece, kışın bile güvenle kullanılabilir. Araziye pek çıkmadım ama 3 senede şekli bile bozulmadı.

Hippopotamus derisi :p

15. uğur yılmaz

uğur yılmaz Bisikletkolik

Seviye:
    tek parça deri ayağınızı terletebilir, bence hava girişli modellerden alın.hem daha hafif olur.resimdeki boreal bence 4 mevsim giyilmez.ve fiyatıda yüksek bence.bu mevsimde 100-150 arası lafuma merrell mammot salomon botlar bulmak mümkün.

16. ahmet türkölmez

ahmet türkölmez Kıdemli Üye

Seviye:
    evet adını yenı duyudugum carsak bandı bayagı faydalı bırsey

bırde askerde o postalların yerıne bogazsız spor ayakkabı gıyseydı askerler herhalde herbolukten bır kısı hergun bılek burkardı

bencede bogazlı

bızı sıksada ayak bılegıne cok faydalı

17. bisikletcanavari

Seviye:
    Özelliklerinde goretex benzeri bir teknolojinin bulunduğu, bununla beraber su geçirmemesinin yanında hava alabilir bir yapıda olduğunu yazmış. Tabii havalandırması olan bir aykkabı kadar rahat olmaz. Fakat bu botu iş şartlarında kullanacağımı ve dayanımla beraber asgari rahatlığın ön planla olduğunu hatırlatmak isterim. Ayrıca 4 sene birfiil kullanabileceksem 260 TL helal olsun :)

18. zodijackyl

zodijackyl Üye

Seviye:
    çok geniş seçeneğe sahip olduğumuz bir konu. kullanım alanına göre değişiklik gösterir bot seçimi. öncelikle yorucu trekking parkurlarını düşünüyorsan bileği saran ayakkabıları tercih etmeni tavsiye ederim bu şekilde bileklerinin az yorulmasını ve herhangi bir burkulmayı minimuma indirmiş olursun. eğer bisiklette de kullanırım sert parkurlara girmem diyorsan bileği saran ayakkabılar yerine diğer ayakkabıları tercih edebilirsin. Goretex tavsiye ederim keza 4 mevsim işini görebilecek bir ayakkabı cazip bir seçenek olsa gerek.

tabanı sert arazi koşullarına karşı dayanıklı olmasını istemişsin bu konuda vibram taban bir ayakkabı işini çok iyi görür. gerek karda gerek kayada dağda tepede ihtiyaçlarını karşılar.

fiyat konusuna gelince dediğim gibi çok geniş bir seçeneğe sahip olduğumuz için fiyatlarda bu orantıda artmakta.Bu saydıgım özelliklerde Lafuma'nın bir kaç modeli gayet uygun sayılır(150-250 TL arası). Eğer bütçe önemli değil, ömür boyu götürebilecek bir bot istiyorum, dağ tepe tırmanıcam şehirde de kullanıcam diyorsan, benm kullandıgım asolo sasslong gtx bot seni bir çok yerde işini görebilir.
    Türkiyede bu botla yazın gidemeyeceğin dağ yok. Kış kampçılığı için de ideal bir bot. Fazlasıyla işini görebilir. Fiyatı biraz tuzlu (400 TL)

19. bisikletcanavari

Seviye:
    Selamlar,
    Tavsiyede bulunmadan önce başlık dışında ilk mesajımı olsun okusaydınız, alacağım botu ne amaçla kullanacağımı anlar, ona göre daha iyi tavsiyede bulunabilirdiniz ;) Yine de tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

20. zodijackyl

zodijackyl Üye

Seviye:
    okudum hocam. ben hem senin ihtiyaçlarını baz alarak hemde diğer koşulları düşünerek bir bot tavsiyesi yaptım. ;)