Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aranıza yeni katıldım.

Konu, 'İstanbul Avrupa' kısmında kivanckaplan tarafından paylaşıldı.

1. kivanckaplan

kivanckaplan Yeni Üye

Seviye:
    Merhabalar,

Standart geyiktir, "küçüklüğümden beri bisiklet kullanırım" diye. Doğrudur. Hiç bir zaman iki tekerden vazgeçemedim. İlk kullandığım ve sonrasında sahip olduğum bisiklet, ortadan menteşeli Pinokyoyu saymazsak, abimin İzmir'den otobüs bagajında getirdiğimiz tek vitesli açık yeşil Bisan idi. Ortadan tek demirli, pompası üstünde olan bu bisikleti uzun yıllar kullandım. Başlarda boyum ermiyordu, demirin arasından, daha sonrasında demir üstünden ve nihayetinde seleden kullanmaya başlamıştım. Kullanımı çok rahattı selesi yaylıydı. O zamanlar çok modaydı. Ama trend BMX'e kaydı. Biz de BMX aldık. Türlü hareketleri denedik. 6 kişi binmeye çalıştık, saçmaladık, lastik patladı yamaladık, zincir attı toparladık. Tamirini yaptık. Bu zamanda hala var mı bilmem ama bizim zamanımızın modası kontra frendi. Pedalları geriye çevirdin mi, arka teker frenlerdi. Gel zaman git zaman, arada dağ bisikleti aldık. Ağırdı. Oldukça hem de.. Selesi kötüydü. Ucuz bisikletti zaten. Yani malzemesi kalitesizdi. Dağıldı. Son olarak Bianchi'nin Lepard asset MTB'ını aldık. İstanbul'da oldukça bisikletle gezmeye başldım. Kulağımda walkman, kafamda şapka. (yoktu öyle kask mask. Nerden bulacaktık... Beşiktaş'tan sarıyere. Kadıköyden Kartal'a çok gezdim. (karşıya geçerken vapurda bisiklet için para kesmelerine çok gıcık olmuşumdur) )

İki teker aşkım bir yandan motosikletle de devam ediyordu. Endurodur, scooterdır derken şu an çok sevdiğim Honda Transalp'im var. Uzun yol, iki kişi için çok konforlu. O da kardeş iki teker olsa da bisikletten çok farklı. Dönüşler, kontra tekniği vs. tamamen farklı. Hatta motosiklette ön fren soldadır. Bisiklete binerken bocalarım hep :) Halen önde gelen bir sitede moderatörlük yapmaktayım. Motosiklet konusunda da yardım isteyenlere yardımcı olmaktan zevk duyarım.

Motosikletten dolayı bisiklet uzun süre unutuldu. Markete dahi tembellik yaptırdı. Dolayısıyla iş yaşamından da kaynaklanan sporsuzluk, hareketsizlik göbeğe, dolay yoldan kiloya vurdu. Bunu üstüne her gün işe gittiğim ve döndüğüm yerdeki inanılmaz trafik eklenince motosiklet ile zor durumda kaldım. Zira artık aralardan geçemez trafik oluştu. Bir de mecburen giydiğimiz korumalı mont, eldiven, dizlik ve kask. Durağan trafikte nasıl terlettiğini, suların gözlerinize akıp nasıl yaktığını anlatamam. Velhasıl kelam, bisikletim bana tekrardan göz kırpmaya başladı. İnmiş lastiklerini benzinci de uygun bar hava basarak şişirdikten sonra başladık yollara tekrardan.

Yaklaşık iki haftadır, Fulya- Kasımpaşa arası gidip geliyorum. Çok uzak mesafe değil belki ama özellikle fulya tarafındaki yokuşların çok dik olmasından mütebellit, güzel efor harcama ve ter döktürüyor.

Yalnız ben rahatsızım. Şu açıdan; uzun boylu olduğumdan seleyi yükselttim, direksiyonla sele aynı çizgide ama belim ağrımakta. MTB'ın selesi de oldukça rahatsız olduğumdan arka taraflarım daha da çok ağrımakta. Bu bisikletin belki de benim için avantajı çok dik yokuşları vites sayesinde çaprazlama olarak çıkabilmem...

Kafamda hep var o abimden bana kalan Bisan...Şimdi kafayı ona taktım. Benzer model olan Classic Roadstar, görünüş olarak beni zaten cezbediyor. Orta sehpa, Rekordlu demir, öne eğik ön maşa, gidon tutuşu, fren, 26" ince lastik..(eski modelleri 28" idi bunların)..

Eminim ki çok rahat. Eminim ki çok hafif. Ama tek vites olması beni nasıl etkiler onu bilmiyorum. Çok sık vites değiştirmeyi sevmiyorum. Genellikle sabit tempoda gitmeyi tercih ederim. Ama yokuş başladı mı, mecburen vites düşüyor. Bununla nasıl ayarlarım bilmiyorum.. Tecrübesi olan varsa, çok sevinirim. Özellikle bugün yağmurda MTB'ın çamurluğu olmadığın dolayı sırtıma baya bir su aldım. Yağmurluğum vardı ama gene de kendimi rahatsız hissettim...

Hepinize şimdiden çok teşekkür ederim. Aranıza katılmaktan dolayı mutlu oldum.

2. ergin

ergin Forum Demirbaşı

Seviye:
    hoş geldiniz,bisiklet hoşuma gitti:Diyi forumlar

3. Nedret Günaydın

Nedret Günaydın Onursal Üye

Seviye:
    dostlukların pekiştiği,bilgilerin paylaşıldığı forum'umuza hoş geldiniz.

4. kivanckaplan

kivanckaplan Yeni Üye

Seviye:
    Bugün işten erken ayrılıp Sirkecinin yolunu tuttum. Ucuz bir pompanın yanısıra, yaylı ve rahat sele ve sele kaplaması aldım. Ayarları da Burhan Usta denilen yerde yaptırdım. Akort ayrım bozuktu. Viteslerim sorunluydu. Frenlerim gevşemişti. Şimdi bisikletim çok güzel ve rahat oldu. Yalnız hakikaten ağır. Sanırım 25kg civarı.

Bir milyoncu dükkanından ise, elektronik far (sinir oluyorum melodilerine ama insanlar farkediyor), bir tane nostaljik zil, iki adet ayna (hiç bir işe yaramıyor, doğru açıyı yakalayamadım.) ve kilit aldım. Bisikletimin zincir ile fren merkez masrafı var gözküyor. Kadro değiştirmk ise pahalı olacağından başka bir uygun kaliteli ve hafif kadrolu bisiklet alamk daha makul gibi...

Bu arada bisanları da araştırma şansı buldum. Onlarda oldukça ağırlar maalesef. Tek vitesli olan Roadstar modeli çok şirin olsa da, rahatlık göstermiyor. Onun muadili diyebileceğim fiyat açısından, Castello'nun Ilgaz modelini çok beğendim. 12-13 kg arası, vitesleri Sis'ten daha kaliteli. Arka çamurluk,bagaj ve ön far, çamurluğu var. Oldukça mantıklı duruyor. Benim Bianchi'yi satsam kaça gider bilmiyorum ama büyük ihtimalle abime bırakırım. Zaten onun bisikletiydi ama ben biniyorum :D

5. tecadisk

tecadisk Kıdemli Üye

Seviye:

merhabalar bence bisiklet satan yerlerden yeni bir tur bisikleti alın elinizdeki bisikleti toplamaya kalkarsanız yada bir kadro bulup toplamaya kalkarsanız inanin bu benimde başıma geldi hem hiç bir zaman istediğiniz gibi olmuyor hemde yeni bir bisikletten daha pahalıya mal oluyor ayrıca yeni model bisikletler oldukça hafif ayrıca farklı modelleri görüp istediğiniz gibi bir bisiklet seçebilirsiniz

6. ismailofli

ismailofli Bisikletkolik

Seviye:
    Hoşgeldin....

7. Sercan

Sercan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Hoşgeldiniz. Size tavsiyem 28'' lastikli bir tur bisikleti olacak. Hep yapılan bir yanlış var ki; o da şehirde tur amaçlı bisiklete binecek olunsa bile, gidip illa ki MTB alınması. Sanıyorum ki siz de sağlıklı yaşam amaçlı, şehirde pedal çevirmek istiyorsunuz. Bu durumda KRON CT1000, Sedona'nın modelini hatırlamadığım tur bisikleti ya da Trek'in bir iki tur modelinden birisini tavsiye ederim. Kron CT1000'in fiyatı da uygun ve 28'' jantlı. Onlara yönelirseniz sizin için daha iyi olacaktır.

Bu arada merak ettim, hangi motosiklet forumunda moderatörsünüz? Benim de üye olduğum bir iki motosiklet forumu var da...

8. kivanckaplan

kivanckaplan Yeni Üye

Seviye:
    Kron Ct 1000. 350 é

Trek 7200. 590 é

Sedona Sd-311. 400$ civarı idi.

Ayrıca Castello'nun İstanbul ve Ilgaz modelleri de güzel.

Motordelisi...

Taner Yavuz bunu beğendi.
  9. Taner Yavuz

Taner Yavuz Bisikletkolik

Seviye:
    Konu çok eski ama ,merak ettiğim için soruyorum dostum.
    Bisiklet aldın mı,aldıysan ne aldın acaba???

10. kivanckaplan

kivanckaplan Yeni Üye

Seviye:
    Abimden hacıladığım Bianchi bisiklet, ne yazık ki Aralık ayında Kapalı otoparktan çalındı. Yaşadığım yer ise tam bir hengame, kargaşa. Bisiklete binmek için değil, yürümek için kaldırım dahi yok. Bisiklet almadan önce araba bekliyorum. Belgrad gibi mekanlara gidip turlamak için, veya sahile gidip pedallamak için. (Yapanlar var, biliyorum :) )

Kron ct1000 hoş cihaz bu arada. Euro arttı, değerlendi tabi. Ne olursa olsun şu Bisan'ın Roadstar'ı hep bana nostaljiyi çağrıştırdığından. Kapıcı bisikleti havasından da olabilir, binmek değil ama sahip olmak istiyor insan.

Keşke yollarımız düz olsa, bisiklet parklarımız olsa, yollar da ayrılan kısımlar olsa da, işe, gezilere bisiklet ile gidebilsek..

Dinamo bunu beğendi.