Araçtan inip saldıran dolmuş şoförü

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@verisakeet

Tabii ki haklısınızdır, benimki de bir tahmin. Hiç bir şeyin farkında bile olmamışsınız demek ki ama dolmuşçu da nasıl olduysa size kafayı takmış bu durumda.

Scudo

verisakeet

Daimi Üye
Tepki
407
Bisiklet
Felt
@Ahsen Okyay

Yazdiklariniza katılıyorum ancak şöyle bir nokta var. Peki yolcu indirmek için yanasmiyorsa? Ne yapacağını bilemem orada ve Her sinyalsiz sinsice yaklaşan araç için durabilir miyiz? Asil sorulmasi gereken, bu kişi hafif fren yapıp yolcusunu arkamda neden bırakmıyor? Ben hic birseyi inatla yapmadım. Orada sagdaki araba beni görüyor mu bunun derdindeyken bu araç benle ayni hıza düşüp onumu kapatiyor. Beni sollayip onumde duran domuş sayısı sonsuz. bunlara alıştım zaten, fren yapıp ya solluyorum ya da bekliyorum. Bu şekilde anlasilmasin benim için problem değil bu artık.

@Bahadır Gürel

Gayet olasi ve mantıklı bir durumdu belirttiğiniz. Özellikle ben de bunun için gün video yu taradim.

• Beğen
Tepkiler: Sanberk E

BF Okuru

Üye
Tepki
2
ayrıca :

T.C. Karayolları Trafik Kanunu 2918 Sayılı Bisikletle İlgili Maddeler;

Madde 3 c (10) Bendi: Bisiklet motorsuz bir taşıttır.

Madde 37: Sürücü için ehliyet ve taşıt için plaka gerekmez.

Madde 46: Karayolunda en sağ şeridi kullanır ve diğer taşıtlar ile aynı sorumlulukla hareket eder.

Madde 66: Bisiklet yolu olan yerlerde karayolunda sürülemez.

Madde 66: a) Karayolunda ikiden fazla bisiklet yanyana sürülemez.

Madde 66: b) İşaret verme dışında, çift elle sürülmesi ve genel kurallara uyulması zorunludur.

Madde 66: c) Yük ve eşya taşınamaz.

Madde 37: Karayollarında bisiklet sürmek için 11 yaşını bitirmiş olmak yeterlidir.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Ahsen Okyay

Sağ şeritten 25'le giden araç bisiklet değil de çimento kamyonu olsaydı, dolmuşçu bu şekilde sıkıştırmayı dener miydi sizce? Güvenli olarak geçebileceği mesafe yoksa bisikletin arkasından gitmeye devam edip yolcuyu indirsin, kaç saniye kaybedecek?

2. seyredişimde farkettim, video'nun 7. saniyesinde kavşaktan geçiliyor. Trafik kurallarına göre kavşaklarda ve kavşaklara yaklaşırken şerit değiştirmek ve geçmek yasaktır.

Tunakan Önen

Forum Bağımlısı
Tepki
273
Bisiklet
Salcano
KaÇ yaŞindasin lan sen 30,45 yaŞindayim ben senin yaşinda Çocuğum var yerinde olsa Öyle bi söverdİm ki arkadaş 15 yaŞinda evlenip Çocuk yapiyor ayri konuya gidip 10-15 tl neyse bİber gazı almanın zamani geliyor bu dolmuşculari asıcaksın başka söylenecek laf yok

• Beğen
Tepkiler: verisakeet

verisakeet

Daimi Üye
Tepki
407
Bisiklet
Felt
@Murat B.

Tümü süper tespitler teşekkür ederim.

Tunakan Önen

Forum Bağımlısı
Tepki
273
Bisiklet
Salcano
@Çetin Güzel

Aslında Çok İyi Gibi Gelir Ama Suçsuzken Suçlu Duruma Düşmek Biraz Kötü Olur Kameran Varsa Güzel Bir Biber Gazı Sıkıp Yola Devam Ediceksin Bak Şikayet Edebiliyormu

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Tunakan Önen

Neden şikayet edemesin? Asıl biber gazı sıkarsanız suçlu duruma düşersiniz. Biber gazı sıkmanın "silahla yaralama" olduğu yönünde Yargıtay kararları mevcut. Meyve bıçağı taşıyıp tartıştığınız kişileri kıçından şişlemekten pek de farklı olmayan birşeyden bahsediyorsunuz.

• Beğen
Tepkiler: Tahir Keskin
Tepki
254
Bisiklet
Salcano
@Murat B.

"T.C. YARGITAY

3.Ceza Dairesi
Esas: 2011/38244
Karar: 2013/6627
Karar Tarihi: 20.02.2013

YARALAMA SUÇU - SANIĞIN SUÇTA KULLANMIŞ OLDUĞU BİBER GAZI - BİBER GAZININ SİLAH NİTELİĞİNDE OLDUĞU - KASTEN YARALAMA MADDESİNİN UYGULANMASI GEREKTİĞİNİN GÖZETİLMEMESİ - HÜKMÜN BOZULMASI

ÖZET: Sanığın suçta kullanmış olduğu biber gazının TCK'nin uyarınca silah niteliğinde olduğu gözetilerek sanığa TCK'nin 86/3-e maddesinin uygulanması gerektiğinin gözetilmemesi bozmayı gerektirmiştir.

(5237 S. K. m. 6, 86)

Dava: Mahalli mahkemece verilen hüküm temyiz edilmekle evrak okunarak;

Gereği görüşülüp düşünüldü;

Karar: Yerinde görülmeyen diğer temyiz itirazlarının reddine, ancak;

1) Duruşmada sanığa okunduğu belirtilen nüfus ve adli sicil kayıtlarının denetime olanak sağlayacak biçimde dosyada bulundurulmaması,

2) Sanığın suçta kullanmış olduğu biber gazının 5237 sayılı TCK'nin 6. maddesi uyarınca silah niteliğinde olduğu gözetilerek sanığa TCK'nin 86/3-e maddesinin uygulanması gerektiğinin gözetilmemesi,

Sonuç: Bozmayı gerektirmiş, sanık ve o yer Cumhuriyet savcısının temyiz itirazları bu itibarla yerinde görülmüş olduğundan hükmün bu sebepten dolayı 5320 sayılı Kanunun 8/1. maddesiyle yürürlükte bulunan 1412 sayılı CMUK'un 321. maddesi gereğince talebe uygun olarak BOZULMASINA, 20.02.2013 gününde oybirliği ile karar verildi. (¤¤)

"

verisakeet

Daimi Üye
Tepki
407
Bisiklet
Felt
Bu tarz şeylere karşı ben de aynı şekilde saldırmayı değil mümkün olduğu noktaya kadar konuşarak olayı çözmekten yana birisiyim. Kameranın var oluşunun sebebi hakkımı koruyabilmek. Bu yüzden bibergazi değil kamera taşıyorum. Aksi taktirde suçlu ben olurum.

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@alp değer tanrıverdi

Alp bey, tam olarak anlayamadım. "kasten yaralama maddesinin uygulnması gerektiğinin gözetilmemesi" derken tam olarak ne anlatılmak isteniyor?

Mesela, bir kimseye keyfi bibergazı sıkmak suç, ama meşru müdafa limitleri dahilinde sıkıldığında suç olan hüküm bozuluyor mu?

• Beğen
Tepkiler: Tunakan Önen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Dolmuşçuya hak verecek bir durum yok ama şunu da söylemeden geçemem; "lan" veya "ulan" gibi kelimelerin hakaret sayılıp sayılmayacağına mahkeme karar verebiliyor. Örnekleri bazı hukuk forumlarında mevcut. O yüzden kendinize hakim olmaya çalışın. Olay yargıya intikal ettiğinde, karşı tarafın eline koz vermiş olursunuz.

Sezer İmamoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
85
Bisiklet
Sedona
ne salak bi adam ya hem önünüze kırıyor hemde lan deme diyor..

Tunakan Önen

Forum Bağımlısı
Tepki
273
Bisiklet
Salcano
@Murat B.

Pardon Dikkat Ettiyseniz Kameran Varsa Yapacaksınız Dedim Şimdi Gelip Dolmuş Veya Başka Birisi Size Vurup Gitmesine İzinmi Vereceksiniz Farzedelim Burada Kamera Yoktu Adam Ne İle Suç Duyurusunda Bulunacaktı ? :)

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
İzlerken deli oldum resmen ya nasıl oluyor da haklıyken bu kadar haksız muamelesi görüyorsunuz anlamakta güçlük çekiyorum ne zamana kadar kadar böyle alttan alacak naif davranacağız aceba ? Ağzını burnunu kıracakmış birde bizim elimiz armut topluyor sanki lütfen yanlış anlaşılmasın kimseye de gaz verme niyetinde değilim ama artık yeter gerçekten yeter

verisakeet

Daimi Üye
Tepki
407
Bisiklet
Felt
@ReşitÇağırgan

Reşit bey, yanlis anlamiyorum, aksine ayni seyleri dusunuyoruz emin olun.

Kesinlikle bu tarz olaylara karsi naif davranmayi kabul eden birisi degilim. Bu yuzden savciliga iletecegim. Etrafimda yapilan yorumlar arasinda, bosver, salla gitsin, buyukluk sende kalsin vs seyler var. Sessiz kaldikca bunlar devam eder. Yolu paylasmak zorunda olduklarini asla anlamazlar ve insanin kendisine saygisi kalmaz.

Ben de orada 5 sn icin dusundum ve gercekten bisikleti kenara birakip saldirmak istedim ama dogru olan o olmazdi, zaten her turlu outnumbered olurdum, diger arkadaslari gelir onun tarafini tutardi.

Sonuc olarak bu isin pesini asla birakmama karari aldim. Ornek olmassa bu insanlar surekli ayni sekilde davranir.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
olayın geçtiği yer bağdat caddesi yanılmıyor isem ,
ben bağdatın geniş kaldırımlarda aynen bisiklet sürerim ama yavaş yavaş ve yanımdan belediye görevlileri geçer, isteseler bana ceza yazabilirler,ama beni o kadar çok gördülerki orada ,ve yavaş sürdüğümüde gördüler ,bi gün olsun kalkıpta burada bisiklet sürmek yasak demediler, esasında yasak tabi ama bağdat caddesinde neden bisiklet yolu yok ,sağda olsa ne olacakki, sarı minibüsler sıkıştırır ,ve taksiciler ışıklarda demirbaş durur ,sanki orası babalarının yeri gibi,dünya ceza yediler hala o ışıklarda durmaya devam ediyorlar polis memurları ile muhabbet ettim valla beyfendi dediler bunlar cezayı göze aldıklarına göre kazançları fazla bu ışıklarda dediler orada duran araca değil ceza yazmak ehliyetini almak lazımda böyle bi kanun yok tabi,,
eğitmek için insanları istanbulda ne yapmak lazım devletin kolluk görevlileri ellerine kızılcık sopası alıp hergün suçluları herkesin gözü önünde ayaklarından falakayamı yatırmasımı lazım ,osmanlı zamanında karakolda falaka var idi ,hırsızlara 100 değnek vururlardı ,adam yürüyemezdi, böylemi olmasınımı istiyor bu halk, illa dayakmı atacak devlet bunlara ,
yurttaşlık bilinci nedir acaba,
istanbul halkı ne biliyor bu konuda ,,
sana yapılmasını istemediğin bi hareketi başkasına asla yapmayacaksın ,
gelelim madalyononun öteki yüzüne ,,sarı minibüslerde çalışan şöförler ve de taksiciler mal sahibine çalışır sorun onlara bakalım memnunmu ,adamın saygısı kalmamış ise bilinki geçim sıkıntısında ,kafasında binbir dert var aile sorunları var aynı şekilde minibüs caddesinde minibüs şöförleri patrona çalışır ,uykusuz çalışanlar var tabi o ayrı bi dert ,
bu ülke ekonomik açıdan iyi olsa idi herkesin durumu iyi olsa idi ,sokakta insanların birbirine saygısı son derece iyi olurmuydu ,
bunu tek örnek ile açıklayacağım ,norveç, kişi başına düşen milli gelir 100.000 doları aştı, nüfus 20 milyon bile değil insanlar orada son derece trafikte birbirlerine öncelik tanımakta ,ama orada intihar olayları var rahatlık batıyor tabi,,