Araçlar ve içindekiler

TheOneUser

Aktif Üye
Tepki
105
İsim
Barış Akyüz
Bisiklet
Carraro
Merhabalar,
Öncelikle Geçen salı günü sabah 11 gibi kemer dönüşü gerçekten dehşet içinde kaldığım bir durumu anlatarak sizden naçizane fikirlerinizi isteyeceğim, Son tünele girdik üzerimde yansıtıcı bulunan rüzgarlığım arkada ve önde beyaz ışıklarım (Gerçekten iyi ışık veren ışıklar ) tünele girdim, girmez olaydım. Bütün kondisyonumu emen strese boğan ve adrenalin pompamı basınca bağlı olaraktan yakan bir olay. Ben araç teklonoji öğrencisiyim, araçları gerçekten çok severim ama... Onları sürmeyi değil işleyişlerini yapılarını süzülüşlerini, Daha araba sürmüş de değilim ancak vites atmayı öğrenmek için binmişimdir. O an nefret ettim araba denen o motorlu İnsan taşıyan tenekelerden. Bir an gözüm karardı o an, kamyonun bana sıfır geçmesi çok tuhaf olurdu ve olduda, En son baktığımda Sağ şeridi doldurmuştum, tam ortadan ilerliyordum ama hızım 65 gibi idi Hani rüzgar da yoktu. Bir an beni sollayan tır kamyon işte herneyse aynı anda nedense korna çaldı bakın
  • Tüneldeyiz: Ses yayilmakta zaten o an bisiklete yapıştım araba sesleri geliyor birde korna hadi geçmeden önce Çal geçerken Niye ciddi ciddi altıma yaptım, tünelin ortasına bıraktım!
  • Sıfır: bir santim belkide birkaç milimetre daha sağa kaysaydi o kamyon gidona sürtecekti düşünsenize o tünele olacak kazayı :(
Tunellerden geçerken zaten çok tedirgin olurdum bir abimizin öldüğü ve geçenlerde de bir turizm servisi ile ezilen bir grup abimiz yüzünden dahada tedirgin oldum, Şimdi ben bu yola alternatif istesem yani tünel olamayan bir yol, istemem tünel kemere gitmek istiyorum ama... Ne yapmam gerek İlk tünelin sağına baktım soluna baktım yol bulamadım varsın yol 30-40 dakika uzasın yeterki o lanet yerlere girmeyeyim yazın yapacağım Giresun-İstanbul turumda ise yolumun üzerinde tuneller olduğunu duydum onun içinde onerebileceginiz bir rota mevcutasa seve seve giderim
Şimdiden teşekkürler.

Scudo

Alihan

Üye
Tepki
7
İsim
Alihan
Bisiklet
Salcano
Çok geçmiş olsun kardeşim. aynı durum bana normal düz yolda oldu

• Beğen
Tepkiler: TheOneUser

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@TheOneUser

burada tüneller üzerine uzun uzun yazıldı çizildi. tüneller biz bisikletliler için lanet mahlukatlardır. Hiç girmeyecektin. Anlatımından anlamsız bir özgüven içerisinde olduğunu düşünüyorum. Yoluda ortalamışsın. Yani kazaya kırmızı dipli mumlu davetiye. Birde o hız nasıl 65 idi. Yani nerden baksan elinde kalıyor. söyleyecek laf bulamıyorum. Her olayda bisikletliler haklıdır diyemem bu olayda baştan sona haksızsın, hatta postu deldirmediğine şükret bence.
Not: şimdi yaşını da gördüm yaşına verdim. allah anana babana bağışlamış. Bence onlara bu durumdan bahsetme 10 yıl yaşlanırlar. ama bir daha böyle işlerede kalkışma.

TheOneUser

Aktif Üye
Tepki
105
İsim
Barış Akyüz
Bisiklet
Carraro
@mehmetsunu
Abi ama deme öyle yolu dediğim Sağ şeridi ortaladim fark edilmek amacı ile 65 için ise hataliyimdir kabul ederim ama o lanet tünelden seslerden ve stresten kurtulmanın tek yolu...

TheOneUser

Aktif Üye
Tepki
105
İsim
Barış Akyüz
Bisiklet
Carraro
@Alihan
Insanlar artık sallayarak puan aldıklarını düşünür oldu hicbiryerde rahat yok ki tünelde olsun ? Emniyet şeridi desen 15-20 santim ya var ya yok kaldırım desen taşlar seyrek metal levhalar kalkık...

mehmetsunu

Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@TheOneUser

Uzatmayalım sevgili genç dostum hatalısın. Hatta bak şurada 600 km öteden gecenin bu vaktinde sinirlendirdin beni. Ya bugün allahmuhafaza gazetelerin 3. sayfasına kapak olsaydın. Bak bu işler yaptığın eylemin önünü arkasını düşünmemekten kaynaklanıyor. Bak geçen yıl 5 genç deniz bisikleti ile marmaraya açılmışlardı. Onların cesetlerine bile ulaşamadılar. Ailelerinin yaşadığı tarifsiz acıyı anlayabilirmisin. Deniz yuttu. Yaşam o kadar ucuz değil. Hadi birde anne babamdan habersiz gittim dede tam sopalık bir adammışsın diyim.

TheOneUser

Aktif Üye
Tepki
105
İsim
Barış Akyüz
Bisiklet
Carraro
@mehmetsunu
Tamam abi haksız olabilirim kabul ediyorum, etmiyorum değil. Ama hangi yoldan gidelim ? Alternatif bir rota çizemiyorum, Bende korkuyorum korkmuyor değilim. Normal yolda bile birsürü şey olurken...

mehmetsunu

Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@TheOneUser

Tünelsiz bir güzergah belirle kendine. Alanya istikameti daha temizdir. Böyle yerlerde süreceksende grupla toplulukla sür. Antalyada herhalde bir sürü aklı başında grup, dernek ve oluşum vardır. Zaten büyüklerin sana ne yapacağın konusunda yardımcı olacaklardır. Asla yalnız çıkma. Bir dahada tünele bu şekilde girme.

• Beğen
Tepkiler: TheOneUser

oktayakgoz

Forum Bağımlısı
Tepki
507
Bisiklet
Salcano
@mehmetsunu arkadaşın anlatımından pek bişi anlamadım. sanırım tünele girmiş. Burada hatası nedir arkadaşın ?

mehmetsunu

Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@oktayakgoz

Bak dostum senin mesajlarını yakından takip ediyorum. Daha öncede bisikletlilere yönelik bir magandalık konusunda çıkıntı antitez nasıl üretilir e örnek biryazı yazmıştın. Yazılarınla forumda trollükte benim tahtımı sallamaya çalışıyorsun farkındayım. Kusura kalma ama olmaz o iş. Binaaleyh Gapı gaptırmam.

oktayakgoz

Forum Bağımlısı
Tepki
507
Bisiklet
Salcano
@mehmetsunu ben ciddi ciddi sormuştum. Sen yine de yakın takibe devam et. Benim işim olmaz senin tahtınla.

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
@TheOneUser

Yazı tipin "bold" olduğu için gözlerimi bozmamak için okumadım bile... Mümkün mertebe ince karakter kullanmaya çalış...

• Beğen
Tepkiler: fcelikk11

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.288
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
Asfaltta bisiklet süren arkadaşlar, hepinizi Allmountain, Enduro, Downhill camiasına beklerim. Arazide başınıza birşey gelirse de en azından kendi salaklığınızdan geliyor.

Hanzonun biri gelip tekerleriyle üstünüzden geçmez ormanlarda / dağlarda.

Türkiye gibi otomobille bile güvenle yol alamadığımız bir ülkede asfaltta bisiklet sürmek... Vallahi helal olsun, çok gözü karayımdır ama ben yapamam. Timsah dolu bir havuza atlamak gibi. Yolda bisiklete mi binersin, bungee jumping mi yaparsın derseniz her türlü extreme sporu yaparım, ama bisiklete binmem. Size de tavsiye karbon, 6 kg falan demeden satın toprağa gelin.

Asfaltta can verecek olan Tüm arkadaşlara şimdiden Allah rahmet eylesin,
Kaza geçirip sakat kalanlara ve kalacak olanlara Allah acil şifalar versin.
Ailenize ve sevenlerinize sabır ve metanet diliyorum şimdiden.

Neden bunu söyledim? Er - Geç başınıza gelecek olan bu o yüzden. Ya otobüsün kamyonun, tırın ya da bir magandanın tekeri altında kalcağınıza memleketin her yeri dağ - tepe , orman arkadaşlar. Toza toprağa bulanın , manzaranın tadını çıkarın.

Muhakkak yazdıklarımı okuyup polemik çıkarmak isteyenleriniz olacaktır.

Onlara sadece geçen hafta açılan şu konu linklerini yolluyorum.

(link)

(link)

(link)

4. (link)

Ya da forumda kaza diye aratırsanız bir çoğu şoför hatası olan kaza örnekleri göreceksiniz. Bu dünyanın her yerinde böyle ama bizde daha sıkıntılı durum.

Allah yardımcınız olsun. Hayat sigortası falan yaptırın bari.

oktayakgoz

Forum Bağımlısı
Tepki
507
Bisiklet
Salcano
@Halilibrahim mtb reklamı kokan mesajlar :) sıkı mtb çiyiz heralde.

Yalan yok bazen bisiklete binmeye korkmuyoru değilim. Binince geçiyor ama. Aslında yaşadığımız yer uygun olsa dediğiniz mantıklı.

• Beğen
Tepkiler: Halilibrahim

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.288
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@oktayakgoz 1998'den beri MTB'ciyim hocam, Çok güzel yol bisikletlerim de oldu, gerçek Peugeot, Bianchi gibi.

Ama inanın yukarıda yazdıklarımın sebepleri sadece görüp duyduklarım değil aynı zamanda yaşadıklarım da :)

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
O tünelden zaman zaman geçiyorum. Bak dostum şöyle yapacaksın:
  • En sağ. Evet, en sağdan gideceksin. Şerit ortalamak da nereden çıktı.
  • Yavaş. Evet, yavaş gideceksin. 65 km hızdayken bisikletteki toplam yük fiziken azalır. O esnada kamyonun rüzgarı bile seni uçurmaya yeter.
  • Kornayı duyma. Evet o kornalar bazen korkutmak, bazen selam vermek, bazen düğün, bazen günaydın demek, bazen de bisikletçiyi coşturmak için yani her şey için çalıyor. Kornayı duyma. O kamyoncunun kornası da o anda ''Naapıyon la ortada'' senfonisi çalmış. Türkiye'de yaşıyorsun, unutma
İlle de alternatif yol istiyorsan Altınyaka yolundan dağları tırmanıp Hisarçandırı'dan sonra bozuk asfalttan Kemer'e ineceksin. Ortalaman 65'in yarısını bile göremez ama, haberin olsun
Ve de geçmiş olsun.

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Geçmiş olsun diyelim fakat çoğu kez gördüğüm ve hiç tasvip etmediğim "şeridi ortalamak" gibi yalış bir harakette bulunmuşsun.Şeridin en sağından gitnmedikçe(tünel gibi yerlerde dahada hayati önem taşır) 65 değil 165 lede gitsen hızın ne olursa olsun sana arkadan birinin vurma olasılığı çok yüksektir.100 üzerinde giden çok fazla araç var seni 50 mt önce farkedip frenlese bile duramayacak hızdaki araçlarda var bu yüzden "yaşamayı seviyorsan" ana yollarda şeridi ortalamadan en sağdan git.

Rota önerisi istemişsin önerim "yine her zaman sağdan git" en iyi rota budur..

Not : Bisikletliler olarak mağduriyetlerimiz için her zaman hak arayışı içerisindeyiz.Öylede olmalıyız fakat kurallara uymadıktan sonra hak arayışı "haksızlık" tan başka bir anlama gemiyor

@Halilibrahim Hız yapmayı hiç sevmem ama o gün yolun çift şeritli olup aşırı daralması,arkamdan yürü diye habire korna çalıp beni hızlanmaya zorlayan halk otobüsü, onüme lap diye çıkan Kartal ve yerdeki dikey mazgal geçirdiğim kazamın sebepleriydi.
Artık böyle dar yollardan yol genişleyene kadar arkamdan gelen uyarıları dikkate alıpta hızlanmıyorum.Ben hızlanıp kaza riski alacağıma onlar bir müddet yavaş gitsinler diyorum.İnşaAllah okuyanlarda yaşadıklarımı dikkate alırlar.

(link)

Tepki
40
Ben motor kullanırken bile şeridi ortalarken tedirginlik yaşıyorum. Bisikletle asla böyle birşey yapmam. Bisikletle de yoğun trafik olan ana yollara hiç çıkmıyorum. En sağdan bile gitsen kamyonlar silme geçiyor. Hatta ağırlıklı olarak trafiğe kapalı parklarda sürüyorum bisikletimi. Mümkünse trafiğin olmadığı ara yollarda sürmeni tavsiye ederim sana da.