Arabada bisiklet taşımak...

Hüseyinsuna

Daimi Üye
Tepki
93
Bisiklet
Carraro
Umarım konuyu yanlış yere açmamışımdır.

Merhaba arkadaşlar 1 haftalık bir tatil planımız var ve ben bisikletimi arabayla götürmek istiyorum.Araç Focus 3 Sedan . Aracıma ZARAR VERMEDEN !!
götürmek istiyorum ancak bu plan ile ilgili hüç tecrübe ve deneyimim yok.Siz degerli arkadaşlardan yardım istiyorum.

-Öncelikle 1 haftalik dedigm gibi bisikletimi götürücem aparatı orda çıkarıcam ve gelirken tekrar takıcam haliyle üzerinde kalmayacak sanırım boyaya zarar vermez ?

-Bi diğer sorum ise ben bu aparatı sürekli kullanmayacagım.Yılda 3-4 defayı geçmez.Bu kullanım için sizce bir taşıyıcıya yüksek mebla ver mek ne kadar mantıklı ?

-Yüksek hızlarda herhangi bir sorun yaşarmıyım ?

Şimdiden teşekkür ederim ...

Scudo

Sanberk E

Forum Bağımlısı
Tepki
1.605
Bisiklet
Pinarello
Tak-çıkar tak-çıkar araca zarar vermez, ancak takıp çıkarmak sizi bıktırır, şayet taşıyıcı arabaya sabitlemek sabır ve dikkat ister, özellikle bisikletiniz pahalı bir alet ise siz aracı sürerken düşmesini istemessiniz :) 3-4 defa yapacağınız seyahetlerde 70 lirayı geçmemek şartıyla bir ürün alabilirsiniz, size yetecektir...

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
zaman zaman kullanıyorum. kişisel fikrim,
1- çok uçuk fiyatlara gerek yok ama sağlam bi'şey alın. az da kullansanız, kullandığınızda aklınız arkada kalmaz. bi de atılır satılır bi'şey diil, yıllarca kullanıyosunuz
2- denemeden almayın.
3- uyarı olarak bi hız limiti veriyolar. önceleri uyuyodum -- kaç hatırlamıyorum ama-- sonra yavaş yavaş alışıyo insan, atık düzgün yolda normal seyir hızını koruyorum, 100-120 arasında sıkıntı çekmedim hiç. şehirlerarası yolda da kullandım.

Rıdvan SIĞAN

Aktif Üye
Tepki
48
Bisiklet
Kron
Ben 45 TL ye aşağıdaki ürünü aldım. Aslına bakarsanız ürünü takıp sökmesi 5 dk içinde yapılıyor. Arabaya hiçbir şekilde zararı yok çünkü araçla temas eden yerlerde yumuşak pad ler var. Ancak bisiklete zararı var çünkü bisikletin bu alete temas eden yerlerinde demir aksam var ve bisikletin boyasına zarar veriyor. Kaldı ki ben iki bisiklet taşıyorum bisikletler de bir birine değerek boya hasar alıyor. Kısacası ucuz olan bu ürünü aldığıma pişmanım. Keşke az daha para verip Decathlon daki ürün gibi birşey alsaydım. Çünkü o üründe bisikletler aralıklı olarak taşıyıcıya sabitleniyor. Size de önerim ikinci linkteki ürün tarzında bir şey almanız.

(link)

(link)

• Beğen
Tepkiler: Yusuf G.
Tepki
2
şehir içi kullanım düşünüyorsanız 50-100tl arası ürünler gayet sağlıklı bir şekilde işinizi görecektir. ancak uzun yol yaptığınızda daha hızlı gideceğinizden 50-100tl lik ürünlerdeki kayışların güvenilirliği birazcık düşmekte. sonuçta bisikletin ağırlığını taşıyorlarmış gibi gözükse de 100KM hızla seyrederken bir yandan da rüzgarın oluşturduğu geri itme kuvveti ile baş edecekler. kayışlardaki en ufak bir dikim hatası hem bisikletinizin hasar almasına hemde arkanızdan gelen aracın kaza yapmasına sebep olabilir. az alın öz alın tavsiyesinde bulunmak isterim.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Ben yıllar önce Thule marka, araç arkasına monte edilen bir taşıyıcı almıştım. Üç bisikleti taşıyacak kapasitede. Ancak aracın arka üst kısmına bindirdiği yük nedeniyle araca zarar vermeye başladı; ayrıca yükleme-indirme sırasında ve yolda giderken çukurlar ve kasisler nedeniyle aracın arkasında çiziklere de neden oldu. Tek bir bisiklet taşıyacaksam asla bisiklet taşıyıcı kullanmıyorum. Aracın arka koltuklarından birisini yatırarak bisiklet araca rahatlıkla sığıyor (bunu denediğim araçlar Opel Astra HB, Kia Rio HB). Eğer sığdırmada sorun oluyorsa ön jantı sökmek yararlı olacaktır. Olmadı arka jantı da sökerek iş garanti altına alınabilir (ayrıca bu esnada bir katlanır bisiklet de araca sığabildiğinden iki bisiklet aynı anda araç içinde taşınabiliyor). Tek sorunu; araçta 3-4 kişi olacaksa bu çözümün işe yaramıyor olması.

• Beğen
Tepkiler: emrahozkan

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
Bisikletlerinizi gelebilecek muhtemel cakillardan, taslardan falan nasil koruyorsunuz?

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
benim bisiklet zaten çizik içinde... arada bi düşüyoruz sonuçta :)

arabanın durumu da çok iyi sayılmaz, orası burası çizik dolu... arkadan çarparlar, park yerinde sürterler... "en büyük kazamız bu olsun, aman dikkat edin" der yoluma devam ederim... allah büyük kazadan saklasın....

kısacası takmıyorum, ulaşım özgürlüğümü kısıtlamıyorum, 3-5 çizik için de keyfimi kaçırmıyorum, ... tavsiye ederim :)

• Beğen
Tepkiler: AykutÇ. ve ali ok

mkurt

Üye
Tepki
61
Bisiklet
Scott
Ben ön tekeri çıkarıp, gidonu çevirip arka koltuğa uzatıyorum, tam sığıyor. Pratik oluyor ama bisikletiniz kirliyse koltukların ve döşemelerin kirlenmesi olası.

Araç üstü taşıyıcılar daha temiz yöntemlermiş gibi geliyor, hem tak-sök derdiniz olmaz, sürekli takılı kalabilir taşıyıcı hem de aracınıza zarar verme ihtimali daha düşük. Ancak onlar icin de araç üstü taşıyıcı dışında araçınızın üzerine paralel bar almanız gerekiyor, biraz daha masraflı bir yöntem yani.

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
bisikleti arka koltukta taşıdığım da oluyo... ön ve arka tekeri çıkarıyorum. arka koltuğa Jumbo boy çöp torbası kesip koyuyorum, bisiklet torbaları delip de koltukları kirletmesin diye gazete kağıdıyla destekliyorum.
ama araç arkası taşıyıcı şart bence. her zaman tek başınıza olmuyorsunuz çünkü.. bi gün geliyor araba dolu oluyo :)