Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Araba kapılarına dikkat!

Konu, 'Bisiklet Kaza Haberleri' kısmında günay tarafından paylaşıldı.

1. günay

günay Forum Bağımlısı

Seviye:
    herkese merhaba,

arkadaşlar şehir içinde o kadar dikkat ettiğim halde bugün önümde duran bi arabanın yanından geçmek isterken birden kapısı açıldı (öyle bir açılma ki gerçekten birden yani..kapı sonuna kadar aniden açıldı) ve fren yapmama fırsat bile kalmadan(zaten tedbirli gidiyordum 20km hızım vardı) kendimi yerde buldum kapı barend ile fren koluna gelmese(bu arada bu kapı olayında kesinlikle barendler elininizi bir kalkan gibi kurtarabiliyo!!)...sol elimdeki tüm parmaklarım kırılıcaktı ....

yanda park eden arabanın sol çamurluğuna kask ile geçirmiş bulundum(arabanın çamurluğu baay bi göçtü.. kim bilir kask olmasa ne olurdu!) bunların hepsi 1 sn den kısa süre oldu ..sadece önümde aniden açılan bi kapıya gidonumun vuruş sesini hatırlıyorum...:(

adam bi de kalkıp yanındakine arabada bişey varmı diye sormaz mı .. çevredeki esnaflar saolsun adamı az daha linç ediyolardı..adam dikkatsizliğinden dolayı beni sakatlıcaktı ..kalkmış arabayı düşünüyo ..

neyse arakdaşlar ..bence çok önemli bi tedbir alma yöntemi olan ;arabaların kapılarına dikkat edin ..lütfen...ben 10 yıldır bisiklet kullanıyorum ..ikinci kazam oldu ikiside mi aynı şekilde olur ..anlam veremiyom :mad:

not: kaza yaptığım şehir elazığ!

not: sakın hakkını arasaydın falan gibilerinden bişey söylemeyin...çünkü burada polisi dövüyolar!!!

Hasan Derya bunu beğendi.
  2. Ozan Güven

Ozan Güven Forum Bağımlısı

Seviye:
    Motor kullanan bir tanıdığımın(şehir içinde çook düşük hızla, senin daha hızlı olma ihtimalin yüksek) aynı şekilde elindeki iki parmak kırıldı ve küçük parmağına sanırım 6 dikiş atılmıştı ki elinde destekli motosiklet eldiveni vardı...
    Büyük geçmiş olsun herzaman en korktuğum şeydir bu olay..

3. Bulunmaz

Bulunmaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Talihsiz bi kaza olmuş, geçmiş olsun..

4. Pugtdeem

Pugtdeem Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok geçmiş olsun kaskın önemi işte.sizde birşey şükür.halkın duyarlı olması güzel 10 yılda 2. kazanızında aynı sebepten olması sizin ne kadar temkinli davrandığınız kanıtıdır.önemli uyarın için sağol tekrar geçmiş olsun

5. günay

günay Forum Bağımlısı

Seviye:
    çok teşekkürler arkadaşlar...

tekrar söylüyorum trafikte en çok dikkat etmemiz gereken şey arabaların kapıları....aman dikkat ..
    40 km hızla açılan bi kapıya gidonun takılıpta bisiklet üzerindeki kişinin neler yaşıyabileceğini düşünmek istemiyorum

6. Hasan Derya

Hasan Derya Kıdemli Üye

Seviye:
    Geçmiş olsun Günay.Çok ucuz atlatmışsın.Ben kapının kırıldığı böyle bir kaza gördüm.Arkadaş çok sert girmişti kapıya.Allahtan olan sadece kapıya ve bisiklete oldu arkadaşımızda birşey yoktu.tekrar geçmiş olsun.

günay bunu beğendi.
  7. Firochromis

Firochromis Kıdemli Üye

Adı:
    Fırat Çıngı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Geçmiş olsun..

Okuduğum bir yazıda park eden arabaların yanından geçerken mutlaka arada 60-70 cm mesafe bırakmak gerektiği yazıyordu. Bu mesafe hem açılan kapılara yönelik, hem de arabaların arasından fırlayan yayalara yönelik tedbirdir.

guneeymurat ve günay bunu beğendi.
  8. günay

günay Forum Bağımlısı

Seviye:
    bi de benim bisiklette farım var(olay gece olmuştur) ..adam ne aynaya bakıyo ne bişey ....ben değilde bi araba olsaydı ....kapısını 20 metre ilerde toplardı(tabi kolunun da bi kaç parçasını:) ):boese157: :boese157:

9. günay

günay Forum Bağımlısı

Seviye:

işte bende buna çok dikkat ettiğim için iki kazamda aynı şekilde oldu ...

normalde hep mesafe bırakarak geçerim ve geçerkende arabanın içinde birileri varmı diyerek kontrol ederim(bu kapıya çarpmadan önce hızım 35 falandı arabaya yaklaşırken 20 ye düşürmüştüm...düşürmesem :( )

10. Ergün Gündoğar

Ergün Gündoğar Forum Bağımlısı

Seviye:
    Geçmiş olsun öncelikle.

Bakın sürücüye hatayı buluyorsunuz ama sadece onda değil, bence sizde de hata var, sürücünün kör noktasından duran bir arabaya yaklaşıyorsunuz ve hızınız 20km! Bu hız duran bir cisme göre sn de birkaç metre hız demek, bu da kazaya davetiye demek, arabanın arkasındaysanız ve araba yavaşlıyor ise sizde yavaşlayacaksınız, ha ben makas atarım o dursun derseniz kaza kaçınılmaz olur, aynısı motosiklet içinde geçerli, altımda motosiklet var ben aradan kaçarım diyen bilinçsiz sürücüler ne yazık ki trafikte binlerce var, belki çoğunun ehliyeti bile yok.

Barış Kılınç bunu beğendi.
  11. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Geçmiş olsun
    Ergün bir yerde haklı, açılan kapılardan sakınmak büyük ölçüde bizim sorumluluğumuzdur, (kaza olduktan sonra kimin haklı olduğu önemsizdir) ben bir arabanın yakınından geçmek zorundaysam refleks olarak sürücü olup olmadığını kontrol ederim, genellikle arabaların yanından geçerken kapı açılma mesafesi olan bir metre uzağından geçerim, bütün bunları yaparken de arkamı süratle kontrol ederek, kapı açılması arabanın yola fırlaması vs durumlarında kaçış rotasını hesaplarım. Arabaların dikiz aynasından bisikleti görme şansları çok düşüktür, bir çok kazada istatislere göre araba bisikletliyi (veya motorsikletliyi) görmemiştir. Kazaların sorumluluğunu almak kazaların tekrar etmemesi için atılacak il adımdır...

Park halinde duran arabaların yanından geçerken bakılacak şeyler: içinde sürücü var mı , tekerlekleri yola dönük mü, egzosundan duman yükseliyor mu (yükseliyorsa yola fırlamak üzere olabilir) aynı zamanda arka trafiği kontrol ederek yolunuzun bloke olması halinde kaçış rotası hesaplanmalı, arabaların mümkün olduğunca 1-2 metre uzağından geçmeli. Eğer risk fazlaysa durabileceğimiz süratle gitmeli. Bu tür kazalar yaptığımızda kendimize soralım bunların hangisilerini kontrol ediyorduk ?

Barış Kılınç bunu beğendi.
  12. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Çok çok geçmiş olsun, bende aynı şekilde kazaya maruz kalmamak açısından defalarca arabalara yaklaşırken temkinli olmama rağmen aynı şekilde birçok kaza atlattım. Tekrar geçmiş olsun, Allah beterinden korusun.

13. M.Burcu Cebesoy

M.Burcu Cebesoy Forum Bağımlısı

Seviye:
    geçmiş olsun,her ne kadar sizlerinde dediği gibi arabaların yanından geçerken biraz mesafe bırakmamız gerekse de bazen mecburen çok yakınlarından geçmek zorunda kalıyoruz,geçen hafta bir arabanın yanından geçtiğim sırada adam pat diye arabanın burnunu yola çıkardı ,bir anlık refleskle kurtuldum ama iyiki arkamdan bir araba gelmiyordu,yoksa kesin çarpardı.arabaların yanından mümkün olduğunca yavaşlayıp içinde insan olup olmadığını kontrol ederek geçmeliyiz. otobanda en sol şeritte ters yöne doğru arabayla sürat yapanları bile gördüğüm caanım ülkemde herşey olası...

günay bunu beğendi.
  14. Ediz Tevfik Özgan

Ediz Tevfik Özgan Bisikletkolik

Seviye:
    geçmiş olsun kazabu nekadr dikkat etsende olabiliyor. Allahtan yavaşlamışsınız. Ne demişler sürat felakettir.

15. Machoo

Machoo Kıdemli Üye

Seviye:
    benim de buna benzer bir kaza 3yıl önce başıma geldi.izmitliler bilir kandıra sapağı yakınında bir kamyonun yola ani çıkması sonucu arkadan çarptım.olay anını hatırlayamıyorum gözlerimi hastanede açtım omzum çok kötü şekilde kırıldı başımda kask olmasına rağmen civata uçları kafatasımı çatlatmış omzumdan 5kez ameliyat oldum omzundaki pleksus brakialis siniri kopmuş sinir nakli ameliyatı oldum ama enfeksiyondan dolayı tam iyileşemedi.omzum diğerinden kemik ve kas kaybı olduğu için çökük duruyo ölmediğime sevinemedim raporum olduğu halde kimse iş vermiyoo herkes kendine çok dikkat etsin.....

16. günay

günay Forum Bağımlısı

Seviye:

hakan abi tamam daha dikkatli olabilirdim belkide ama şu var ki kazaların sonucunu hesabını falan matematiksel olarak hesaplayamayız!!..sizin söylediğiniz şekilde tedbir almak biraz kitapsı..teorik kalıyo gibi..sonuçta kaza bu sn nin yarısı kadar sürede gerçekleşiyo..bunun için önceden ne kadar bilinçli davransakta tedbir alsakta..insan bi an dalgın olabiliyo veya bişey düşüneibliyo o an ...

ki ben zaten kapının açılacağını tahmin ettiğimden dolayı hızı yavaşlattım ve tamamen durmam gerekmezdi(ha tamamem dursam kapının açılışını adamın arabadan inşini güzelce izleyebilirdim banda bişey olmazdı...ama böyle tedbirler almak hayatı çekilmez hale getiririr sanırım:)) duramazdım ..yani durmayı gerektirecek bişey yok tu ortada ..durupta adamın keyfini bekleyemessiniz ki....

birde benim geçebilceğim yer zaten max 1,5 metre genişiğinde ..kaçış rotası falan hesaplanacak yer değil:)(daracık bir yol sağ tarafta yol boyu park etmiş arabalar var zaten)

17. KemalBaloglu

KemalBaloglu Forum Demirbaşı

Seviye:
    çok çok geçmiş olsun dostum

günay bunu beğendi.
  18. Ergün Gündoğar

Ergün Gündoğar Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kendi hatanızı kendiniz yazıyorsunuz, illa kanunu bulup buraya yazmam mı gerekiyor? önceki araç yavaşlıyorsa siz de yavaşlamak zorundasınız, öndeki araç duruyorsa siz de durmak zorundasınız, trafiği kontrol ettikten sonra yol müsait ise sinyal verip solundan geçebilirsiniz, ama önce durmak zorundasınız. Aynı hatayı iki kez yapmışsınız, ikisinde de kaza yapmışsınız, hala aynı hatayı yapmaya devam ederim diye buraya mesaj yazıyorsunuz, ne diyebilirim daha, sonraki kaza için geçmiş olsun şimdiden.:eek:

Not: Trafikte sürülen herhangi bir araç, trafiğin bir parçasıdır ve kurallar onun içinde geçerlidir, aynı şekilde yaya içinde tüm trafik kuralları geçerlidir, kurallar insanları korumak, yanlışları azaltmak, toplum düzenine yardım etmek içindir, çiğnemek için değil.

günay bunu beğendi.
  19. blueboy

blueboy Aktif Üye

Seviye:
    geçmiş olsun bi kaç kez bende atlattım böle bi tehlıke pat diye açıyolar kapıyı dikkat etmek lazım ;)

20. borab

borab Forum Demirbaşı

Seviye:
    Günay geçmiş olsun.....

günay bunu beğendi.