Araba arkasında bisiklet taşımak

İlker Eren

Aktif Üye
Tepki
52
Bu hafta içinde bisiklet alacağım. Hemen arkasından da araç arkasına takacağım taşıma aparatını... Maksimum 2 bisiklet taşıyacağımı tahmin ediyorum.

Aracım Civic Sedan. Dolayısıyla arka tekerlek yada takılı çekme aparatı yok. Bagaj kapağı üzerine adapte edilecek bir şey arıyorum. Daha önce kullandığım bir tanesi aracıma zarar vermişti. Bu yüzden tedirginim.

Alırken nelere dikkat etmeliyim? Marka öneriniz olur mu? İnternette satış yapan sitelerde 80-90 liraya satılanlarda var, 400küsür liraya satılanda..

• Beğen
Tepkiler: Aly
Scudo

Aydın Diricanlı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.871
Bisiklet
Specialized
İlker bey merhaba;

Biz geçtiğimiz hafta sonu grup olarak kamplı bisiklet turuna gittik.Bende gruba destek veren aracı kullandım.Aracın tavanında bisiklet taşıma aparatı vardı.Bütçeniz elverdiğince tavan taşıyıcılarını şiddetle öneririm.Daha önce çok kez aracın arkasına monte edilen taşıyıcılardanda kullandım.Hem araca zarar veriyor hemde bagajı kullanılmaz hale getiriyor.Ayrıca birden fazla bisiklet taşıdığınızda bisikletler birbirine de zarar verebiliyor.Tabii birde arkası uzayan aracın kullanımı var.Park veya benzer durumlarda o uzantı işi zorlaştırıyor.Bu tecrübe ile çözülecek bir konu ama diğer konular için bunu söylemek zor...

Ayrıca tavan taşıyıcılarının kadroyu tutan esas kelepçe, kilitli olduğu için park halinde iken hırsızlık durumları için daha güvenli.Tavandaki aparata bisikleti koymak biraz daha zor görünebilir.Ancak buna kesinlikle değiyor emin olun.Hafta sonu tur boyunca grubun yedek bisikletlerini çok kez bisiklet bağlayıp, söktük.Kullandıkça daha kolay oluyor ve avantajları çok fazla...

Murat.K

Daimi Üye
Tepki
126
Bisiklet
Trek
bende saris bones rs dusunuyorum
pahali ama yapacak birsey yok, cok kaliteli gorunuyor
benim icin katmadeger katacak ozellikleri:
- sedan ve hb araclara uyum sagliyor (tavan olsa tek araca bagimli olunacak)
- kayislari celik , kesilmeye karsi guvenli (aparati surekli arac arkasinda birakmayi dusunuyorum)
- kilitleme ozelligi var (yine arac arkasindayken guvenlik sagliyor)
- 3 bisiklet tasinabiliyor
- aracin arkasindaki kol asagi indiginde minimal bir goruntu sagliyor (dedigim gibi aracta biraktigimda cok rahatsiz etmeyecek bir goruntu)
- bagaj kullanilabiliyor

İlker Eren

Aktif Üye
Tepki
52
Tavan aparatlarına karşı arabanın tepesinde dev gibi birşeyin durması nedeniyle antipatik yaklaşıyordum ama mesajınızdan sonra fikrim değişti. Sanki tespit sonrası stabil olmayacakmış gibi bir izlenimim vardı. Fotoğraflardan lastiği görüyorum ama kadroyu nasıl adapte ediyorsunuz? Malum tek lastik yetmez..

baki celik

Aktif Üye
Tepki
56
(link) ben bu üründen kullanıyorum ve daha iyisinin olmadığını iddia ediyorum...

Murat.K

Daimi Üye
Tepki
126
Bisiklet
Trek
Bones RS'te karar kılmadan önce Gran Fondo'yu da inceledim (Saris dışında Thule modellerine de baktım)
Gran Fondo'nun benim için eksikleri:
- 3. bisikleti monte edemiyorsunuz sadece 2 bisiklet için
- yine 6 noktadan zip kayışlar kullandığı için, o kayışların kesilme riski var
- sedan araçlar için uygun değil

O yüzden ben Bones RS modelinin daha iyi olduğunu düşünüyorum :)
Ancak kabul ediyorum ki, HB araç arkasında bisikletleri Gran Fondo çok daha çekici gösteriyor

İlker Eren

Aktif Üye
Tepki
52
Sedan araçlarda anladığım kadarıyla arka bagaj kapağına bağlama hiçbirşekilde tavsiye edilmiyor. Piyasada bir sürü kalitesiz, bir kaç tane kaliteli ürün var ama ne kadar adamakıllı yorum okuduysam hep araç üzerine öneriyor. Tavan çıtası + bağlama paratı = en az 200TL gibi bir rakamı gözden çıkarmak lazım sanırım?

Murat.K

Daimi Üye
Tepki
126
Bisiklet
Trek
Kaliteli ürünler için 200 TL biraz az bir rakam. 500-600 TL gözden çıkarmanız gerekebilir
TR distribütörü kim bilmiyorum ama birkaç online satış mağazası aşağıda:

(link)
(link)
(link)
(link)

Tavan çıtası ve bağlama aparatı derseniz, Thule marka derim.
110 EUR tavan çıtası
(link)
90 EUR'da tek bisiklet için bağlama aparatı
(link)

Her iki markanın da resmi sitelerinden ürünlerin fotolarını ve videolarını izleyip karar verebilirsiniz.
(link)
(link)

İlker Eren

Aktif Üye
Tepki
52
600 TL bisiklet alıp, 600 TL de taşıyıcıya verirsem ailede bana deli gözüyle bakarlar :)

Ben sanayiye bir gideyim bugün en iyisi. Tavan çıtasını makul fiyata bulabilirim hiç olmazsa.

Bu arada Honda'nın kendi tavanda taşıma seti var. Ama fiyata ulaşamadım.

• Beğen
Tepkiler: olympos

Aydın Diricanlı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.871
Bisiklet
Specialized
@İlker Eren

Son derece stabil ve güvenli bir seyir sağlıyor.Aparatın ortasında bir ucu aparata menteşe ile bağlı bir maşa sistemi var.Bunu kaldırıp , bisiklet kadrosunun alt borusundan tutturup sıkıyor ve sonra kilitliyorsunuz.Son derece sağlam bir yapı...Neredeyse monteli iken üzerine binebilirsiniz :)

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
ben decathlon mağazasından 120 liraya automaxi marka araç arkası için olanlardan aldım.

1- pedallar arabayı çizdi.
2- bisikletler birbirini çiziyor
3- güven vermiyor.

en güzeli araba üstü taşıyıcı. ancak ben bunlara rağmen kullanmaya devam edicem, 600 liralık bisiklet için 600 tl taşıyıcıya verilmez aynı fikirdeyim...

• Beğen
Tepkiler: Erdem Yıldırım

Enes Düzgören

Aktif Üye
Tepki
23
Bende sedan bir araç için almayı düşünüyordum. Nasıl bişey alıcağıma karar verememiştim. Galiba araç üstü bi model alıcağım. Fiyatı uygun bişeye rastlarsanız haberinizi bekliyorum :)

İlker Eren

Aktif Üye
Tepki
52
Halen karar veremiyorum. Araç çizildiğinde astarı hakkaten pahallıya geliyor.

Eğer uygun fiyata tavan çıtası bulabilirsem 150-200 aralığında bu işi bitiririm sanıyorum.

Emre Yıldız

Forum Bağımlısı
Tepki
502
Bisiklet
Giant
(link)

Bu ürünü önereniniz varmı acaba ?

İlker Eren

Aktif Üye
Tepki
52
İki bisiklet taşıyıcısı ile tavanda bu işi yapmak ortalama 650 ile 1200 arasında değişiyor. Honda servis gibi uçan yerler de var tabii.

Thule satan yerlerle konuştum. Araç arkasında 968 modeli ile çizilme ve benzeri sorunlar yaşayan kimse olmadığını söylüyorlar. 200-250 arasında maliyet oluyor.

Daha karar veremedim. Araç arkasında taşıyacaksam kesinlikle ucuz almayacağım. Hatchback arabam olsa problem olmazdı ama sedan araçlarda küçük - büyük birşeyley oluyor. Gönlüm halen araç üstünde..

• Beğen
Tepkiler: Enes Düzgören

Basar K.

Üye
Tepki
24
@İlker Eren

Selam İlker, karar verip alabildin mi herhangi bir taşıyıcı?

behcetatinc

Forum Bağımlısı
Tepki
1.267
@İlker Eren

Karar verirken, sadece takma süresini göz önünde bulundurun. Çok uzun bir süredir arka taşıyıcı kullanıyorum ve aracıma en ufak bir zarar vermedim.

İlker Eren

Aktif Üye
Tepki
52
Hayır, halen alamadım. O kadar masrafa girmeyip arka taşıyıcı alacağım herhalde..