Apaçi gençlik

cnyn rdr

Forum Demirbaşı
Tepki
371
Bisiklet
Diğer
Merhaba arkadaşlar.Sanırım bir 15 yıl var bisiklet üzerinde geçirdiğim zaman.Belki ben yaşlandım,belki de bana öyle geliyor bilmiyorum;son zamanlarda bisiklet sporu sanki yanlış anlatılmakta,aktarılmakta ya da zannedilmekte fakat kesin olan bir şey var ki birçok genç sözde bisikletli arkadaşta gördüğüm yüksek donanım özentiliği (sanki hepsi UCI'de yarışacakmış gibi),mtb veya yol bisikleti ile saçmasapan bmx hareketleri denemeleri,biraraya gelince çocuk gibi ''benim parçam daha iyi,ulan bu rulmanlı seninki gibi bilyalı mı olum,salak bu karbon kadro seninki ne dandik aluminyum kadro,24vites mi kaldı abi mutlaka 27-30vites olmalı,xt'den aşağısı beni kurtarmaz abi '' v.s aklıma daha gelmeyen daha birsürü saçmasapan konuşmalar görüyorum.Bunun sebebi nedir ? Neden bu spor da bazı saçma spor görünümlü reklam kokan,tüketim alışkanlığı kokan bazı kendini bilmez sonradan görme zenginlerin ego tatmin etme platformuna dönüşmeye başladı? Ya da eğer böyle bir şey yoksa birisi hakikaten bana açıklasın sen yanlış görüyorsun diye. . .Hatta ara ara face profilimde bile canım sıkılıp bununla ilgili sitem içeren durumlar atıyorum :) örnek az önce attığım durum :

''Bazı genç arkadaşlar var;yaşlarının toplamı kadar bisiklet geçmişim var.Fakat gel gör ki;bisikletin ön tekerini veya arka tekerini kaldırmayı ( ki bunlara global dilde ''wheelie'' ve ''stoppie'' denir),ya da iki tekeri birden zıplatmayı (bunny hop) öğrenince kendilerini Julien Absalon ya da Lance Armstrong ya da ne bileyim Peter Sagan zannediyorlar. . . Çok iddianız varsa pistlerde görelim yeteneğinizi UCI diye bir şey var kazanabiliyorsanız buyrun. . .
Aslanım,sizin o bişey zannettiklerinizi,sizin gibi 11kg'ın altında ultra teknolojik bisikletlerle değil zamanında 17-18 kg gelen bilyalı göbekli hantal bisikletlerle yapıyorduk. . . Ya bu sporu efendi gibi yapın ya da gidin çin malı motor alıp egsozunu açtırıp caddelerde apaçilik yapın anasını satim. . . Bu da böyle biline. . .
(erdem) ''

Lafı daha da sündürmeyeyim yoksa sonu gelmeyecek :) Sizlerin de özellikle de yaşı bana yakın olan arkadaşların bu konuya nasıl baktıklarını samimi olarak merak ediyorum,konuya görüşlerinizi yazmanızı rica ediyorum,şaka değil.

dipnot:fazla sert yazdıysak,sürç-ü lisan ettiysek affola ;)

Scudo
Tepki
770
İsim
Çağlar ç
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Böyle bir konu açtığınız için teşekkür ederim öncelikle. İlerleyen günlerde ben de buna benzer bir şeyler yazmayı düşünüyordum...

Yazdıklarınızın tümüne katılıyorum. Yaşım da çok değil bu arada, 21 yaşındayım :) Ancak ben de sizin gibi düşünüyorum. xt grup setli, üst seviye kadrolu, maşalı dağ bisikletine slick lastik takıp şehir içinde asfaltta süren insanları gördükçe tiksiniyorum. Ya da hiç sürecek hali olmadığı halde (yaş, kondisyonsuzluk, kilo vb. ) bisikletine en üst seviye malzemeyi döşeyip gezenleri gördükçe o bisikletlere acıyorum. Hazır konusu açılmışken içimdekileri dökeyim :) Sporcularda olması gereken imkanlar yok, ama bizim arkadaşlar arasında 'godaman' diye tabir ettiğimiz adamlarda, sporcuların sahip olması gereken tüm imkanlar ve hatta daha fazlası var. Bu duruma çok üzülüyorum. Bu konu sadece bisiklette böyle değil maalesef. Neredeyse tüm spor dallarında, hayattaki her alanda adaletsizlik var. Bilgisayar mühendisliği okuyan arkadaşım 1000 liralık laptopla iş görmeye çalışırken, maddi durumu daha iyi olan diğer arkadaşım, kardeşi sims oynayabilsin diye 2500 liralık kasa topluyor. Sadece oyun oynayabilsin diye ve günlük işler için. Adil değil bence, tam tersi olmalı. O godamanlar, spor yapabilecek başarılı gençlere destek olmalı. İşin maddiyat gerçeğine girmiyorum, konuşulacak çok şey var orada. Ama keşke böyle olmasa, hak eden hak ettiği parçayı kullansa...

Sözüm meclisten dışarıdır ancak yarası olan gocunabilir. :)

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
567
@ozan erdem

hersey iyi güzelde şimdi sen bunları yazdın senin bu anlattıgın kişilerden ne farkın kaldı anlamadım? Bilgisayar basından kalkmayan , evden adımını atmayan bi gecnlik görüyorum ben de cogunlukla ve anlattıgın gencler onlardan kat kat iyidir. Bişeyler yapabiliolar birilerini örnek alıolar deniyolar ögreniolar , yaptıkcada birirni gaza getirip bisikletle bişeyler yapamya yöneltiolar . bisiklet sürebilmek için yada herhangi bi hareketi yapabilmek için atlamak zıplamak takla atmak için ille yarısa katılmaya gerek yok bence . cok iddianız varsa falan yazmıssın o genclere de , iddialı olan sensin gibi geldi banada ne yapmaya calıstıgını anlamadım acıkcası . Bisiklet süren bi gence her zaman destek vermeye calısıyorum . Bu sekilde yazdıgında onlar bundan vazgecmicekler. Dogru oldugunu düşündügün bişeyler varsa eger büyüklük yapıp yanlarına git onlara dogrusunu anlat ki onlarda hatalıysa eger farkına varsınlar. Böyle seyler onları daha cok tetikler ve kaldı ki ben onların yanlıs bişe yaptıgını da düşünmedim yazdıklarında yanlısı sende gördüm . Bisiklet süreni heveslendir , hevesini kacırma bırak nasıl istiolarsa öyle sürsünler.

cnyn rdr

Forum Demirbaşı
Tepki
371
Bisiklet
Diğer
@Uğur Recep AKGÜL

Ben demek istediğinizi çok iyi anladım hocam,fakat durum sandığınızdan aslında daha kötü.Şöyle özetlemek gerekirse;yolunuz bu taraflara düşerse gelin burayı bir görün :) Bursa'da durum nedir bilmiyorum da burada durum hakikaten vahim.İddia konusuna gelince,yaşım itibariyle hiçbir iddiam yok :) sadece hobi amaçlı kullanıyorum bisikleti,size iddialıymışım gibi geldiyse düşündüklerimi tam anlamıyla yazamamışımdır demektir.Yanlarına git konuş diyorsunuz iyi güzel de insanları yönlendirmek çok da kolay birşey değil ben bunun da farkındayım ve sadece benimle değişebilecek bir olay değil bu,burada birçok arkadaşım var bu konuda çalışma yapıyorlar şimdi dernek ismi vermem belki çok doğru olmaz fakat çok da önüne geçebilmiş değiliz,gençler hala sokaklarda bisikletin önünü kaldırıp metrelerce gidip ya trafiği sıkıştırıyorlar ya da yayaları rahatsız ediyorlar. . . Belki size yazarak anlatmaya çalıştığım için anlaşamadık,ben bisikletin insanları egolarından uzaklaştırmaya,sosyalleşmeye,birlikte yardımlaşıp birlikte etkinlikler yapıp insanlara bu sporu daha da sevdirmeye yani gerçek bisikletli ruhuna erişmeye sebep olmasını istiyorum sözün özü ve şu an gördüğüm birçok arkadaşımız bisikleti sadece bir yerlerde hava atmaya yarayan birşey zannetmekte. . .

edit:
ufak bir not:konuyu da dikkat ederseniz önemli bir başlığa açmadım,çok aşırı önemli bir konu olmadığı için. . .

cnyn rdr

Forum Demirbaşı
Tepki
371
Bisiklet
Diğer
@halil ibrahim duran

:) olduk üstad da önemli olan efendiliği,karakteri yitirmeden genç olmak babasının parasıyla fox alıp da asfaltta sürerek,'' kimse '' Peter Sagan'' olmaz ;)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
yaşınız kaç bilmiyorum ama bu kadar ego her yaşta zararlı

''Bazı genç arkadaşlar var;yaşlarının toplamı kadar bisiklet geçmişim var.

Fakat gel gör ki;bisikletin ön tekerini veya arka tekerini kaldırmayı ( ki bunlara global dilde ''wheelie'' ve ''stoppie'' denir),ya da iki tekeri birden zıplatmayı (bunny hop) öğrenince kendilerini Julien Absalon ya da Lance Armstrong ya da ne bileyim Peter Sagan zannediyorlar. . . Çok iddianız varsa pistlerde görelim yeteneğinizi UCI diye bir şey var kazanabiliyorsanız buyrun. . .

Aslanım,sizin o bişey zannettiklerinizi,sizin gibi 11kg'ın altında ultra teknolojik bisikletlerle değil zamanında 17-18 kg gelen bilyalı göbekli hantal bisikletlerle yapıyorduk. . .

Ya bu sporu efendi gibi yapın ya da gidin çin malı motor alıp egsozunu açtırıp caddelerde apaçilik yapın anasını satim. . . Bu da böyle biline. . .
(erdem) ''

cnyn rdr

Forum Demirbaşı
Tepki
371
Bisiklet
Diğer
@obezkirpi
baştacı arkadaşlar konuda da yazdığım gibi görüşlerinizi merak ettiğim için açtığım bir konu,ben kendimi egoist olarak görmem fakat siz öyle görmüş olabilirsiniz sıkıntı yok,seviyeyi bozmadıkça tartışırız hiç sorun değil

@Selami53
tam anlayamadım hocam kusura bakmayın

Sıtamina1825

Aktif Üye
Tepki
208
Başlangıç
1958—59
Bisiklet
Atala
Hocam asıl apaçilik aldığı her parçanın millete hava atmak için sürekli ısrarla fotografını paylaşanların yaptığıdır.

Yüksek donanım olayına gelirsek; çoğumuzda son teknoloji cep telefonları var. Acaba hangimiz milyarlık telefonların özelliklerini sonuna kadar kullanıyoruz? Yani Xt alıp da hakkını vermeden sürmeyen adamla cebinde milyarlık telefon taşıyıp da temel fonksiyonları dışında kullanmayan adamların yaptığı aynı şeydir.

Bmx hareketleri deneme konusunda ise ' Road Bike Party' izlemediniz mi diye soracaklar o yüzden ben şimdiden sorayım.

Bir de son olarak asfaltta canyon sürerek sagan olunabiliyor mu?

İğne-çuvaldız ilişkisini göz önünde bulundurup açmışsınızdır umarım bu konuyu.

Selami53

O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !
Tepki
963
Bisiklet
Specialized
@ozan erdem

Çok ilgi çeken ve konuşulan,bir o kadar da eleştirilip ''gırgır'' geçilen bir konumuz vardı.Şimdi bu konuya bakınca öyle olacakmış gibi ince bir 6. his titreşimi hissettim de :huhuu:

cnyn rdr

Forum Demirbaşı
Tepki
371
Bisiklet
Diğer
@Selami53
Anladım.Ya çok sıkıntı olacağını tahmin etmemiştim açıkçası konuyu açarken :) Düşündüklerimi samimice yazdım,forumdaki arkadaşların da bu konuda ne düşündüklerini merak ettim ve konu önemli olmadığı için de serbest kürsü bölümünde.Kimseye bir fikir kabul ettirme çabam yok bu konuda da.Ama yine de çok sıkıntı çıkacaksa,ortam gerilecekse konunun kilitlenmesini/silinmesini rica ederim yarın adminlerimizden :)

MustafaNR

Daimi Üye
Tepki
78
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yüksek donanımdan başlayım hocam,az çok sizde biliyorsunuz tourney setle hiç bir halt olmuyor(kullandığımdan biliyorum bakımı olsa bile atıyor,bozuluyor kendiliğinden.) Alıyor üst donanımı keyfine bakıyor alan kişi. Xt aşağısı kesmez diyorsa kullanmış biliyordur görmüştür alt özellikleri,adam xt vb. biliyorsa az iş var demektir.

Birde UCI demişsiniz,acaba biri dedi mi UCI diye bir yer var yarış düzenleniyor vb diye demediler o yüzden bilmiyor,daha bisiklet sporundan bi haber olanlar var altında nice bisikletler olup.

Son olarak her şey tanıtmaktan eğlenceli şekilde bilgilendirmekten geçiyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@ozan erdem
Parası olan istediğni alsın üstad, büyüklere düşen bu tarz konuşma yerine daha yapıcı ve eğitici yaklaşmak gerek diye düşünüyorum.

cnyn rdr

Forum Demirbaşı
Tepki
371
Bisiklet
Diğer
@eozalp1914
:) asfaltta canyon örneğindeki ben miyim,eğer öyleyse zaten ortada sıkıntı yok zaten hobi amaçlı kullanıyorum bisikleti,hadi herşeyi geçtim elimi-kolumu kırsam işe güce gidemem yani bisikleti hor kullanma lüksüm bile yok istesem bile yani
''Road bike party'' olayına gelince. . . Bizim farkına varamadığımız konu şu;bir işi hobi,eğlence (ya da ne olarak adlandırırsanız) olarak yapmakla o işten para kazanmak yani ''profesyonellik'' arasında çok fark var ve o videodaki arkadaşlar çoğumuz gibi işi-gücü olan ama bisiklet de süren arkadaşlar değiller tam tersine bisikletten para kazanan arkadaşlar bilmem anlatabildim mi? Onun dışında bir de şöyle bir konu var;belki bazı videolarda rastlamışsınızdır,birçok dış ülkede,profesyonel bisikletli olmak isteyen gençleri okul gibi eğiten çeşitli platformlar var.Basit olarak sağ ve sol sünger tarzı ürünlerle kaplı ortada gençler akrobatik hareketler deniyorlar ve herhangi bir düşüşte hemen hemen hiçbir sağlık sorunu olmuyor,e şimdi biz gençlere alın yol bisikletinizi bununla bmx de yapın mı demeliyiz,illa kemikleri mi kırılsın ?

oktayakgoz

Forum Bağımlısı
Tepki
507
Bisiklet
Salcano
her konuda olduğu gibi bu konuda da bu tip insanlar oldukça fazla. ama kapitalist sistem bu işde. bir şeyin ihtiyaç olması önemli değil. insanlar birbirlerine dış görünüşleri ile değer verdikleri için sizin bahsettiğinizde kaçınılmaz oluyor. herkes söyler altındaki araba iyiyse iş almak iş yapmak daha kolay diye. kendini pazarlama tekniği. herkes bunu doğru sanıyor halbuki sen işini iyi yapan bir insan olsan bu tarz şeylere gerek olmaz. aynı zamanda iyi bir bisikletçi neye ihtiyacı olduğunu bilir ve onu kullanır. şöylede örnek verilebilir. ALmanyada arabaların ciddi oranda çoğu station wagon dur. genelde 1 yada 2 çocukları olur. bizde station wagon özellikle lüks araba göremezsiniz. çocuk sayısı 3 4 arasında dır. hatta mercedes 350 station wagon bir araba alsa burada biri adama aptal gözüyle bakarız. olaya bakış açısı adamlar arabayı ihtiyaç olarak kullanıyor bizim için ise bir statü aracı.

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
Konuyu açan abi iyi bir yerden girip sonra çok yanlış yerle bitirmiş, haklıyken suçlu duruma düşmüş. Evet böyle tipler var ama sizin de üslubunuz gerçekten özür dilemenizi gerektirecek kadar yanlış anlaşılmaya açık bir yazı olmuş.

@MustafaNR

Burada sanırım @ozan erdem in demeye çalıştığı şey beni xtden (ne olduğunu da bilmiyorum ama) aşşağısı kesmez derken diğer bu ürüne sahip olmayan kullanıcıyı ezmeye çalışması, yoksa o ürünü alıp kullanmasına kimse bir şey demez.

MustafaNR

Daimi Üye
Tepki
78
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@taner07 Olabilir hocam bakış açısı değişince,ben öyle algıladım.Öyle olanlar yürüyen ego oluyor genelde. Hiç bulaşmamak uzaklaşmak en iyisi.

• Beğen
Tepkiler: taner07

cnyn rdr

Forum Demirbaşı
Tepki
371
Bisiklet
Diğer
@taner07

Konunun yanlış bitmiş olması doğrudur neden? çünkü orada belirttiğim gibi kendi face profilimde paylaştığım bir durum ve o platformda tabi ki daha özgür yazılmış durumda,dediğiniz gibi belki de o durumu alıntılayıp konuya eklememeliydim haklısınız :)
Fakat özür dileyecek kadar yanlış bir şey söylediğimi kusura bakmayın da pek zannetmiyorum. . .

• Beğen
Tepkiler: taner07

MeTaLioNs

Daimi Üye
Tepki
210
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ozan erdem size hak versem mi vermesem mi bilemedim. Hak veriyorum, çünkü üst düzey ekipman ve bisiklet ile daha iyi olunamaz. En azından bu ekipmanlar, sizi, belli bir noktaya taşır. Sonrası yine muğlak;hak vermiyorum, çünkü çevremde bazı arkadaşlarımın "ultegra setli bir bisikletim olsaydı daha iyi sürerim.", "daha hafif bir bisikletim olsa daha iyi giderim" dediklerini en az sizlerin tanık olduğu kadar ben de tanık oldum. Şimdi buradaki nokta, bu kişilere "yaaw sana super record da alsak senden bir cacık olmaz" demek mi daha doğrudur yoksa onları bisiklete özendirip "abi o dediğin bisikleti al ama biraz kilo ver, sigarayı da bırak. İşte o zaman istediğin gibi olur" demek mi?

Ama iş donanım ile hava atmak ise bence de çok çocukça, yaş ne olursa olsun.

• Beğen
Tepkiler: cnyn rdr