Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aort Anevrizması :

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Derya AKYILDIZ tarafından paylaşıldı.

1. Derya AKYILDIZ

Derya AKYILDIZ Onursal Üye

Seviye:
    Semptom vermeyen tehlikeli bir hastalıktır. Anevrizma damarlarda balonlaşmaya verilen tıbbi isimdir.

Vücudun her damarında oluşabilir. En sık vücudun en büyük damarı olan Aortanın karındaki kesiminde gözükür. Buna Abdominal Aort anevrizması denir. Anevrizmanın çapı 5 cm’yi geçince rüptüre olmuş (patlama) riski artar. Çap büyüdükçe patlama riski daha da yükselir. Patlama durumunda ölüm riski çok yüksektir. Anevrizma genelde patlayıncaya kadar belirti vermez.

Tanısı önceden konulan anevrizmaların Endovasküler (stent) veya açık ameliyatla tedavi edilme olasılığı çok yüksektir. Tedaviden sonra hastaların normal bir yaşam sürdüğü bilinir.

Kimler risk altındadır?

Sigara içenler ve içmiş olanlar.
    Yüksek tansiyonu olanlar.
    Yüksek kolesterolu olanlar.
    Aile hikayesi olanlar.
    Altmış yaşın üzerinde ve özellikle erkekler.

Eğer yukardaki gruba giriyorsanız bir kez karın ultrasonu yaptırmanızı öneriyoruz. Anevrizma tanısı veya şüphesi olanların bir damar cerrahını görmesini tavsiye ediyoruz. Erken konulmuş tanı hayatınızı kurtarır. Hastanemiz radyoloji bölümüne müracaatınız veya damar cerrahını görmeniz hayat kurtarıcı olabilir.

Dr. Cihangir Çelik

KAYNAK

2. mecaoz

mecaoz Forum Demirbaşı

Seviye:
    ben bu kısmı anlamadım

bilgi için tskler

3. Ediz Tevfik Özgan

Ediz Tevfik Özgan Bisikletkolik

Seviye:
    Ailesinde aort anevrizması olanlar manasında

4. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    Çok şükür ki hiç bir gruba girmiyorum. Mümkünse hayatımda bir daha hastane yüzü görmek istemiyorum. Bu yüzden kendime eskisinden daha fazla dikkat etmeye çalışıyorum..

Ediz Tevfik Özgan bunu beğendi.